ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


עור התינוק לאחר הלידה
עור היילוד נראה שונה מעורו של התינוק ושל אדם מבוגר. מהם המאפיינים של עור היילוד, כיצד צריך לטפל בו ומה צריך לעשות כדי להימנע מזיהומי עור אצל יילודים
ד"ר דני בן אמיתי, מנהל שירות עור ילדים, מרכז שניידר לרפואת ילדים

מאפייני עור היילוד


עורו של היילוד (ושל התינוק) שונה מעורו של מבוגר. הוא עור דק יותר, שיערו מועט והפרשת החלב והזיעה שלו פחותה.


עור היילוד רגיש יותר לחומרים מגרים שונים, ובעבר הניחו שזהו ביטוי למבנה המיוחד של עור היילוד ההופך אותו לחדיר יותר. כיום הנחה זו מוטלת בספק, במיוחד כשמדובר ביילוד הבשל.
יחד עם זאת חומרים הנספגים דרך עורו של היילוד יגיעו לרמות גבוהות יותר בדם כביטוי לכך שאצל יילודים שטח העור גדול לעומת משקל הגוף.


עורו של היילוד הבשל רך מאוד וחלק ובעת הלידה הוא מכוסה שכבה שמנונית לבנה-אפורה המכונה Vermix caseosa. שכבה זו הינה תוצר של הפרשת חלב ופירוק תאי העור השטחיים ותרד מעצמה גם ללא כל טיפול במהלך השבועות הראשונים לחיי התינוק.


מיד לאחר הלידה גוון עורו של היילוד הוא אדום סגול. גוון זה מודגש בעיקר בקצוות, אך במהרה הצבע משתנה לורוד למעט בידיים, ברגליים ובשפתיים, שבהן השינוי איטי יותר.


בדרך כלל מתח העור תקין לאחר הלידה. בשלושת הימים הראשונים לחיים מתרחשת התייבשות פיסיולוגית של עד כעשרה אחוז ממשקל הלידה והעור מתקמט ומתרופף. במהלך החודשים הבאים כמות השומן התת-עורי עולה בהדרגה ומקנה לעור את המראה השמנמן הטיפוסי לתינוק.


הטיפול בעור היילוד


ההמלצה המקובלת היום היא להמעיט ככל האפשר בטיפול בעור מיד לאחר הלידה וזאת כדי להפחית מאבדן החום, למנוע פגיעה בעור ולהקטין את חשיפת העור לחומרים העלולים להזיק.
יש לנקות את הפנים והראש מדם בשטיפה עדינה במים ולנקות את אזור פי הטבעת. בשאר העור אין לטפל אלא אם הוא מלוכלך מאוד ויש להשאיר את ה-Vermix על העור כשכבת מגן שתישור מעצמה.


העור משמש איבר מגן, ופגיעה בשלמותו גורמת לתחילתו של תהליך זיהומי.


כמה עובדות נוספות הקשורות לזיהומי עור אצל יילודים:


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites