ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מתנה ללידה, ליולדת ו/או לרך/ה הנולד/ת
מזלטוב, לחברים שלכם נולד ילד ואתם מתרגשים. סליחה, עוד לא קניתם מתנה? למה אתם מחכים? כמה רעיונות והגיגים על מתנות לרך הנולד
יעל פליקס

הידיים שלו רועדות. אף אחד לא מבטיח לך גן של שושנים בחנות הספרים הקרובה לביתך. הוא מנסה לעטוף את המתנה ולהדביק את פתק ההחלפה. אני מנסה להשתלט על המבט הסטאטי שלי שתקוע בידיים שלו. הוא לא מוצא את הסרט הזה, ששמים בפינה. זה יהיה מצחיק לומר לו שהוא מפוטר, חוץ מהשם שלו על התג אני לא יודעת עליו כלום.


אנחנו כבר יותר משעה איחור לברית, מה שמאלץ אותי כבר בשלב הזה לשחרר את כלל מספר 1 בקניית מתנות: לא קונים מתנות בלחץ. זה לא כלכלי וזה לא עובד.


שמונה ימים היו לך. ידעת שהוא נולד. ידעת שחותכים לו. בסוף את קונה מתנה שעה לפני הברית? ואיזה מתנה בחרת? למה תינוק בן שמונה ימים צריך  די. וי. די של  "מעשה בחמישה בלונים"? רק כי היה שם מבצע ”3 די. וי. די במאה ₪”?


"אורגד?!" אני מחניקה קריאת בהלה. כן, זה השם שהוריו בחרו לו. עכשיו יש לו גם שם נוראי וגם קלטת של "מעשה בחמישה בלונים”. איך ננחם אותו? האולם מסתחרר סביבי בבייבי בום חברתי: אם אני לא בברית, חפשו אותי ב 'מסיבת'- אולם אחד ליד, קומה ראשונה. כן, ליד הדקלים והאגם.


למרות הטשטוש האפידורלי שסביבי אני מתעקשת שאסור לזלזל בבחירת מתנה. כל זוג כמעט זקוק למתנות האלה שמביאים למסיבה שהם עורכים. הם עדיין לא יודעים והם  בעיקר מרוגשים ומלאי הורמונים, אבל עוד מעט והם יהיו צריכים, באמת צריכים, את מה שאתם בסוף הורדתם מהמדף. להמשיך לנשום באופן עצמוני, זה ממש לא חייב לעלות כל כך הרבה כסף, זה פשוט צריך להיות שימושי ומשמח. רשימה חלקית עם רעיונות, טיפים ודגשים:


בגדים


דווקא הבגדים הלא ממותגים, כאלה  מדגם "שמנזי", תוצרת טייוואן מחוז דוגודוש ובני דודיהם הסיניים  (לעיתים ילוו בתוספת ריח מסוים של אבק שעושה חשק לכבס אותם לפני השימוש), מתגלים כשימושיים ביותר. אם אתם באמת חברים קרובים של ההורים הטריים או לחלופין בעלי ביטחון עצמי גבוה, זאת מתנה אמיתית. אולי היא תגרום להרמת גבה מסוימת, אבל בהמשך כשישתמשו במלאי הבגדים שקניתם, הם יבינו עד כמה צדקתם.  לפעמים כדאי לקנות הרבה בגדים, בטיב קצת פחות, מאשר בגד אחד "חגיגי", מהסוג שלא מלבישים אף פעם כי "חבל שיתלכלך" והוא נשאר בארון עם הטיקט ופתק החלפה מצהיב.


אם מטרידה אתכם סוגיית "מה יגידו השכנים", רכי לב שכמותכם, אפשר לקנות בגדים "ממותגים", לשלב מאוחר יותר, מגיל 3 חודשים ואילך.


הורים טריים לרך נולד הם בדרך כלל הורים שלא רואים את הנולד. לא את התינוק, כלומר, אלא את העתיד. הם לא מסוגלים לדמיין את הילד שלהם עובר את מחסום השישים ס"מ. קשה. כאן אתם נכנסים לתמונה. בגדים לגיל גדול  יותר הופכים תוך מספר חודשים למטמון. פתאום, כשאור הזרקורים היחיד שיש  על הזוג הוא מכיוון הפקיד שאחראי על הפרת תקרת אשראי מהבנק, הבגדים היפים והחדשים הופכים לתגלית או מטמון (תלוי באיזה תדירות הפקיד הזה מתקשר אליהם).


אם רוצים להוזיל את המתנה, או לקנות יותר פריטים – אפשר לעשות רכישה חכמה של בגדים מהעונה הקודמת. רק צריך להעריך את גודלו של התינוק בעונה המקבילה בשנה הבאה. לא לחסרי יכולת חשבון בסיסית (או יכולת ניבוי...).


צעצועים


אותו עיקרון של הבגדים עובד גם כאן: יש חיים מחוץ למותג. לפעמים עדיף לקנות עשרה צעצועים מחנויות של "הכל בדולר" (ב 45 שקלים) בכסף ששווה חצי מתנה בכל חנות ממותגת אחרת. יש לי צעצוע כזה שתמיד נמצא בתיק ומרוב שלא אכפת לי שהוא יאבד, הוא אף פעם לא נאבד.


אגב, כשאנחנו מחכים בתור לרופא או בכל מקום שהוא מושיע אותי ברשרושו הסיני, הצעצוע הזה שמתעקש להישאר איתנו, הוא גורף התעניינות רבה  ותמיד שואלים אותי: איפה קנית אותו? במנגינה של 'נכון זה מ"שילב?"'.


ואם כבר ב "שילב" עסקינן, ניסיתי להבין גם שם וגם בחנות "בזאר שטראוס" מה אנשים קונים. התשובות כמעט זהות: בעיקר בגדים וצעצועים.


"קשה להגיד איזה צעצועים הכי מבוקשים", אומר אצ'י לוי, מנהל סניף "שילב" בתלפיות, ירושלים. "כל צעצועי "טייני לאב" נמכרים מצוין. יש כאלה שקונים לגיל חצי שנה ומעלה, לאו דווקא לתינוק שנולד. הלהיט הגדול הוא ה"אוניברסיטה" (מזרון צבעוני ודק עם מתקן עליו תלויים צעצועים שמפתחים את הילד ומכינים אותו על הדרך לתואר שני- י.פ.).


"למה?", שאלתי בהיתממות כאילו אני עולה חדשה משוויץ. "זה לא כל כך יקר אבל את נכנסת למסיבה וסוחבת דבר גדול", ענה לוי. "תודה על הכנות", הייתה אומרת אופרה ווינפרי. האוניברסיטה עולה 170 ₪, וזו השקעה סבירה יחסית. יש שיוציאו הרבה פחות כסף על מתנות לברית, בממוצע 100-200 ₪.


ב"בזאר שטראוס" מכירים סכומים נמוכים יותר, בין 100 ל- 120 ₪. לאה לוי , אחראית מחלקת תינוקות מספרת, "הכל פתוח בתינוק ראשון, כי צריכים הכל: שמיכות, מגבות, בגדים. אני ממליצה על סט בגדים או מצעים לחורף".


מתנה ליולדת


החנויות המתמחות בתינוקות אינן מצטיינות מספיק בתחום המתנה ליולדת. "לפעמים שואלים את היולדת מראש וקונים משאבת חלב, כרית הנקה (בין 120 ל- 200 ₪, תלוי בגודל). לפעמים קונים קרם לאחר לידה, פדים להנקה, מוצרים שמתבלים", מספר אצ'י מ "שילב". גם לוי מ "בזאר שטראוס" מציעה לפנק את היולדת כשבאים. חברת מאמי קר המתמחה במוצרי טיפוח להריון, ליולדת ולתינוק, מציעה סל מוצרים שיתאימו גם לתינוק וגם לאמא שלו. כל המוצרים אגב, טבעיים. בין המוצרים: קרם לאחר הריון או דיאטה, קרם רגלים (לאמא) קרם החתלה, סבון, שמפו, שמן שקדים ועוד (לתינוק/ת).


כן כן!  מחוץ לכותלי חנויות הצעצועים והבגדים לילדים יש עולם שלם של מתנות. חנויות תכשיטים, סבונים, ספרים, בגדים. צריך רק להפעיל את הראש.


ומה עם אבא?


המגזר המוזנח. את רוב המתנות יקבל הרך הנולד, פה ושם יפזרו קצת פירורים לכיוונה של האם, ומה נשאר לאבא? סולם?? אם אתם רוצים להיות קצת יותר מקוריים ולתת תשומת לב דווקא לאבא, אפשר להביא סיגר, גרביים עם כיתוב "האבא הכי טוב" או סתם ספר או דיסק. תזכורת: יש גם אבות עם 'דיכאון אחרי לידה'- אל תגידו לא ידענו. ואפשר גם לקנות מתנה משפחתית ונייטרלית כמו מסגרת יפה לתמונה (של התינוק, כמובן).


מתנות נוספות


מתנות פרקטיות - נדנדה, כיסא אוכל, טרמפולינה, מזרן פעילות. הדבר החשוב במתנות האלה שהן מאפשרות להניח את הילד, כמעט בלי ריבית של ייסורי מצפון כשההורה רץ לשירותים. כדאי להתאגד מספר חברים, או קולגות ממקום עבודה כי אלו מתנות יקרות יותר (אבל הערך שלהן לא יסולא בפז).


ספרים- כדאי לחפש את המבצעים של שלוש במאה או אחד פלוס אחד. אם הספרים מוצלחים זאת מתנה שווה ביותר. מ"דירה להשכיר" ועד "איילת מטיילת", התינוק עדיין לא למד לקרוא אבל יום אחד גם זה יגיע, ואז יזכרו אתכם לטובה. 


האח הגדול- צופה ובעיקר מצפה למתנה. אם זו לידה שנייה, חובה לקנות לילד הגדול יותר משהו. אצ'י משילב ממליץ, "בלידה שנייה חפשו לרך הנולד את המוצרים החדשניים והוסיפו משהו קטן לילד הגדול יותר, באריזה נפרדת".


שם בקילו - אותיות מעץ המרכיבות את השם של הילד,  דיסק עם שירים על שם הילד, או אפילו חולצה מתוייגת עם שמו של הרך הנולד. יש אנשים שאוהבים את זה (בדיוק אלה שיתנו לסבתא בכל יומולדת ספל עם תמונה של הנכד).


"שובר בייביסיטר פתוח" - לתת במתנה כרטיסים להופעה או מסעדה לזמן של שלושה חודשים ומעלה מיום הלידה, עם 'קבלה' ש'שולמה', לשמירה על הילד/ים. מתנה שווה כלכלית ורגשית. יש שקונה את עולמו בשעה אחת.
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites