ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


גישור בגירושין – מתי נכון לפנות למגשר/ת
בתקופת מיתון פורחת תעשיית הגישור בקרב זוגות שנוטים להתגרש, מתוך הנחה שמגשר אחד זול יותר משני עורכי דין. זו מחשבה שיש מאחוריה אמת אבל גישור לא מתאים לכל זוג ולכן גם כאן הזול עלול להתברר כיקר יותר.
עו"ד ליהיא כהן דמבינסקי
בתקופת מיתון זוגות רבים נקלעים לקשיים בזוגיות עד כדי פירוקה. כאשר בני הזוג מגיעים להסכמה כי הזוגיות הגיעה אל קצה עולה על הפרק השאלה כיצד לסיים את הזוגיות: באמצעות פנייה לערכאות משפטיות או בהליך גישור.

לכאורה, הנטייה של זוגות רבים בתקופת מיתון היא לפנות לעורך דין שהוא מגשר כדי לחסוך בהוצאות שכר טרחה של שני עורכי דין.

זו מחשבה שיש מאחוריה אמת אבל, וזה אבל גדול, גישור לא מתאים לכל זוג, ולכן גם בתחום הזה הזול עלול להתברר בסופו של יום כיקר יותר.

כעורכת דין שהיא גם מגשרת בהכשרתה, איני חשודה בהעדפה של ערכאה משפטית על פני הליך גישור, אולם דווקא בתקופה של מצוקה כלכלית חשוב כבר בפגישת הייעוץ לבדוק איזה הליך עשוי לחסוך יותר כסף.

 

 

מתי גישור יחסוך כסף?

המאהבת שלך בהריון ואתה רוצה להתחתן איתה בהקדם אפשרי – זה מקרה שבו לא יהיו ויתורים, אלא רק מצדך. בית הדין לא יכיר בהריון של המאהבת שלך כעילה מצדך לגירושין, לכן הליך גישור יהיה מהיר יותר אם יש לך נכונות לשלם יותר.

 

אשתך מרוויחה יותר ממך וטוענת שהיא רוצה להתגרש על פי החוק מכיוון שאתה לא מפרנס אותה בכבוד– אם שניכם מסכימים לחלוק את הרכוש על פי חוק, ואין ביניכם מחלוקות מהותיות – סביר להניח שהליך גישור הוא הדרך הנכונה בשבילכם.

 

החלטתם להתגרש ברוח טובה כדי לא לפגוע בילדים – מכיוון שהליך גישור מצריך הידברות - ובני זוג שעברו גישור הם כאלה שידעו להידבר ביניהם גם ברגעים הקשים – סביר להניח שיהיה להם קשר טוב יותר גם אחר כך.

 

פניתם למגשר בתחום דיני המשפחה – זוגות רבים שרוצים לחסוך בכסף פונים למגשרים שאינם בעלי הכשרה משפטית. זו טעות גדולה שעלולה להעלות הרבה כסף. עורך דין המתמחה בדיני משפחה ועבר הכשרה כמגשר יכול ליידע את הצדדים על מצבם המשפטי, לנסח את הסכם הגירושין שיוגש לבית המשפט וללוות את הצדדים לדיון שבו יאושר ההסכם.

 

מתי ערכאה משפטית תחסוך כסף?

בן הזוג שלך תפס אותך בוגדת והחליט להתגרש – במצב כזה יש בבית כעס מאוד גדול ורצון לנקום, לכן גישור, שהוא הליך שמצריך שיתוף פעולה והידברות, לא מתאים וגם הסיכוי שהבעל הנבגד יגיע למגשר קטן מאוד.

 

אשתך רוצה להתגרש בגלל שהיא מאשימה אותך שהפסדת את כל כספכם בבורסה – אם אשתך טוענת שהיא לא צריכה להינזק מההפסדים בבורסה  ומגיע לה להישאר באותה רמת חיים שהייתה לה לפני המשבר, סביר להניח שהליך גישור לא יתאים. זאת מפני שהליך כזה מצריך קודם כל יכולת ויתור.

 

יש לך חשד שאשתך חסכה כספים ורשמה אותם על שם אדם אחר - הליך הגישור לא מתאים במקרה הזה משום שהוא מבוסס על פתיחות ואם אין לך אמון באשתך הגישור לא יתאים.

 

בעלך משתכר הרבה מעל הממוצע ולמרות זאת מתעקש לשלם את המינימום שנקבע למזונות ילדים – במצב כזה יש עדיפות לפנייה לבית משפט לענייני משפחה מכיוון שבית המשפט יבחן את ההשתכרות שלך ושל בעלך ואת צרכי הילדים וסביר להניח שהילדים יקבלו מזונות גבוהים יותר מהמינימום שנקבע.

 

 

חשוב להבין כי ניסיון להגיע להסכם באמצעות הליך גישור אינו מהווה ויתור על הזכות לפנות לערכאות. אם אינך מרוצה מהגישור אתה יכול להפסיקו בכל עת, לשכור עורך דין מטעמך ולתת לשופט להחליט בעבורך. המידע שעלה במסגרת הליך הגישור יישאר חסוי, כך שהצדדים מתחילים הכול מהתחלה. עם זאת, עורך הדין ששימש מגשר לא יוכל לייצג בהליכים אף אחד מהצדדים.

 

הכותבת היא מומחית בדיני משפחה ומגשרת

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites