ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


על גירושין בעקבות רומן מחוץ לנישואין
ארתור פרידמן משיקגו תבע את המאהב של אשתו על הרס הנישואין וזכה בפיצוי כספי של אלפי דולרים. האם תקדים כזה יכול לקרות גם בישראל?
עו"ד ליהיא כהן דמבינסקי
 ק.ר, בת 54 מאזור המרכז, פנתה למשרדי וסיפרה כי גילתה לאחרונה שבעלה החזיק מאהבת במשך שנים. כעת, כשהיא תובעת גירושין, התברר לה לתדהמתה כי בעלה שילם למאהבת שכר דירה, נסע איתה פעמים רבות לחו"ל, רכש עבורה תכשיטים ולהערכתה הוציא בעשר השנים האחרונות מאות אלפי שקלים למימון המאהבת.

 

לכאורה, ק.ר יכולה הייתה לתבוע בבית המשפט, ואף לקבל, מהבעל החזר על הכספים שהוציא על המאהבת. אלא שבמקרה זה לבעל לא נשאר ממון ולכן היא ביקשה לבדוק האם עומדת בפניה האפשרות לתבוע את המאהבת על הרס חיי המשפחה ועל הנזק הכספי שנגרם לה.

 

תביעה מסוג זה לא הייתה נפוצה עד כה בישראל, אך בעולם המערבי קיימות פסיקות רבות בנושא. כך למשל, לאחרונה תבע ארתור פרידמן משיקגו את המאהב של אשתו על הרס חיי הנישואין וזכה בפיצוי כספי של אלפי דולרים.

 

בדרך כלל  זוהי תביעה נגד המאהב או המאהבת של בן / בת הזוג, אך ניתן לתבוע לפי עקרון זה גם בני משפחה אחרים או יועצים אשר יעצו לבן הזוג ללכת על גירושין.

 

בארה"ב מתבססת התביעה על חוק שנקרא "Alienation of affections"  (הפקעת רגשות החיבה). זוהי תביעה שבה תובעים בן או בת זוג שננטשו, כנגד צד שלישי שאחראי לדעתם לכשל נישואיהם. הצד התובע צריך להוכיח כי בחיי הנישואין הייתה אהבה וחום בין בני הזוג, וכי האהבה נהרסה בשל התנהגות מכוונת וזדונית של הנתבע.

 

במדינת ישראל תביעה מסוג זה אינה מכוח חוק ספציפי ומתבססת על דיני הנזיקין הכלליים. על כן התובע צריך להוכיח שנגרם לו נזק על ידי המאהב/ת. נזק כלכלי הוא מובן מאליו, אבל גם נזק נפשי הוא עילה לתביעה.

כיצד המאהב/ת יכולים להתגונן מפני תביעה כזו? ההגנה הכי שכיחה היא כמובן שהמאהב/ת לא ידעו שבן הזוג היה נשוי, ולכן לא ידעו שהם מסבים נזק לצד שלישי.

 

לאור נטייתו של בית המשפט לענייני משפחה בישראל כיום להרחבת האפשרות לתבוע תביעות נזיקיות גם במסגרת דיני המשפחה, ניתן לצפות שתביעות מסוג זה יתרבו בעתיד הנראה לעין.

 

הכותבת היא עורכת דין מומחית בדיני משפחה

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
  • גירושין בעקבות רומן אורנה מנהלת האתר - - 17/10/2009 | 15:37
    • הי יהושע לדעתי אם הקשר הזה חשוב לך, אבל במקרה והיא תסתבך אתה לא רוצה להיות זה שיתבע. לך לעורך דין וחתום עימו על מסמך המעיד על כך שלמרות בקשתיך היא לא מעוניינת לעזוב אותך , אז הסרת את האחריות ממך. אם אתה אוהב אותה ורוצה להיות לצידה כאשר היא תהיה במשבר, מן הסתם כבר לא משנה מי יתבע אם אתה כמאהב שלה או היא כבוגדת. שניכם תשלמו. בהצלחה!!!!
  • ואם אני יודע שהיא נשואה.. יהושוע - - 17/10/2009 | 14:38
    • אבל היא משכנעת אותי שהיא לא מאושרת ולא טוב לה, ונלחמת בי שלא אלך ממנה. ויש ביננו אהבה ענקית.. לא אוכל להוכיח שהייתי איתה כשלא ידעתי שהיא נשואה, מה עליי לעשות אם חלילה אקלע למצב כזה? אם מחר תחליט לעזוב את הבית?

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites