ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מרכז חדש לטיפול באנדומטריוזיס הוקם במרכז רפואי כרמל ויטפל בנשים מכל רחבי הארץ
לאחר חודשים של הערכויות ובדיקות מתאימות נפתח השבוע במרכז רפואי כרמל מרכז רב-תחומי יחודי לטיפול בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס. תופעת האנדומריוזיס פוגעת בכ-10-15% מהנשים בגיל הפוריות ומגיעה עד 30-50% בנשים הסובלות מבעיות פוריות.
מערכת או-מאמא

מסביר ד"ר רון אוסלנדר מומחה הכללית ומנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים כרמל : אנדומטריוזיס הוא מצב בו תאים הדומים לרירית הרחם (אנדומטריום) נמצאים מחוץ לחלל הרחם. התאים מתנפחים ומפרישים דם וחומרים נוספים היוצרים דלקת, ובעקבותיה מתפתחות הידבקויות, ציסטות שחלתיות ורקמת צלקת הגורמות נזק קשה לאיברי הבטן והאגן. תאי אנדומטריוזיס יכולים גם לחדור לעומק הרקמות ולגרום לסימפטומים וכאבים קשים בעיקר במערכת העיכול ובמערכת השתן.


למרות העלייה במודעות למחלה בארץ ובעולם, עדיין יש פער של 8-9 שנים מתחילת הופעת הסימפטומים ועד לאבחנה. כיוון שידוע כי אבחנה מוקדמת היא המפתח לטיפול מוצלח ולמניעת סיבוכים הקשורים באנדומטריוזיס, מאוד חשובה המודעות של הרופאים וגם הנשים לתופעה מסביר ד"ר רון אוסלנדר.


באנדומטריוזיס אפשר לטפל על ידי תרופות, ואלו יעילות בעיקר לטיפול בתסמיני כאב הנובעים מהמחלה. הטיפול התרופתי כולל שימוש במשככי כאבים וטיפול הורמונלי מדכא, הנוגד את ההפרשות ההורמונליות המחזוריות של השחלה. טיפול הורמונלי מדכא מטבעו את הפעילות ההורמונלית הטבעית של הגוף ולכן איננו יעיל לטיפול בבעיות פוריות.
לנשים הרוצות להרות, לטיפול תרופתי לא יעיל ולהימצאות ציסטות שחלתיות מומלץ לבצע ניתוח.


"הניתוח לפרוסקופי הוא אמצעי מצוין לטפל באנדומטריוזיס " .אומר ד"ר יובל קאופמן מנהל המרכז החדש.
במהלך הניתוח אפשר להפריד הידבקויות, לבדוק את כשירות החצוצרות, להסיר נגעים, שטחיים ועמוקים, וציסטות שחלתיות. אם המחלה מערבת את דרכי העיכול והשתן אפשר להסיר את הנגע במלואו ובכך למנוע את המשך התסמינים. במקרה כזה נדרשת לפעמים כריתה של חלק משלפוחית השתן, השופכן או חלק מהמעי.בגלל אופיים המורכב של הניתוחים מומלץ לבצע אותם אך ורק במרכזים עם מיומנות גבוהה וניסיון רב בטיפול באנדומטריוזיס" מעדכן ד"ר קאופמן.

המרכז הרב-תחומי החדש לטיפול באנדומטריוזיס של בית החולים כרמל נותן מענה מלא לנשים מכל הארץ, הסובלות מתופעות ומתסמינים הנובעים מאנדומטריוזיס,וגם מתופעות נלוות המופיעות בשכיחות גבוה כמו שרירנים ומומי רחם. קהל היעד של המרכז הרב תחומי החדש כולל נשים הסובלות מהתסמינים וטרם אובחנו, נשים שאובחנו וזקוקות לטיפול תרופתי או ניתוחי ונשים שכבר מקבלות טיפול למחלה וזקוקות לניטור ולהמשך טיפול.


הרופאים במרכז הרב תחומי החדש לטיפול באנדומטיריוזיס עובדים בשיתוף פעולה עם יחידת האולטרסאונד, יחידת הפוריות ו-IVF  וכן עם מרפאת הכאב של בית החולים כרמל מה שמבטיח יעילות ומהירות.
בנוסף, המרכז עובד עם מומחים מתחום הכירורגיה הכללית ואורולוגיה בעלי ניסיון בניתוחים אנדוסקופיים. בעתיד מתוכננים להשתלב במרכז גם מטפלים וטיפולים אלטרנטיוויים.
את המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס מנהל ד"ר יובל קאופמן, רופא מומחה ומנתח בכיר ממחלקת נשים ויולדות במרכז רפואי כרמל. ד"ר קאופמן חזר לאחרונה מאוסטרליה לאחר שהתמחה בתחום של אנדוסקופיה גניקולוגית מתקדמת (Advanced Gynecological Endoscopy). המרכז שבו עבד ד"ר קאופמן ניקז אליו את המקרים הגניקולוגיים המורכבים ביותר הדורשים התערבות כירורגית לפרוסקופית, והתמחה בין השאר בטיפול תרופתי ובטיפול ניתוחי במקרים קשים של אנדומטריוזיס. המרכז לטיפול באנדומטריוזיס הוא חלק ממערך החטיבה לנשים ויולדות במרכז רפואי כרמל והוא זמין ופתוח לכל הנשים.

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites