ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


ילדים קטנים הוצאות גדולות-חזרה ללימודים
 חזרה לבית הספר היא עסק יקר,  קל וחומר בימים של מיתון כלכלי. ילקוט, קלמר, יומן ,כלי כתיבה, מחברות, ספרים ואפילו מחשב, צהרון, חוגים ועוד אינספור הוצאות שלא תמיד בשליטתנו. כל אלו עומדים על סדר היום. הדרך  למקסם את הקניות במינימום הוצאות ולהתחיל את השנה עם טעם טוב לילד ולהורים.
איילת פדה גולדשטיין, תמר תאט עדרי "פדה – יעוץ ארגוני והדרכה"

הילד עולה לכיתה א' ,ההורים מחסירים פעימה ומזילים דמעה, התרגשות גדולה .
כתינוק ראשון לזוג הורים נרגשים כך גם ילד המתחיל את שנת הלימודים, אנו מוצפים ברגשות שמחה  שעשויים להוביל אותנו לקבל החלטות כלכליות מהבטן ולהגדיל את המינוס בבנק.


קבלת החלטות
בשנת 2002 הוענק לדניאל כהנמן פרס נובל לכלכלה על מחקרו המשותף עם עמוס טברסקי. השניים חקרו דפוסי קבלת החלטות כלכליות . במחקרם הם מצאו כי לבני האדם נטייה לקבל החלטות כלכליות ממקום רגשי, ולווא דווקא ממקום רציונאלי כמו שנהוג היה לחשוב.

הורים רבים מציינים שהמצב הכלכלי כמעט לא ישפיע על רכישת המותגים האופנתיים החביבים על הילדים, היות שמדובר בקנייה חד-פעמית שנתית ולא בהוצאה חודשית קבועה. אלו הן רכישות אמוציונליות, בלתי מתוכננות, ללא התייחסות למחיר, שמונעות בעיקר מהרצון לרצות את הילדים המעוניינים להזדהות עם טרנדים, מותגים ולהיטים חמים.


רציונאליזציה-עוד הם מצאו במחקרם , כי לאחר שקבלנו החלטה אנו נמצא לה צידוקים רציונאליים, תהליך זה נקרא  רציונאליזציה. אמנם קניתי לילד את התיק הכי יקר בחנות אבל יש לי סיבה טובה לכך , הוא יחזיק מעמד, יש אחריות, חברה אמינה, הילד שמח... אנו  משכנעים את עצמנו כי קבלנו החלטה נכונה על מנת למנוע את הדיסוננס שאנו עשויים לחוש ובכך מגיעים לאיזון רגשי-קוגניטיבי.


לאור הטבע האנושי ומצב הכיס העכשווי, רשמו לפניכם טיפים יישומיים לצליחת המשימה:

 • רכזו רשימה של כל הציוד אותו עליכם לרכוש . הכניסו את כל הדברים הרלוונטיים לקראת שנת הלימודים כך שתוכלו לקבל תמונה אמיתי לגבי ההוצאות הצפויות בתקופה הקרובה (בנוסף לציוד לביה"ס, כללו חוגים, אביזרים נלווים, למשל חליפת ג'ודו, בגדי בלט או אפילו מכשיר נייד אם ברצונכם לצייד את הילד בכזה).
 • ערכו בדק בית-בדקו מה יש כבר בבית, ציוד מהאח הגדול לדוגמא, הורידו פרטים אלו מהרשימה. זו הזדמנות מצוינת לעשות סדר.
 • ערכו סדר עדיפויות ברשימה שהכנתם- מה חייבים לקנות (ספרים למשל) ומה לא.
 • היו יצירתיים-בדקו אופציות קיימות נוספות להצטיידות. למשל- ספרים ניתן להשיג משומשים, כמו כן ישנם אתרים לקנייה מיד שנייה ,למסירה ולהחלפה. זה הזמן למקסם קשרים ולתרום לאחרים . גם טוב לכיס וגם לשימור הסביבה .
  אפשר גם להיות יצירתיים ולעטוף מחברות משנה שעברה, בעטיפות של המותג החדש. כך הילד יהיה שותף בהליך היצירה ויקבל מחברת ממותגת.
  רעיון יצירתי נוסף,  הוא לקחת תיק פשוט או לא מעודכן ולתפור עליו דמות אהובה .
 • הכינו תקציב מראש- אך יחד עם זאת קחו בחשבון כי עשויות להיות חריגות של עד 20%.
 • שתפו את הילד בתהליך קבלת ההחלטות- שאלו לרצונותיו ולציפיותיו, תאמו איתו ציפיות ,למשל הכינו אותו מראש כי אין צורך בילקוט חדש אם זה נראה לכם מיותר, יחד עם זאת היו גמישים לגבי רצונותיו למוצרים ומותגים.
 • ערכו סקר - היכן כדאי לקנות את מרכולתכם בזול.  שימו לב כי חנויות בקניונים פעמים רבות מעלות מחירים לא רק לקראת השנה החדשה אלא גם בגלל השכירות הגבוה שהם נדרשים לשלם. העדיפו נקודות מכירה זולות ונגישות. אל תתביישו להשוות.
 • אל תתפתו לקנות בירידים שנפתחים במרכזי הקניות כחודש לפני שנת הלימודים, הם זמינים ומזמינים אך המחירים בהם נוסקים מעלה בתקופה זו ולעיתים בצורה לא מוצדקת.
 • ציוד מתכלה- כגון מחברות, קלסרים, עטיפות, טושים, עפרונות וכו', רכשו מהם  רק לשבוע שבועיים הראשונים של בבית הספר. את כל הסטוק הדרוש לשנה כולה מומלץ לקנות כשבועיים אחרי תחילת הלימודים. המחירים צונחים בצורה ניכרת.
 • רכשו מארזים גדולים- במיוחד אם יש לכם יותר מילד אחד בבית הספר, פריט במארז גדול עולה פחות .
 • מותגים- כגון תיק ,יומן, כלי כתיבה וכו' שמחירם יקר משמעותית ממוצר זהה פשוט- הגבילו את הילד לבחור פריט אחד גדול או שניים שלושה קטנים. מוצרים אלו מגדילים משמעותית את סל הקניות.  ועל הדרך הרווחתם שיעור לחיים לילד.
 • רכשו את ספרי הלימוד בפריפריה מחוץ לערים היקרות, תיווכחו למצוא פערים של מאות אחוזים במחירים.
 • טיפ אחרון למניעת עוגמת נפש-אל תפוצצו את הקלמר של הילד בכמויות של פריטים ממותגים, אלו נוטים לאבוד ולהיגנב . 
 • ואפילו דרך להרוויח-מכרו את הספרים המשומשים של הילד, זה  הזמן להקנות לילד ערכים של מחזור ושימור סביבתי, תזכרו אותו גם השנה לרשום בספרים בעיפרון בלבד מכרו ציוד שלא מתאים מתקופת ינקותו, זמן להתרענן ולחדש.


שתהיה לכולנו שנת לימודים ממוקסמת ומוצלחת!


לאתר פ.ד.ה יעוץ והדרכה


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites