ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


רכיבה טיפולית
מאז המערבונים ואיש המרלבורו נתפשת רכיבה על סוסים, כמו שייט קיאקים או טיפוס הרים, כהרפתקה ובילוי אתגרי ומרתק בטבע. אבל רכיבה על סוסים – תחביב כיפי לאנשים רבים - טומנת בחובה אפשרויות רבות של שיקום וטיפול. הסוס והרכיבה עליו נרתמו בשנים האחרונות למערך הכלים הטיפוליים העוזרים להתמודדות עם מוגבלויות וקשיים במישור הפסיכולוגי והפיזי כאחד.

מקורות הרכיבה הטיפולית


כבר בשנת 1777 חקר רופא גרמני  בשם  וויליאם טיסון את הנושא, וגילה שרכיבה על סוס משפרת בעיות בתחום הנשימה. ואכן, במהלך שתי מלחמות העולם השתמשו בבתי חולים באירופה בסוסים, ככלי לשיקום חיילים שנפגעו במהלך הקרבות.ילד רוכב על סוס, רכיבה על סוסיםהיתרונות הפיזיים ברכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית יעילה במיוחד להנעה של מפרקי האגן. שכן תנועתו הייחודית של הסוס, ההולך בתנועה תלת ממדית, מקבילה לתנועה המתרחשת באגן בעת הליכה, אצל אדם בריא. בשילוב עם תרגילים שמשפיעים על נרמול טונוס השריר, תורמת תנועת הסוס לחיזוק השרירים, שיפור יכולת שיווי המשקל, יציבה תקינה, קואורדינציה, הגדלת טווחי התנועה ויכולת תנועת המפרקים ומניעת התכווצויות.היתרונות הפסיכולוגיים ברכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית תורמת בשיפור קשיים רגשיים, חברתיים וחינוכיים. הרכיבה על חיה גדולה וחזקה כמו סוס, והמיקום הגבוה והשולט של הרוכב עליה, מאפשרים למטופל לחוות עצמאות ועוצמה. בנוסף, הרכיבה תורמת לעליה בביטחון ובהערכה העצמית ודורשת מהרוכב מגוון תכונות: שליטה עצמית, דחיית סיפוקים, סבלנות, יכולת קשב וריכוז, התמודדות עם קשיים וכישלונות ופתרון בעיות.למי מיועדת רכיבה טיפולית?

רכיבה טיפולית מיועדת לילדים הסובלים מבעיות פיזיות, הבאות לידי ביטוי בטונוס שרירים נמוך ובעיות התפתחותיות אחרות, לרבות ליקויי ראייה, נכויות, ליקויי שמיעה, ליקויי שפה, שיתוק מוחין בכל הדרגות, אוטיזם, פיגור שכלי, עיכוב התפתחותי ועוד. אוכלוסיה נוספת שרכיבה טיפולית מיועדת לה הינה אוכלוסיה, הסובלת ממגוון בעיות במישור הרגשי והנפשי, כמו למשל חוסר בטחון והתמצאות במרחב, קשיי תקשורת עם הסביבה, היפראקטיביות ובעיות ריכוז וקשב. תהליך הטיפול עצמו מותאם פרטנית למטופל.מה מעניקה הרכיבה הטיפולית לילדים?

הרכיבה הטיפולית מסתכלת על האדם כשלם עם נקודות חוזק ונקודות חולשה, ומטרתה ליצור איזון פנימי תוך שמירה ופיתוח נקודות החוזקה. הרכיבה הטיפולית מעניקה לילד, מעבר לחיזוק השרירים ושיפור שיווי המשקל והקואורדינציה, גם תחושת עוצמה של שליטה בסוס. בנוסף, היא מאפשרת תרגול קור רוח וציות לגבולות ברורים, אותם יוכל לתרגל גם מחוץ לזירה. שיעורי הרכיבה מועברים על ידי מדריכי רכיבה טיפולית מוסמכים, שסיימו לימודים מקצועיים אשר הכשירו ולימדו אותם כיצד לעשות שימוש בסוסים ככלי טיפולי מעבר ללימוד מיומנויות הרכיבה.רכיבה טיפולית- פריצת דרך

הורים לילדים שמטופלים באמצעות רכיבה טיפולית מדווחים על פריצות דרך ושינוי משמעותי בהנהגות ילדיהם. הילדים הפכו לרגועים יותר וסלחניים, ופחות נטו להתפרץ; ילדים אחרים,  מופנמים באופן חריג, הצליחו לצבור ביטחון ולדבר בבטחה. הרכיבה הטיפולית עוזרת גם לילדים עם בעיות קשות ועמוקות יותר ומצליחה לחולל שינויים קטנים שמהווים פריצת דרך. 

 

הרכיבה הטיפולית הפכה במהלך השנים, בעקבות סגולותיה, לשיטת טיפול מקובלת, המעניקה טיפול מעמיק, חוויתי וגם כייפי. סל הבריאות כיום מכיר בסגולות הרכיבה הטיפולית ומסבסד באופן משמעותי את הטיפולים באמצעותה הן עבור מבוגרים והן עבור ילדים.

 


 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites