ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


כינים – המכה השלישית
הורים וילדים ברחבי העולם כולו נלחמים מידי יום ביומו במגפה  הנצחית והעתיקה ביותר בעולם- מגפת הכינים. הכינים מהוות מטרד רציני וגורמות לעגמת נפש רבה לילד הסובל ולהוריו.
קובי טיריפינטו

הידעת?

 • גודל הכינה הממוצעת הוא 2 מ"מ.
 • אורך החיים של הכינה הוא עד 30 יום. מחוץ לראש היא לא שורדת יותר מיומיים!
 • הכינה מטילה כ- 10 ביצי כינים ביום.
 • הגירוד בראש מתחיל בדרך כלל רק 8 שבועות לאחר ההדבקה!
 • הכינה מפתחת עמידות לתכשירים המכילים חומרי הדברה....


תופעת הכינים3 מתוך 4 ילדים יידבקו בכינמת, בשלב זה או אחר בחייהם, ולא אחת, התופעה חוזרת על עצמה פעם אחר פעם. לאורך השנים הוצעו פתרונות רבים כדי להתמודד עם המגפה  החל מגילוח השיער ושימוש בנפט, ועד תרכובות ביתיות ותכשירים כימיים שונים, אשר תפקידם לקטול את הכינים ואת ביצי הכינים.


תרופתי מול טבעי

לדברי שמחה עזריאל דגן, נטורפותית N.D. מחברת "מורז צמחי מרפא": בין התכשירים להשמדת כינים, הנמכרים כיום בארץ, ניתן למצוא תכשירים תרופתיים המבוססים על חומרים כימיים אשר בריכוזים גבוהים משמשים גם כחומרי הדברה. השימוש בחומרים אלו טוענת דגן גורם לנזק  אקולוגי כבד לסביבה אך לא רק. מחקרים בעולם הוכיחו שנגרם נזק מצטבר עקב חשיפה לחומרים אלו, בעיקר אצל ילדים.

לכן יש לשים לב כי לטיפול התרופתי ישנן מגבלות: ברוב החומרים הכימיים נאסר שימוש חוזר, אלא לאחר 10 – 40 ימים מהשימוש הראשוני. עוד הוסיפה דגן ואמרה: "במקרים לא מעטים קורה שמייד לאחר הטיפול, הילד נדבק שוב בכינים ואסור לחזור על הטיפול, ההמתנה מאפשרת לכינים להתרבות עד הטיפול החוזר. קיימות כמובן גם מגבלות על אוכלוסיות רגישות: איסור על שימוש בתכשירים אלו בקרב פעוטות מתחת לגיל  שנתיים, נשים הרות ומניקות והסובלים מאסטמה. אם זאת חשוב לציין כי חומרים אלה קיבלו אישור רשמי ממשרד הבריאות הישראלי ומה- FDA האמריקאי".


פתרונות טבעיים לטיפול בכינים

גם כאן נראה כי בשנים האחרונות מתחזקת המגמה של החזרה אל הטבע. הטבע מכיל מגוון רב של צמחים בעלי סגולות רפואיות, אשר ניתן לרקוח מהם "תרופות" ותכשירים שונים, ולעיתים הם נותנים מענה לבעיה בריאותית ביעילות רבה יותר מהמקבילה הכימית שלהם. גרי קלברג, מנהל תחום השמנים האתריים בחברת "ארומה לייף מסביר: "התכשירים הכימיים הורגים את הכינים בפעולתם על המערכת העצבית. אך עם הרחבת השימוש בחומרים אלו, הכינים מפתחות עמידות, ממש כפי שחיידקים מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה".


אורנה מלכי לבנה עורכת או-מאמא מוסיפה: "לפני כשנתיים פורסם מחקר המדבר על הסכנות שנתגלו בחומרי הדברה ביתיים ובכלל זה תכשירים לטיפול בכינים, כאשר הסכנה העיקרית שנגדה הזהירו החוקרים הייתה כנגד מחלת הסרטן. בעקבות מחקר זה יצאו תקנות בכל העולם וגם בישראל המונעות שימוש בזרחניים אורגניים להדברה בגינה הביתית ובחקלאות. התכשירים קוטלי הכינים לשימוש ביתי לא קיבלו התוויה או אזהרה מיוחדת, אך הציבור הצביע ברגליים והחל לדרוש תכשירים בטוחים יותר. כך פותחו מגוון של תכשירים בדרך כלל מבוססים על רכיבים טבעיים או תכשירים הפועלים על מנגנונים מכאניים להרחקת כינים/השמדת כינים.


בין השיטות הטבעיות והמכאניות: שימוש בחומץ ביתי בשילוב שמן או חמאה להמסת הדבק של ביצי הכינים לשיער, וחניקת הכינים החיות על הראש. סירוק פיזי ואינטנסיבי במסרק צפוף, שימוש במסרק אלקטרוני המשמיד את הכינים. חפיפה בשמפו כדוגמת כינקייר של מורז היוצר על הקרקפת תנאי מחייה שהכינים אינן עומדות בהם, שימוש בתמציות המורכבות מצמחי מרפא הידועות ביכולת שלהם להרחיק חרקים וכינים בפרט (רוזמרין למשל) גם כטיפול מונע (סנו, ד"ר פישר), חומרים מבוססי סיליקון הפוגעים במנגנון התנועה ולוכדים את הכינה למוות (ריזלטס והדרין)  ועוד".


קלברג מצידו מציע שתי אופציות נוספות להתמודדות עם המטרד: למניעה – יש לטפטף טיפות שמן אתרי רוזמרין כל בוקר לפני היציאה מהבית.
לסילוק  (מגיל 6 ומעלה) – יש למהול 2 טיפות שמן עץ התה בכוס מים. להרטיב את השיער בתערובת ולהעביר מסרק דק על כל הראש.


מלכי לבנה: "בכל הפידבקים ששמעתי מהורים, הפתרון היעיל ביותר הן במניעה והן בטיפול הוא המסרק הצפוף. שימוש יום יומי אחרי המקלחת במסרק הצפוף, יגלה כינה או שתיים שהגיעו לשיער וטרם הספיקו להטריד או להתרבות. גם אם קיימת הדבקה המסרק הוא פתרון משלים לכל מגוון התכשירים ותרופות הסבתא".


סתם משמיצים כינים- ניפוץ מיתוסים

 • כינים עוברות בקפיצה מראש לראש- לא נכון. הכינה, למרות גודלה הזעיר , אינה מסוגלת לקפוץ. כינים אכן עוברות מראש לראש , אך על ידי מגע ישיר בין השערות, ולא באמצעות קפיצה או מעוף. דרך נוספת להדבקות היא דרך העברת כובעים ומסרקים.
 • כינים פעילות יותר בתקופת הקיץ- לא נכון. כינים פעילות לאורך כל השנה ואין להן העדפה לעונה זו או אחרת . מה שכן, ישנן תקופות שבהן הילדים יותר פעילים, ולכם ישנן יותר הדבקות.
 • רק ילדים יכולים להדבק בכינים- לא נכון. נכון שילדים סובלים יותר מכינים, אך ניתן להדבק בכל גיל, כל עוד ישנו שיער מספיק ארוך לכינה להיתפס בו. הסיבה שילדים סובלים יותר מהתופעה, נעוצה בכך שהם "מתערבבים" יותר אחד בשיערו של השני ונמצאים בקרבה פיזית לאורך שעות היום.
 • ניתן להידבק בכינים גם מחיות הבית- כלבים וחתולים- לא נכון. לחיות הבית טפילים משלהם, אך כיני ראש מסוגלות לחיות ולהזין את עצמן רק כאשר הן על בני אדם. הן לא עוברות מחיות לבני אדם ולהיפך.
 • כיני הראש מעדיפות שיער מלוכלך- לא נכון. לכיני ראש אין העדפה לרמת היגיינה מסוימת. עם זאת, חפיפה קבועה וסירוק שגרתי מסייעים בזיהוי מוקדם ומהיר של הדבקה.
 • כינה הינה גורם המעביר מחלות- לא נכון. הכינה עצמה אינה מעבירה מחלות. עם זאת, גירוד יתר עלול לפגוע בעור הקרקפת ולהשאיר אותו חשוף לזיהומים.


במלחמה כמו במלחמה

 • כאשר יש חשד לכינים, יש לבדוק את ראש הילד ולחפש כינים חיות או ביצי כינים נראות לעין, בעיקר באזור המצח, העורף ומאחורי האוזניים.
 • כאשר לאחד מבני המשפחה יש כינים, שאר המתגוררים בבית נמצאים בסיכון גבוה להידבקות ולכן מומלץ לבדוק את כל שאר בני המשפחה, כולל ההורים.
 • מומלץ להשתמש בתכשיר קוטל כינים ללא חומרי הדברה כימיים, שאינו מזיק לבריאות הילד ומאפשר שימוש תכוף במקרים של הדבקות חוזרת.
 • לאחר הטיפול בתכשיר, יש לסרק את השיער במסרק צפוף ואיכותי בצורה יסודית על כל איזור הקרקפת.
 • חשוב מאוד לחזור על הפעולה שוב, לאחר שבוע, על מנת לטפל בכינים שבקעו מן הביצים שלא הוסרו בסירוק הראשון.
 • לא תמיד כינמת מגרדת!מומלץ לבצע סירוק למניעה במסרק כינים צפוף באופן קבוע אחת לשבוע.
 • ילדים בעלי שיער ארוך מומלץ לשלוח לגן או לבית הספר עם שיער אסוף בצמה או קוקו על מנת להפחית את הסיכוי להדבקה חוזרת.
 • כעקרון אין צורך לכבס בובות פרווה או בד, אבל למען השקט הנפשי אפשר להכניס את הבובות למייבש כביסה לעשרים דקות. פעולה זו תשמיד את כל הכינים.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites