ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


ביספינול A
ביספינול A נמצא בשורה ארוכה של מוצרי צריכה שכיחים, כגון מכלי מזון למיקרוגל, מכסים בפנסי מכוניות, עדשות למשקפיים, תקליטורים, בציפוי הפנימי של פחיות מתכת ועוד. אבל השימוש הבעייתי ביותר הוא במוצרי תינוקות: בקבוקים, מוצצים, נשכנים, צעצועים ועוד.
שי דור, מנהלת מותג B-free Plus

ביספינול A הוא כימיקל המשמש לייצור של פלסטיק פוליקרבונט שקוף והוא אחד מ-50 המוצרים המובילים המיוצרים בתעשייה הכימית וגורף הכנסות בסדר גודל של 6 מיליון דולר ביום בארה"ב.
מדענים גילו לראשונה כי ביספינול A יכול לשמש כתחליף לאסטרוגן בשנות השלושים של המאה העשרים, קרוב ל-30 שנה לאחר שהוכן לראשונה במעבדה. רק ב-1953 גילו כימאים כי ניתן להשתמש בביספינול A לצורך ייצור הפלסטיק העמיד פוליקרבונט, והכימיקל הלך והפך שכיח בתהליך הייצור של מגוון מוצרי צריכה.


הבעיה היא שבעת תהליך הייצור לא כל הביספינול A נתפס בקשרים הכימיים ושאריות החומר עלולות לדלוף, בייחוד כשמחממים את הפלסטיק (שטיפה במדיח הכלים, חימום במיקרוגל, עיקור וכו') או כאשר הוא נשרט.


כיום ביספינול A נמצא בשורה ארוכה של מוצרי צריכה שכיחים, כגון מכלי מזון למיקרוגל, מכסים בפנסי מכוניות, עדשות למשקפיים, תקליטורים, בציפוי הפנימי של פחיות מתכת ועוד. אבל השימוש הבעייתי ביותר הוא במוצרי תינוקות: בקבוקים, מוצצים, נשכנים, צעצועים ועוד.
ניתן לזהות את חומר הפוליקרבונט על ידי סימון הספרה 7 בתוך משולש חיצים המופיע על גבי המוצר.


בשנת 1998 גילתה הגנטיקאית פטרישיה האנט במקרה כי ביספינול A עלול להיות מסוכן לבני אדם. בעקבות ממצאיה, בשנת 1998 ד"ר פדריק וום סאל ועמיתיו ערכו מחקר ראשון בנושא שקשר את החשיפה לכימיקל לירידה בספירת הזרע ובאיכותו.
ביספינול A הוא חומר רעיל. כאשר הוא נמצא בגוף הוא יכול לפעול כתחליף להורמון הנשי אסטרוגן, להתערב בתהליך האיתות הנורמאלי שהוא הכרחי לגוף בריא, התפתחות ותפקוד האדם.


גורם לבעיות בריאות
ספרות מחקרית ענפה מדווחת על השפעות בריאותיות מזיקות מחשיפה לביספינול A אפילו ברמות נמוכות מאוד.  מחקרים מראים כי ביספינול A יכול לשנות את ביטויים של כמה מאות גנים ולהשפיע על רקמות מסוימות. החוקרים קשרו בין חשיפה לביספינול ברמות נמוכות לבין מספר מדהים ומזעזע של בעיות בריאות, כולל סרטן השד והערמונית, השמנה, היפראקטיביות, סוכרת, שינויים במערכת החיסונית, ספירת זרע נמוכה וגיל התבגרות מוקדם. (המחקרים נעשו על חיות ועל בני אדם).


ילדים – קבוצת הסיכון הגדולה ביותרתינוקות הניזונים אך ורק משתייה מבקבוק העשוי פוליקרבונט חשופים במיוחד לכימיקל.
כמו כן, מסת גופם הזעירה חושפת אותם לרגישות גם במינונים נמוכים יותר.
מרבית הבעיות הקשורות לחשיפה לביספינול A בגיל הרך, יתבטאו רק שנים לאחר חשיפה!


עמדת משרד הבריאות הישראלימשרד הבריאות טרם נקט עמדה בנושא הביספינול. לטענתם, "הדוחות שפורסמו עד כה מוגדרים כטיוטות ואינם סופיים. משרד הבריאות עוקב אחרי גופים רגולטורים גדולים בעולם ויעדכן את הנחיותיו בהתאם". יחד עם זאת, משרד הבריאות מגדיר את הבקבוקים העשויים מפוליקרובנט כבטוחים רק כאשר הם שלמים, ללא שריטות, קרעים, סדקים, ואינם בלויים. כמו כן, לפי הנחיות משרד הבריאות אין לשפוך מים רותחים לבקבוקים ויש להחליף את הבקבוק מידי שנה.


מה קורה בשאר העולם?
קנדה היתה המדינה ראשונה להוציא את הביספינול משימוש. ב-17 באוקטובר 2008, הודיעה ממשלת קנדה כי תאסור ייבוא, מכירה ופרסום של בקבוקים לתינוקות העשויים מהחומר פוליקרבונט ומכילים את הכימיקל ביספינול A.
ב-6 במרץ, 2009 ששת היצרנים הגדולים של בקבוקי תינוקות בארה"ב הודיעו שלא יימכרו בקבוקי המכילים ביספינול A יותר בארה"ב. (היצרנים:Playtex, Gerber, Evenflo, Avent America, Dr. Brown and Disney First Years). מהלך זה בארה"ב נבע בעיקר מחרם הצרכנים ולחץ של ההורים האמריקאים ושל רשתות השיווק (Babies R Us, Target וכו' שמוכרות את הבקבוקים על החברות עצמן.
בישראל ממשיכים למכור לצרכנים בקבוקים המכילים את הכימיקל של ששת היצרנים הללו.
בינתיים ה-FDA ממשיך לטעון כי הביספינול A הוא בטוח, בהתבסס בעיקר על שני מחקרים שמומנו על ידי תעשיית הכימיקלים.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites