ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


אני ילד ירוק...
הבחירה באורח חיים אקולוגי איננה רק עניין של טרנד או אופנה, בשנים האחרונות אנו עדים לקבוצות גדולות באוכלוסייה הפונות לאורח חיים זה ורבות אחרות הטוענות שהדבר נגיש ואפשרי רק לשכבות הסוציו אקונומיות הגבוהות.
טל קבסה מרכז MAMAY
הבחירה באורח חיים אקולוגי, בחלקו או במלואו הינו צורך בריאותי התפתחותי חיוני במיוחד בנוגע לטיפול בתינוקות וילדים, ואף, למרבה הפלא חיסכון כלכלי משמעותי. "תרבות השפע הביאה אותנו לנהוג בחוסר כבוד משמעותי למשאבי הטבע, לעצמנו, לכסף שלנו וגרמה לנו לחשוב ששפע פירושו בריאות, שככל שיש לנו יותר אנו יותר שמחים ומסופקים, והצמצום פירושו דלות חברתית ופנימית. "המעבר לאורח חיים אחר, מאוזן יותר ובריא יותר דורש שינויי מהותי בתפיסת המחשבה, בראיית העולם ובתרבות הצריכה שלנו אולם יש בו ברכה לכל תחומי החיים ברמת ערכי המשפחה, החינוך והבריאות וכמובן ברמה הכלכלית" מציינת ריצ'ל ברעם נציגת חברת 'ארץ פרנדלי' לייצור מוצרי ניקיון אקולוגיים.

 

  

כיצד עוברים לאורח חיים בריא, חסכוני וסלקטיבי, ושומרים על

בריאותנו ובריאות ילדינו

 

ריהוט חדרי ילדים

"איזה ריח של חדש..."- הריח הזה של ה"חדש" מקורו בפליטת גזים מחומרים שונים המעורבים בתהליך הייצור כגון-דבקים, לכות, חומרים נגד שריפה ועוד מסבירה טל קבסה מ מרכז MAMAY. חומרים אלו משחררים גזים רעילים באופן איטי לאוויר, בין יתר הגזים משתחרר חומר הנקרא פורמלדהיד- חומר משמר הנמצא בחומרי ניקוי רגילים וכמעט בכל דבר הבא במגע עם תינוקות- רהיטים (שידות החתלה, ארונות, מיטה..),דבקים ,צבעים, צעצועים, בדים ואפילו טיטולים ומגבונים. פורמלדהיד הוא כימיקל בעל ריח חזק המשמש להריגת בקטריות, לשימור גופות ולייצור כימיקלים אחרים. פורמלדהיד נרשם כחומר מסוכן ביותר, רעיל עד מאוד המקושר לאסטמה ולמצבי אלרגיה.  

 

הפתרון הירוק: בוחרים בריהוט מעץ מלא- עם גימור שמן או שעווה. בנוסף לפליטת הגזים, בחירת החומר חשובה מאד לאור העובדה שתינוקות נוהגים לחוש דברים דרך  הפה. ריהוט יד שנייה או ריהוט ממוחזר הינו פתרון יעיל במיוחד כיוון שהוא מוריד את שיעור הפליטה בצורה משמעותית.

 

חומרי ניקוי וקוסמטיקה

חומרי הניקוי והקוסמטיקה הפופולאריים בכל בית כמעט, מכילים רשימה גדולה של כימיקלים  ורעלים, רובם  מיוצרים מנגזרות של נפט. אנו נחשפים לחומרים אלו הן במגע ישיר והן בצורה עקיפה. חומרים אלו נצמדים לכלים שאנו שוטפים, לבגדים העוברים במכונת הכביסה ואפילו לרצפות אותן שטפנו. כך אנו נחשפים אליהם תוך כדי המגע בעור, השאיפה דרך מערכת הנשימה ואפילו באופן ישיר דרך הפה-למשל כשהתינוק זוחל או מכניס את הבובה האהובה עליו לפה לאחר שיצאה מהכביסה. החשיפה הממושכת לחומרים אלו קשורה בעלייה בגורמי האלרגיה, בעיות נשימה בעיות של מערכת החיסון, כאבי ראש ועוד. " ריחות חריפים בחומרי ניקוי הנם תוצאה של מרכיבים סינטטיים המצויים בהם,  ומעבר לנזקים הבריאותיים הנגרמים עקב השימוש בכימיקלים המצויים בהם, קיימים גם נזקים סביבתיים קשים", מציינת ריצ'ל ברעם. חומרי הניקוי המשמשים בבית מהווים גורם חשוב באיכות מי השפכים הזורמים ועלולים להגיע ולפגוע במי השתייה שלנו, בחופים ובאדמה. הנזקים הנגרמים הם לרוב בלתי הפיכים, ויתבטאו בסופו של דבר בפגיעה סביבתית אשר תביא להידלדלות מקורות הטבע החיוניים להמשך קיומנו ולקיום הדורות הבאים אחרינו.

 

פעמים רבות אנו בוחרים את חומרי הניקוי, הכביסה והטואלטיקה שלנו על פי הריח. ידוע לנו היום שהריח חודר למוח ומפעיל תגובות וזיכרונות המעוררים אותנו לרכוש את המוצר. ואולם חומרי הריח הסינטטיים מקורם גם כן בתעשיית הנפט והשימוש בהם מסוכן לתאי המוח, עלול לגרום לכאבי ראש ומגרנות ולהפרעות קשות אחרות.

 

הפתרון הירוק: שימוש בחומרי ניקוי וכביסה המבוססים על רכיבים טבעיים, צמחיים ומינרלים טבעיים. חומרים אלו אינם מהווים סיכון בריאותי ובתור בונוס הם גם ידידותיים לסביבה.

חומרי הבישום מבוססים על תמציות שמנים ארומטיות טבעיות ואחרי השימוש בהם הם פשוט מתפרקים ביולוגית מבלי להשאיר אחריהם זיהום. ואם לא די בכך-אחרי השימוש ניתן אף למחזר את הבקבוקים. "חומרים אלו לא בהכרח יקרים יותר מחומרים רגילים ובנוסף הם מאוד מרוכזים, מה שמצריך שימוש בכמויות קטנות באופן מיוחד, כך שבקבוק של כליטר מספיק לתקופה ארוכה מאוד מסבירה  ברעם. שיטת הייצור האקולוגית מנוהלת בחשיבה ירוקה תוך הקפדה על שימוש במארזים קטנים עם תכולה מרוכזת."גם פה עלינו לעבור תהליך עמוק של שינוי הרגלים, בד"כ יש לנו הרגשה שאם נשתמש בכמות גדולה יותר של חומר-זה יהיה יותר יעיל , האמת היא שאין דבר רחוק יותר מן האמת, שימוש במעט חומר ניקוי- בעל ריכוז גבוהה של חומרים פעילים יעשה את העבודה בצורה נפלאה."

צעצועים

צעצועים שעשויים מפלסטיק בעייתיים הן מבחינה בריאותית והן מבחינת אקולוגית. צעצועי פלסטיק מכילים חומרים מרככים, חומרים דמויי הורמונים ועוד. מבחינה אקולוגית- פלסטיק הוא חומר בעייתי מאחר והוא חומר עמיד מאד, שמתפרק לאט במיוחד, בתהליך הפירוק שלו משתחררים גזים רעילים מאד לאוויר. שריפת הפלסטיק כפתרון לסילוק אשפה איננה אופציה עקב שחרור הרעלים ולכן האפשרות היחידה היא הורדת כמות הצריכה.

 

קבסה ממליצה: הפחיתו את השימוש בפלסטיקים מסוג פוליקרבונט ופוליויניל כלוריזל (PVC), שניהם מכילים BPA. השתמשו באלטרנטיבות כמו פוליאתילן (PETE). העדיפו צעצועים מבד, מעץ מלא-בעלי שקט צבעוני ועצובי, ללא עודף גירויים שאינו מותיר מקום לדמיון וגוזל את האפשרות לחקירה עמוקה ומאתגרת. התינוק חוקר את עולמו בראשית דרכו דרך הפה. השימוש בחומרים בטוחים תומך בתהליך ההתפתחותי ואף מעצים אותו. השפע אינו תומך בהתפתחות כי אם עוצר אותה, הכול גלוי, הכול קיים, אין מקום לפיתוח אישי, שלא לדבר על ה"חור בכיס".

 

העדיפו שניים שלושה צעצועים והרוויחו הן מבחינה התפתחותית, הן מבחינת כלכלית ואפילו מבחינה אקולוגית, הרי גם ככה התינוק מתחבר לצעצוע אחד או שניים וזונח במהרה את כל השאר..שלא לדבר על ה"דבר אמיתי"-הקופסאות במטבח, וכלי הבישול מעץ.

 

ביגוד, מצעים, וילונות

רבים מהבדים אותם אנו לובשים ושבאים במגע איתנו עשויים כותנה ולמרות שהכותנה נראית לנו לבנה כשלג ונתפסת כחומר טבעי ונעים שבא היישר מאמא אדמה, הרי שלמעשה מדובר באחד החומרים היותר בעייתיים לסביבה שקיימים היום. כותנה מכסה כיום כ-2.5% משטחי הגידול החקלאי בעולם, אך לצורך גידולה משתמשים ב-24% מחומרי ההדברה נגד חרקים ו-11% מחומרי ההדברה נגד מזיקים שנמכרים בעולם! "התחליפים הפופולאריים ביותר הם כותנה אורגנית (גידול טבעי-ללא שימוש בכימיקלים),צמר אורגני, המפ, במבוק, תירס, Tencel (בד העשוי תאית של עצים-מיוצר בתהליך נקי מכימיקלים)ועוד". מסבירה  ברעם.  השימוש בכותנה אורגנית אצל תינוקות חשוב במיוחד עקב רגישות העור לחומרי שונים.

 

 

חיתול מתכלה או חיתולי בד-האלטרנטיבה הירוקה לטיטולים וחיתולים

המתכלה: החומר העיקרי בטיטול המתכלה הוא סיבי נייר מאורכים שמקורם בעצים מיוחדים שגודלו לשם כך. הטיטולים המתכלים מכילים אחוז גבוה של חומר מתכלה, אינם מולבנים בחומרי כלור למיניהם, אינם מכילים חומרים  סופגים ועדין סופגים מצוין. הם אינם מבושמים ושומרים על עור התינוק מפני תפרחות ונגעים אחרים.

בנוסף-תהליך הייצור של טיטולים אלו הינו ידידותי לסביבה ובו מקפידים על מחזור אנרגיה, פסולת, מים ושימוש בחומרי גלם ידידותיים ומבוסס על סחר הוגן ותנאי עבודה אנושיים לעובדים.

שימוש בטיטולים אלו ידידותי גם לטבע.  טיטול אקולוגי מתכלה לאחר כ-20 שנים, זאת לעומת טיטול רגיל המתכלה רק לאחר כ-500 שנים.

חיתולי בד: חיתולים המבוססים על כותנה אורגנית הידועה כנוחה ונושמת, באים בגזרות שונות המתאימות לגוף, עם אביזרי הצמדה ידידותיים. ללא חומר ספיגה והלבנה למיניהם וידועים כנוחים עד מאד לתינוק ולאם

 

טל קבסה, מנכל"ית mamay מרכז לרפואת ילדים משולבת.

ריצ'ל ברעם, נציגת חברת 'ארץ פרנדלי' יצרנית חומרי ניקוי ירוקים.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites