ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


התבגרות מינית מוקדמת-חלק ב'

גיל הבגרות המינית ירד ב- 20 השנים האחרונות וכיום ניתן לראות ניצני בגרות מינית כבר לפני גיל ההתבגרות ה"רשמי". מה לצפות כשניגשים למרפאה לאבחון התבגרות מינית מוקדמת, ואיך מטפלים בבעיה
ערכה: רותי דובב, אתר גדילה

אבחון


מה לצפות מאבחון במרפאה לטיפול בבגרות מינית מוקדמת?

 • ראשית, עם הפנייה למרפאה תידרשו להציג היסטוריה רפואית שלמה. הדבר כולל שאלות על דפוסי צמיחה והתפתחות של המשפחה, הריונות ולידות של האם ומידע על כל מחלה שילדכם או אדם אחר במשפחה לקה בה. אנו זקוקים למדידת גובה של שני ההורים ולמדידות קודמות מעברו של הילד/ה מהלידה ועד יום הבדיקה.
 • ילדכם יעבור בדיקה גופנית מלאה אשר יכולה לכלול בדיקת איברי המין ופי הטבעת. אם בדיקות אלו ידרשו, יסביר הרופא לילד את חשיבות הבדיקה וכל מהלך שלה. תגובה רגועה מצדכם תעזור לילדכם להתמודד עם הרגעים הלא נעימים של הבדיקה.
 • יידרש צילום רנטגן של כף ידו השמאלית של ילדכם על מנת לקבוע את גיל העצמות שלו או שלה. הדבר מסייע בידי הרופאים לקבוע את הגיל ההתפתחותי של ילדכם לעומת הגיל הכרונולוגי שלו/ה. הדבר מעיד אם ההורמונים של ההתבגרות היו פעילים. גיל העצמות נקבע ע"י השוואת צילום הרנטגן של הילד עם הסטנדרט של בנים ובנות בגילאים שונים. לילד בעל התבגרות מינית מוקדמת יכול להיות גיל עצמות הגדול בצורה משמעותית מהגיל הכרונולוגי שלו. גיל עצמות מתקדם מצביע על כך שמשך הזמן בו נותר לילד לצמוח מופחת, דבר שעשוי להשפיע על גובהו של הילד כמבוגר. משמעות העניין היא שלמרות שיכול להיות שילדך גבוה עכשיו, הוא/היא עלולים להיות נמוכים יותר מהרגיל כמבוגרים – אם הבעיה לא תטופל כראוי.
 • בזמן ביקור הילד במרפאה, יצטרך הרופא לפעמים לקחת ממנו דם כדי לבדוק את רמת ההורמונים המופרשים ומשפיעים על התקדמות ההתבגרות המינית.
 • לשם בירור הסיבה להתבגרות המינית יתכן ויהיה צורך לתת את הורמון ה GnRH כדי לקבוע עד כמה פעילה המערכת במוח המפקחת על ההתבגרות המינית. בדיקה זו כוללת החדרת מחט לוריד בכף היד או בזרוע , נלקחת דגימת דם ומוזרק הורמון ה-GnRH לוריד. לאחר מכן נלקחות מספר דגימות דם במשך כשעתיים. בד"כ נדרשת מחט אחת בלבד ואין תופעות לוואי לבדיקה.
 • לעיתים נערכת בדיקת אולטרא סאונד של השחלות והרחם לבנות. האולטרא סאונד משתמש בגלי קול על מנת להעריך את הגודל והמצב של אברים נשיים (שחלות ורחם). הבדיקה אינה מכאיבה. בתכם תצטרך לשתות בערך רבע גלון מים לפני הבדיקה, ולא לגשת לשירותים עד לאחריה.
 • בדיקת MRI (סריקת תהודה מגנטית) של הראש עשויה להידרש כדי לבדוק סיבות חריגות במוח או בבלוטת יותרת המוח. בדיקת MRI בוחנת את פנים הגוף ע"י מגנט גדול ממדים. אין צורך בצילומי רנטגן לבדיקה זו. המכונה מפיקה תמונות דו או תלת- ממדיות של פנים הגוף ע"י שימוש במגנט, גלי רדיו ומחשב. בדיקה זו לא כואבת, אך יכול להיות שיחדירו לילדכם צינור עירוי כדי להשתמש בדיו צובע. המכונה משמיעה קול דפיקות רם וילדכם יתבקש לשכב דומם במשך כשעה בזמן הבדיקה.
 • לעיתים במקום ה- MRI מבצעים CT של המוח. המטרה ואופן הביצוע דומים ל- MRI אלא שבבדיקה זו יש שימוש בקרינת רנטגן ולא בגלים מגנטיים.


טיפול


אם ייקבע ע"י הרופא המטפל כי דרוש טיפול, אזי יקבל ילדכם תרופות (הורמון ה GnRH מותאם למטרה). מטרת הטיפול בתרופה זו היא לעצור את ההתבגרות המינית בצורה זמנית ולעכב את התקדמות גיל העצמות. התבגרות מהירה של גיל העצם תפחית את גובהו של ילדכם כמבוגר בשל סגירה מוקדמת של העצמות. אחרי חודשי הטיפול הראשונים הצמיחה המוגברת של ילדכם תאט את קצבה והוא/היא יישארו בשלב ההתפתחות המינית בו הם נמצאים ואפשר אף שייסוגו שלב אחורנית. ילדים רבים הלוקים בהתבגרות מינית מוקדמת צעירים מדי להתמודדות עם ההשפעות הפסיכולוגיות והסוציאליות של בגרות מינית ולכן ע"י עצירת תהליך זה ירגיש ילדכם יותר בנוח בקרב חבריו.


הורמוני GnRH ניתנים ע"י זריקות, בד"כ כל 3-4 שבועות ע"י אחות קרוב למקום מגוריכם. אי שמירה על מרווח מדויק בין הזריקות עלול לגרום שלטיפול לא יהיה ערך וההתבגרות תתקדם.


תופעות לוואי אפשריות לטיפול


במשך ששת השבועות הראשונים של הטיפול, ילדכם עלול לחוות את תופעות הלוואי האלו: בנות עשויות לחוות מצבי רוח משתנים, פצעי בגרות, גדילת החזה ודימום דמוי מחזור. תופעות לוואי אחרות אפשריות הן אדמומיות וכאב קל באזור ההזרקה והשמנה. ילדכם יקבל טיפול עד שיגיע הזמן הנכון בעבורו להתבגר מינית. מחקר מראה כי כאשר הטיפול מופסק ההתבגרות המינית מתחילה מחדש ומתקדמת בצורה נורמאלית.


ביקורים במרפאה לשם מעקב


ילדכם ייבדק כל 3 חודשים. דבר זה יאפשר התאמה של התרופות ויבטיח כי ילדכם מקבל את הכמות המתאימה לו. גובהו של ילדכם יימדד כדי לקבוע את קצב צמיחתו. בכל בדיקה תתבצע גם בדיקה גופנית כדי להעריך את דרגת ההתבגרות והתפתחותה וצילומי רנטגן יעשו לפחות פעם בשנה. רמת ההורמונים תיבדק מדי פעם.
השפעות חברתיות בשל התבגרותו המינית המוקדמת ילדכם עשוי להיות גבוה יותר משאר בני גילו. חשוב להתנהג עם ילדים בהתאם לגילם האמיתי ולא בהתאם למראם (לגיל בו הם נראים) מכיוון שההתייחסות של הסביבה אל ילדים היא זו הקובעת את הערכתם העצמית ואת התנהגותם הכללית. ילדים הנראים מבוגרים מכפי גילם עשויים לקבל יחס כאילו הם באמת מבוגרים יותר ובהתאם לכך יצפו מהם לדברים שהם מעבר ליכולתם. הורים לילדים בעלי התבגרות מינית מוקדמת צריכים להזכיר למורים, קרובי משפחה וחברים להתייחס לילדם כאל כל ילד אחר בן גילו.


ילדכם עלול לחוש מבוכה בשל ההשפעות הפיסיות של ההתבגרות המינית המוקדמת. כל הילדים רוצים להיראות ולהתנהג כמו חבריהם. יעזור אם תסבירו לילדכם כי כל ילד או ילדה עוברים את תהליך ההתבגרות המינית ובמקרה שלהם תהליך זה פשוט החל מוקדם מהרגיל. חשוב להדגיש בפני ילדכם כי השינויים בגופם הם נורמאלים. יש להרשות לילדכם להשתתף בפעילות רגילה של בני גילם כולל שינה אצל חברים או פעילות גופנית מחוץ לבית.


ילדים הנראים מבוגרים מכפי גילם עלולים להיות בסכנה גדולה יותר של ניצול מיני או ניצול ע"י ילדים מבוגרים יותר. ישנם אמצעי הסברה רבים שיכולים לסייע בידכם ללמוד איך להגן על ילדכם וללמד אותו להגן על עצמו. עודדו את ילדכם לשוחח עמכם על כל חשש או דאגה שרובצים על ליבם.
 

איך להסביר את המצב?
יתכן שלילדכם יהיו כמה שאלות בנוגע להתבגרות מוקדמת והטיפול בה. עוזר להרגיע את הילד כי השינויים המיניים בגופו/גופה הם נורמאלים ושכל הילדים יעברו שינויים אלו בסופו של דבר. ההבדל היחיד הוא שבגופו/גופה אירעו שינויים אלו מוקדם מהרגיל.


מה להגיד לחברים וקרובי משפחה?

אין זה הכרחי לספר לאף אחד על מצבו של ילדכם. אם הם ישאלו על כך ותרצו לדון בכך עימם, הסבירו כי ילדכם נורמאלי לחלוטין, רק שהתפתחות המינית שלו התחילה מוקדם מהגיל הרגיל. אם ילדכם מקבל זריקות, אתם יכולים להסביר כי אלו ניתנות על מנת לעצור זמנית את התפתחותו המינית כדי להגדיל את גובהו כמבוגר.


איך ישפיע הדבר על התפתחותו הנפשית-מינית של הילד?

אין עדות לכך שילדים המתבגרים מינית מוקדם יותר חווים גם אירועים פסיכו-סקסואליים (כמו התאהבות, אחיזת ידיים, נשיקות וכדומה) מוקדם יותר משאר בני גילם. התנהגויות אלו קשורות יותר לחוויות חברתיות והתפתחות רגשית מאשר להורמוני מין. חריגה אחת מכלל זה היא האוננות: ילדים אשר ההתבגרות המינית שלהם מוקדמת עשויים להתחיל לאונן בגיל מוקדם יותר ולעיתים קרובות יותר משאר בני גילם. אוננות היא חלק נורמאלי מההתפתחות המינית אצל כל הילדים; אם הדבר מדאיג אתכם, דונו בכך עם הרופא של ילדכם או עם האחות.


מה יהיה גובהו של הילד כמבוגר?

גובהו של אדם מבוגר תלוי בכמה גורמים. גובהם של ההורים משחק תפקיד עיקרי בגובהו של הילד. הקשר בין גיל העצמות והגיל בשנים אף הוא חשוב, מכיוון שגיל עצמות מתקדם משאיר זמן מועט יותר לצמיחה. אם מאובחנת התבגרות מינית מוקדמת בשלב מאוחר יותר, אזי לוחיות הצמיחה שלו יהיו בוגרות יותר ויגבילו את הזמן האפשרי לצמיחה; כתוצאה מכך הגובה של הילד כמבוגר יהיה נמוך יותר והצמיחה תיעצר בגיל מוקדם יותר.


www.gdila.co.il


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
 • שאלה אני - 14/4/2011 | 18:16
  • אני לא יודעת אם פה זה המקום המתאים אבל יש לי שאלה - שמתי לב לאחרונה שאחת מה"שפתיים הקטנות" שלי קצת שחורה\חומה כזו .. ואני לא יודעת אם זה אמור להיות ככה .. למרות שעוד לא נראה לי . דרך אגב אני בת 14 ועוד לא קיבלתי מחזור , אני דיי נמוכה ולא ממש מפותחת .. תודה

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites