ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


התבגרות מינית מוקדמת-חלק א'
גיל הבגרות המינית ירד ב- 20 השנים האחרונות וכיום ניתן לראות ניצני בגרות מינית כבר לפני גיל ההתבגרות ה"רשמי". איך אפשר לזהות התבגרות מינית מוקדמת, ומה משמעות הדבר להתפתחותו הנפשית והפיזית של הילד
ערכה: רותי דובב, אתר גדילה

בילדכם אובחנה התבגרות מינית מוקדמת. כדי לעזור לדעת ולהבין מצב זה מצאנו לנכון להסביר מה היא התבגרות מינית נורמאלית ומהי התבגרות מינית מוקדמת. תוך כדי הסבר נערוך הכרה עם המונחים הרפואיים המקצועיים שנתקלים בהם תוך המעקב במרפאה, נתייחס לנושאי טיפול ודאגות הרווחים בהורים.


סקירה כללית של האנטומיה והפיסיולוגיה


בלוטת יותרת המוח (pituitary gland- Hypophysis)


בלוטת יותרת המוח או בשמה הנפוץ יותר, בלוטת ההיפופיזה, מווסתת את שחרורם של הורמונים רבים (הורמונים -חומרים כימיים המעבירים אינפורמציה לחלקים שונים של הגוף). זו בלוטה בגודל גרעין אפונה הממוקמת מתחת למוח הגדול ומווסתת את פעילות הורמון הגדילה, הורמוני המין, בלוטת השד, ויותרת הכליה. ההיפותלמוס הוא אזור המוח מעל בלוטת יותרת המוח ומווסת את שחרורם של ההורמונים מהבלוטה.


הורמונים


ההורמונים הם שליחים כימיקאלים הנושאים אינפורמציה מתא אחד לאחר בתוך הגוף. ההורמונים מועברים בעיקר על ידי זרם הדם ואחראים לתפקודם של חלקים משמעותיים בגוף הורמונים המעורבים בשליטה על בגרות מינית כוללים את: GnRH הידוע גם כ LRF או LHRH – הורמון זה מופרש מאזור ההיפותלמוס ומשחרר את שני ההורמונים הידועים בשם גונדוטרפינים (Gonadotropin) מההיפופיה. שני ההורמונים הגונדוטרופינים הם: LH (luteinizing- hormoneLH) והורמון ה- FSH  ( follicle Stimulating Hormone =(FSH.
 ה- LH ו- ה–FSH הורמוני בלוטת יותרת המוח, גורמים לשחרורם של הורמוני מין (זכר או נקבה) מהאשכים או השחלות וגורמים לבגרות המינית. קיים שעון ביולוגי המתחיל לפעול וגורם להתבגרות המינית לא ידוע היום הגורם המתחיל את פעולת השעון הביולוגי. יש חשדות שהורמון הלפטין המופרש מרקמת השומן אחראי כך.


טסטוסטרון


הורמון מין זכרי (androgen)המופק באשכי הזכרים ואחראי לגדילתו של הפין, העמקתו של הקול, התפתחות השיער הזכרית ושאר ההתפתחויות הזכריות. הורמוני מין זכריים אחרים המופקים מבלוטת יותרת הכליות בהשפעת הורמון ה- ACTH מההיפופיזה מייצרים עור שמנוני, שיער ערווה ושיער בבית השחי. לא מוכרח להיות קשר בין הופעת השיעור המיני לתחילת ההתבגרות. תתכן הופעת שיעור מיני רב ללא הופעת התבגרות בכלל והופעת התבגרות מאוד מתקדמת ללא כל הופעת שיער. הסיבה לכך שהבלוטה האחראית על הופעת השיער המיני בבנים ובנות היא יותרת הכליה ופעילותה אינה תלויה בתהליך ההתבגרות. על כן חשוב לא להתבלבל הופעת שעור מיני מוקדמת אינה התבגרות מוקדמת.


אסטרוגן


הורמון מין נשי האחראי להתפתחות השדיים אצל בנות. הוא מופק בעיקר בשחלות אך קיים גם אצל גברים בכמות קטנה יותר.
אסטרוגן וטסטוסטרון נקראים גם הורמוני מין. יחד עם הורמונים אחרים המופקים ע"י ההיפותלמוס, הם אחראים על ההתבגרות המינית הפיסיולוגית, כמו גם על פוריות ושינויים בהתנהגות בתקופה זו.
 

מהי התבגרות מינית נורמאלית?


קיים טווח גילאים רחב לתחילת התבגרות מינית נורמאלית אצל ילדים.


בנות- תחום הנורמה


סימן ראשון של התבגרות - הופעת ניצן שד לפני גיל 8 שנים מוגדרת כהתבגרות מוקדמת וחוסר גדילת שד עד גיל 12.5 שנים מוגדרת כהתבגרות מאוחרת.
הופעת שיעור מיני לפני גיל 8 שנים מוגדרת כמוקדמת מידי, וחוסר הופעת שער עד גיל 12.5 שנים מוגדרת כמאוחרת.
תקופת המחזור החודשי מתחילה בגילאים 12 ו- 13. בנות עלולות לחוות מצבי רוח ולהפוך נוחות יותר להתרגז בתקופת ההתבגרות המינית.


בנים- תחום הנורמה


סימן ראשון של התבגרות - תחילת גדילה של האשכים לפני גיל 9 שנים מוגדרת כהתבגרות מוקדמת וחוסר גדילת האשכים עד גיל 13.5 שנים מוגדרת כהתבגרות מאוחרת.
הופעת שיעור מיני לפני גיל  9 שנים מוגדרת כמוקדמת מידי, וחוסר הופעת שיער עד גיל 13.5 שנים מוגדרת כמאוחרת.
אצל גברים גדלים האשכים ולאחר מכן מופיע שיער ערווה . צמיחתו של שיער בבית השחי ועל הפנים, כמו גם העמקתו של הקול, מתרחשים בד"כ בין הגילאים 13-16. גם בנים נוטים יותר למצבי רוח ושינויים בהתנהגות בזמן תקופת ההתבגרות המינית. ביחידה האנדוקרינית לילדים בביה"ח קפלן חוקרים את קצב ההתבגרות והגדילה בילדי ארצנו. אין ספק שכיום ההתבגרות מתחילה מוקדם יותר מאשר לפני כ-20 שנה.


התבגרות מינית מוקדמת


המשמעות של התבגרות מינית מוקדמת היא שסימני ההתבגרות המינית (כמו התפתחות חזה או אשכים) מופעים בגיל צעיר יותר מהרגיל, כלומר, לפני גיל 8 אצל בנות או 9 אצל בנים. יכולים להיות כמה סימנים של התבגרות מינית או רק אחד (ייתכן שיופיע גם שיער ערווה). ילדים אלו יכולים להיות גבוהים יותר מבני גילם וזאת משום שההורמונים אשר גורמים להתבגרות המינית גורמים גם לזינוק בצמיחה. ההורמון ההולך ועולה במיוחד בהתבגרות הוא ה- LH .


הגורמים להתבגרות מוקדמת


ברוב המקרים של התבגרות מינית מוקדמת, בבנות, הגורם אינו ידוע. בבנים באחוז גדול מוצאים את הסיבה בהדמיה של המוח. בחלק מהמקרים בלוטת יותרת המוח שולחת אותות לשחלות או האשכים ליצר הורמונים נשיים או גבריים בזמן מוקדם מהרגיל. במקרים אחרים, סימני ההתבגרות המינית מופיעים לפני זמנם בשל חריגה, לא נורמאלית ביצור הורמונים מהשחלות, האשכים או מאיברים אחרים. חשיפה להורמוני מין בסביבה (נמצאים בחלק מתכשירי שיער, עור, קוסמטיקה, בשר של חיות שקיבלו הורמונים אלו, ותרופות כמו גלולות למניעת הריון) יכולה אף היא לגרום להתפתחות מינית מוקדמת. בד"כ נדרשים מבחנים לקביעת הגורם להתבגרות המינית המוקדמת.


www.gdila.co.il 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites