ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מ"ר אסף הרופא חנך חדר הדרכה ייחודי להורים הצעירים

אף אחת לא נולדת אמא. את המקצוע הקשה בעולם אנחנו לומדות בזמן אמת, תחת אש. אחרי הלידה, ובעיקר בלידה ראשונה נתקלים ההורים בקשיים הנובעים מחוסר ידע ומוכנות לטיפול בתינוק. החל מהחלפת החיתול, דרך רחצה, טיפול ועד לתקשורת הבסיסית איתו. בבתי היולדות עוברת היולדת הדרכה קצרה ובסיסית. באסף הרופא החליטו שיש צורך ליותר מזה.
מערכת או-מאמא

באסף הרופא הוקם לאחרונה חדר הדרכה בסיסי ליולדת ולבן זוגה. החדר מאפשר להורים התנסות מודרכת ותרגול של כל מה שצריך הורה לדעת לעשות עם החבילה האנושית רבת הצרכים המגיעה הביתה.


אורנה מלכי לבנה עורכת או-מאמא: "הרעיון מצויין, האווירה בחדר והקונספט שלו, מאפשרים לזוג הצעיר שעמוס רגשית גם ככה, לצאת עם התינוק לחיים, עם קצת יותר ידע וביטחון עצמי. אני מעריכה כי אחוז ניכר מתופעת הדרכדוך לאחר לידה, שנפיצותה גבוהה מאוד (30% מכל הלידות) מקורה בעומס הרגשי וחוסר הבטחון של ההורים הצעירים".


החדר שעלותו עומדת על כ 40,000 ₪ הוקם בעזרת תרומות של גופים שונים העוסקים בעיצוב חדרי תינוקות.


את ההורים מלוות ומדריכות רגינה זכרוב, אחראית מחלקת ילודים באסף הרופא ורווית שוחט, מדריכת אימהות. "רצינו ליצור בועה של חלום - בתוך אווירת "בית החולים". היה חשוב לנו שכל הורה שנכנס לחדר - ישכח לרגע את ה"הלם" ויתחבר לצד היפה והמפתה של עולם התינוקות, הצד שכל הורה, בעצם, מחכה לו בכיליון עיניים במשך תשעה חודשים תמימים", הן אומרות.


 שוחט וזכרוב מבצעות את ההדרכות בעצמן, להבדיל מהדרכה "רגילה" המתבצעת ע"י אחות הזמינה באותו רגע במחלקה.
הן משלבת ידע מקצועי, הומור, טכניקות ומאפשרות להורים התנסות מודרכת: ההורים אינם צופים פסיביים אלא משתתפים פעילים.


בהדרכה לומדים ההורים לזהות – במהירות וביעילות – מהם הצרכים האמיתיים של התינוק ברגע נתון. שוחט, אחות מוסמכת בהכשרתה, נעזרת בידע מקצועי מגוון, הכולל מקורות אקדמיים וכיוונים חדשניים כמו "שפת התינוקות דנסטן", כי לפטור הורים מלהמשיך בניסוי וטעייה... לדבריה, הורים, ובעיקר אימהות, נוטים להרגיע את בכי התינוק על ידי האכלה.
"אני מסבירה שקיימות סיבות אפשריות רבות לבכי - ובצידן, פתרונות. הכוונה היא להקנות כלים למעקב וללימוד קצב שגרת החיים של התינוק – וזאת במהלך מפגש אחד. בין השאר, אני מספרת על 'שפת התינוקות דנסטן', בו התמחיתי, המאפשרת ללמד את ההורים להבין מהי הסיבה בעטייה התינוק  בוכה. רבים אינם יודעים כי שפת התינוק, המורכבת מ-5 צלילים בהם הוא משתמש כבר מרגע לידתו, מתבססת על רפלקסים אליהם מתלווה קול:
נֶה = רעב (רפלקס המציצה), אָא = עייפות (פיהוק), אֶה = גיהוק/'גרעפס' (כיווץ שרירי בית חזה עליון), אִיר = גזים/כאבי בטן (כיווץ שרירי הבטן והמעי), הֶה = אי נוחות (גירוי עור הנובע מחום, קור, חיתול/טיטול מלוכלך...)... ההורים מופתעים לגלות שיש "קוד" בו הם יכולים להיעזר, עובדה שמשפרת הן את כישורי ההורות שלהם והן את הביטחון העצמי שלהם", אומרת שוחט בחיוך.


לחדר ההדרכה מוזמנים ההורים (וגם הסבים והסבתות...) שתינוקם נולד באסף הרופא. ההדרכה ניתנת 4 פעמים בשבוע, כך שמי שמפספס, יכול להיכנס להדרכה ביום אחר. מי שמסיבות שונות לא מצליחה להגיע להדרכה ובכל זאת רוצה לקבלה, יכולה להגיע לבית החולים גם לאחר ששוחררה.


"בעלי ואני קיבלנו הדרכה מקצועית ומיומנת, שכללה טיפים קטנים ועצות מעשיות ושימושיות לתקופה הראשונה של ההורות. מדובר בפרויקט  נפלא", אומרת ד"ר דרית אהרונוב, רופאת ילדים מרחובות, אשר ילדה באסף הרופא את בנה הבכור לפני 3 חודשים, "לדעתי, ראוי להפוך הדרכה זו למרכיב קבוע בשירותים שמציעה מחלקות היולדות והילודים".


להקמת חדר ההדרכה תרמו: חברת "אוסטרו דיזיין" – אשר השקיעה את הפרקט הירוק היחידי שקיים בישראל, "5 נגרים" – אשר הציבו ריהוט שמנת הסובב את החדר, "שמופי" ו"מילגה" (בהתאמה) דאגו לטקסטיל ולנוחות היולדות, הידיות עוצבו בעבודת יד "אחד אחד" והעריסה החלומית תרמה להשלמת המראה.


שפת התינוקות דנסטן מועברת להורים ולמתעניינים במסגרת קורס הכולל 2 – 3 מפגשים בני שעתיים עד שעתיים וחצי (כלומר, סה"כ 5 – 6 שעות). בנוסף, כל משתתף מקבל ערכת תירגול ב-DVD, להתנסות בביתו, כדי לאמן את האוזן לזהות את הצלילים השונים שמשמיע התינוק.
קורס זה אינו מועבר במסגרת ההדרכה!להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites