ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


השראת לידה וזירוז לידה כל האמצעים
השראת לידה הינו מצב שבו היולדת אינה בלידה כלל ויש צורך רפואי לילד את העובר ולהשפיע על הגוף ולגרום לו לפתח צירים. זירוז לידה ניתן כאשר תהליך הלידה כבר החל והצירים הופסקו או לא היו אפקטיביים מספיק ורוצים להאיץ את התהליך.
הילה שקד, מדריכת הכנה ללידה ומדריכת הנקה מוסמכת

השיטות הקונבנציונליות להשראת לידה וזירוז:


פיטוצין
מכונה גם "פיט", ניתן דרך עירוי והוא משמש גם להשראת לידה וגם לזירוז לידה. הפיטוצין הוא חיקוי סינטטי של הורמון האוקסיטוצין המביא להתכווצויות ברחם, החיקוי הוא של הפעילות המכנית על הרחם.
ההבדל המשמעותי בין צירים של פיטוצין לצירים של אוקסיטוצין הוא שאוקסיטוצין מופרש בגוף בזרם פולסטיבי וזה גורם לכך שיש הפסקות בין הצירים ואילו הפיטוצין שמגיע ישירות לוריד גורם לצירים מאוד ארוכים וכואבים מבלי לתת לאישה, לתינוק ולרחם זמן להתאושש.
כמו כן הפיטוצין לא משפיע על האם מבחינה התנהגותית כמו אוקסיטוצין ולכן הגוף לא מספיק להפריש אנדורפינים לשיכוך כאבים ורוב הסיכויים שיהיה  צורך במשככי כאבים.
שימוש בפיטוצין עלול לגרום להתכווצויות חזקות כל כך שעלולות לגרום למצוקה עוברית ובמקרים נדירים לקרע של הרחם.


טיפים
 • הפיטוצין ניתן דרך מכשיר סופר טיפות, מה שמאפשר שליטה על המינון ועל התפתחות צירים רצויה, דרשו מינון נמוך של אוקסיטוצין עם חצי שעה לפחות בין כל הגדלת המינון.
 • בקשו מהמיילדת להפסיק את מתן האוקסיטוצין ברגע שהצירים חזרו והלידה מתקדמת. העירוי יושאר פתוח ואם תצטרכי תמיד ניתן לחדש את מתן האוקסיטוצין.
 • זיכרו שניתן להחליש או לנתק את העירוי של הפיטוצין בכל רגע נתון ושאסור לתת פיטוצין יותר מ- 8 שעות ברציפות.
 • לפיטוצין יתרון כאשר משתמשים בו בתבונה, ובמצבים שבהם הלידה מתארכת ולא מתקדמת, או שהצירים נחלשו/נעצרו להרבה זמן והשיטות הטבעיות לא עזרו.


פרוסטגלנדינים (שמות מסחריים: פרפידיל, סרוידיל)
הורמון שקיים ברירית הרחם ובנוזל הזרע ותפקידו בעת הלידה לרכך את צוואר הרחם ולקדם את המחיקה ואת הפתיחה. פרוסטגלנדין מגיע בצורת ג'ל, טבליות או נר, המוחדרים אל תוך הנרתיק קרוב לצוואר הרחם, השימוש בחיקוי המלאכותי עשוי לגרום לריכוך צוואר הרחם ולהתפתחות צירים.
לפני החדרת החומר מבצעים ניטור עוברי אלקטרוני רציף וביקורת אחרי 6 שעות. אם נכשל הניסיון, ניתן לוותר עליו ולהמתין כמה ימים.
תופעות לואי אפשריות לשימוש בחומר זה, הן שינויים קיצוניים בלחץ הדם, בחילות וצירים חזקים מאוד שיכולים להביא ללידה מהירה, או 'סתם' לכאבים שלא בהכרח יובילו ללידה המיוחלת.
במקרים נדירים הרחם מגיב לפרוסטגלדין ולפיטוצין בהתכווצויות חזקות כל-כך שהן עלולות להוביל מצוקה עוברית ואף לקרע של הרחם.


בלון
החדרת בלון מלא מים וניפוחו אל מעבר לצוואר הרחם (מחייב פתיחה), מגדילים את נפחו כך שיווצר לחץ פיזי מתון על צוואר הרחם שיגרום לפתיחת והרחבת הצוואר, ויעודד שחרור של פרוסטגלנדינים שיגרמו לריכוך ולהתחלת פעילות רחמית.
יש בתי חולים שבנוסף מזליפים מים דרך הקטטר, פעולה שעוזרת להפרדת קרומי השפיר מדופן הרחם ומועדדת אף היא שחרור של פרוסטגלנדינים.
תהליך ההבשלה יכול להמשך עד 24 שעות, כאשר בשעתיים הראשונות הכאב הוא רב.
הבלון נופל מאליו בפתיחה שבין 2 ל 4 סנטימטרים.
חסרונותיו העיקריים: הגבלת תנועה של היולדת והחשש להתפתחות זיהום.


סטריפינג
מהמילה סטרפטיז (התפשטות).
מתבצעת רק אם יש פתיחה מסוימת של צוואר הרחם שמאפשרת לרופא להכניס אצבע או שתי אצבעות ובתנועות סיבוביות להפריד את קרומי השק העוברי מדפנות הרחם. תנועה זו גורמת לשחרור פרוסטלגלנדינים שמביאים להבשלת צוואר הרחם וקידום תהליך הלידה.
פעולה זו, שלוקחת מספר שניות, יכולה להתבצע בחדר הלידה, או בבדיקה אצל הרופא במרפאה ועשויה לכאוב.
הצירים עשויים להתפתח כ 24-48 שעות מרגע ביצוע הפעולה ועשוי להופיע דימום קל, שנחשב נורמלי. אם הדימום מתגבר מומלץ להגיע לחדר הלידה.
כאשר פעולת הסטריפינג נעשית בשלב מתקדם של הלידה היא עשויה לזרז אותה,לעומת זאת בשלב מוקדם של הלידה או כהשראת לידה פעולה כזאת עלולה לגרום לפקיעת מי שפיר–פעולה שאין ממנה דרך חזרה.
סטריפינג לא דורש חתימה – לשים לב!!
זוהי התערבות לכל דבר שדורשת קבלת אישור מהיולדת.


פקיעה מלאכותית של קרומי מי השפיר
פעולה לקידום הלידה הנעשית בחדר לידה. מי השפיר עצמם מכילים חומרים המזרזים את הלידה-פרוסטגלנדינים. הפעולה היא טכנית ופשוטה ואינה מכאיבה לא לאם ולא לתינוק.
בזמן בדיקה וגינלית מחדירים אל תעלת הלידה מכשיר דמוי מסרגה בעלת קצה מעוגל שבעזרתו פוקעים את קרומי השפיר. כמו עם הפיטוצין נוטים הצירים להתחזק בפתאומיות ולהכאיב הרבה יותר ולעיתים יש צורך במשככי כאבים.
אובדן הנוזל המגן שחצץ בין גופו של התינוק, ראשו וחבל הטבור שלו לבין הרחם המתכווץ, גורם לכך שהצירים החזקים מפעילים לחץ מוגבר על ראש התינוק ועל חבל הטבור, לחץ זה עלול להאט את קצב זרימת הדם אל גוף התינוק וממנו.
כאשר פוקעים את מי השפיר בשלב מתקדם של הלידה יש סיכויים טובים שהפעולה תגרום להתקדמות הלידה אך פקיעה של מי שפיר שלא בזמנה עלולה לחשוף את האישה לזיהום ולגרום לצניחת חבל הטבור וללחץ מתמשך על ראש התינוק.
זוהי פעולה שאין ממנה דרך חזרה ובשלבים מוקדמים לאוו דווקא מזרזת את הלידה אלא גורמת למסכת התערבויות.
פקיעת מים לא דורשת חתימה- לשים לב!


אמצעים טבעיים להשראת לידה:

 • שתיה של חליטת עלי פטל מדי יום בשלושת השבועות האחרונים של ההריון.
 • לקיחת כמוסות של שמן נר הלילה משבוע 38. עוזר להבשלת צוואר הרחם. יש שמנים לעיסוי הפרינאום שמכילים בתוכם את שמן נר הלילה.
 • פעילות גופנית מתונה כמו הליכה, שחיה יוגה, יכולה לגרות את הרחם להתכווץ, אם הגוף מוכן ללידה
 • שמנים אתריים  –שמנים אתריים נספגים בעור ומגיעים למחזור הדם. ההשפעתם טובה גם דרך הרחה, דרך טבילה במים או דרך עיסוי הגוף. כדי לעודד צירים והתחלת לידה ניתן להכין בתוך שמן נשא תערובת של לבנדר ויסמין. אופציונלי - שמן תפוז שמצויין ללידה, שמן מרווה מרושתת לזרוז כאשר הפסיקו הצירים או שנחלשו (שימו לב! השפעתו חזקה ויש להשתמש במתינות).  ניתן לקנות שמנים מוכנים במיוחד ללידה ! כברירת מחדל שמן קיק ידוע כאפקטיבי בהשראת לידה.
 • קיום יחסי מין. בנוזל הזרע ישנו הורמון שנקרא פרוסטגלנדינים שמגרה את צוואר הרחם ומרכך אותו ומכין אותו  פתיחה. האורגזמה הנשית גורמת
 • להפרשת אוקסיטוצין אשר מעודד את התכווצות הרחם ומכין לקראת הלידה. מומלץ לקיים יחסי מין גם בשלב הלטאנטי (תחילת הלידה).
 • עיסוי פטמות כהכנה ללידה- העיסוי מאיץ שחרור אוקסיטוצין. בהריון ראשון יש צורך בעידוד מאסיבי כדי שהצירים יתחילו. העיסוי צריך להיעשות בין 20-40 דקות, אופציה טובה למקרה שירדו המים.
 • שיטות רפואה אלטרנטיביות: דיקור, רפלקסולוגיה, אוסטיאופתיה, שיאצו, רייקי, ארומותרפיה, צמחי מרפא, הומואופתיה ודמיון מודרך. טיפולים אלו מאפשרים לאישה להרפות מהמתח ואז נוצרים בגופה תנאים שמאפשרים ללידה להתפתח.
 • הליכה על חול חמים- חול חמים עושה עיסוי רפלקסולוגי מאוד עמוק, כיוון שמשקל הגוף לוחץ היטב ויכול להועיל לזירוז לידה. ממליצה בחום שמתחיל השלב הלטאנטי ללכת עם בן הזוג על חול הים לחלופין, עיסוי עמוק ביד יתבצע עם לישה ממושכת של בצק או חימר. גם ביד יש אזורי רפלקסים שמייצגים את כל הגוף.
 • אוורור רגשות כדרך לעודד את תהליך הלידה.


אמצעים טבעיים לקידום הלידה :

 • שהייה במים: טבילה במים- מקלחת או ג'קוזי עם זרם מים על הגב התחתון או על הבטן, מאוד יעילים.
 • החלפת מיילדת- לפעמים אין כימיה והלידה נתקעת או שיש אנשים בחדר שהיולדת לא מרגישה בנוח איתם.
 • פחד של האישה- להרגיע אותה ,לעודד. ליצור שינוי של מקום וסביבה.
 • להחשיך מעט את החדר ולהשאיר את היולדת זמן מה לבדה.
 • הליכה ברגל, עליה וירידה במדרגות- ראש העובר לוחץ על עצמות האגן אשר מפרישים כתגובה אוקסיטוצין שזהו ההורמון שגורם לכיווץ שריר הרחם.
 • תנוחות זקופות מקדמות לידה מכיוון שהן מסייעות לתינוק לרדת, מפעילות לחץ רב יותר על צוואר הרחם ותורמות להגברת הפרשת האוקסיטוצין וליעילות הצירים. תנוחת כריעה מגבירה בד"כ את הצירים. תנוחת חצי עמידת ברכיים – חצי כריעה יכולה להאיץ את פתיחת צוואר הרחם,תנועות אסימטריות.
 • הנעת הגוף מזרזת את התקדמות התינוק: תנועה ועוד תנועה- ממליצים על ריקודי בטן וריקודים בכלל. אלה יכולים לעזור ללידה שהחלה, כאשר חשוב ליצור תנועות לא סימטריות באגן, ולנשום עמוק .
 • שיטות הוליסטיות שיעילות להשראת לידה עשויות להועיל מאד גם לקידום ולזירוז לידה.
 • אכילה ושתייה- הרבה פעמים הצירים מפסיקים מחוסר מזון שגורם לחולשה והתייבשות. מיץ ענבים תירוש לבן, חטיפי אנרגיה, פירות יבשים  וקוביות שוקולד יעזרו. ישנם מתכונים להכנת עוגת בריאות אנרגתית ללידה.
 • לשמור על הבועה של בת הזוג- לתת לה הרגשת בטחון ופרטיות, שמירת ההורמונים!!!


  לאתר של הילה שקד


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites