ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


לידה וגינאלית לאחר ניתוח קיסרי (VBAC)
VBAC ראשי תיבות של  VAGINAL BIRTH AFTER CEASARIAN - לידה וגינאלית לאחר ניתוח קיסרי. בעבר ניתוח קיסרי אחד שלל מאישה את האפשרות ללדת בלידה טבעית בהריונות נוספים. "פעם קיסרי – תמיד קיסרי". מאז שהוחל בניתוחים קיסריים בחתך תחתון ניתנה אפשרות ליולדות לאחר ניתוח קיסרי ללדת בלידה רגילה.
ולרי לאופמן דולה, מדריכת הכנה ללידה, מתמחה ב VBAC 

הסטטיסטיקה מראה כי 50-80% מנשים אשר עברו ניתוח קיסרי יכולות להמשיך וללדת תינוקות נוספים בדרך הרגילה.
בגלל ריבוי מקרים של ניתוחים קיסריים (למשל בארה"ב בשנת 2005 29.1% מהיולדות ילדו בניתוח קיסרי), ישנו גם ריבוי של לידות VBAC וכן דרישה לVBAC גדלה מיום ליום. מחקרים מראים כי השיעור הגבוה ביותר של הנשים שילדו בלידה רגילה לאחר ניתוח קיסרי הוא של נשים לאחר שתי לידות, האחת רגילה והשנייה בניתוח וכשנשאלו בחרו ללדת שוב בלידה רגילה ולא באמצעות ניתוח קיסרי.


יתרונות מול חסרונות בלידת VBAC


בארץ נהוג לראות באישה שבאה ללדת VBAC יולדת "בסיכון גבוה". החשש הגדול ביותר בלידת VBAC, הוא מקרע בבטן/רחם בזמן הלידה, שכן הרחם מצולק וכך גדל סיכון לקריעתו. לפי הקולג' האמריקני של רופאי הנשים והגינקולוגים ACOG,אם אישה עברה ניתוח קיסרי ובוצע בה חתך נמוך לרוחב, הסיכון לקרע הוא 0.2-1.5% ,שהוא בערך 1 ל-500 לידות. חלק מהמחקרים תיעדו שיעור גדול יותר של קרע אצל נשים שעברו זירוז לידה.
לאחרונה,קבע איגוד רופאי נשים אמריקאי, כי לידה וגינאלית לאחר ניתוח קיסרי בטוחה יותר מאשר ניתוח קיסרי חוזר ואינה מגבירה את הסיכון ליולדת.


יתרונות  לידת ה VBAC שווים ליתרונות של כל לידה טבעית והם כוללים את כל היתרונות שבהימנעות מניתוח בכלל לדוגמא: זמן החלמה קצר יותר, סיכון ירוד לדיכאון לאחר לידה, האפשרות לחוות את הלידה עצמה, אפשרות לקשר ראשוני עם התינוק והנקה בדקות ראשונות לאחר הלידה, וכו'. 


הניתוח שנחשב היום לאחד הניתוחים הבטוחים ביותר,  בכל זאת עלול לכלול סיכונים גם ליילוד וגם ליולדת. בין היתר קשיי נשימה בשל אי ריקון הריאות מנוזלים (תופעה אשר נמנעת בלידה רגילה בזכות לחץ עצמות האגן של היולדת על גוף היילוד), חומרי ההרדמה בחלקם עוברים מהאם לתינוק, ובשל כך יש איסור בהנקה מיידית לאחר הלידה, מה שמקשה על תהליך לימוד ההנקה ובמקרים רבים אף גורם להפסקתה או אי התחלתה כלל.


קריטריונים לקבלת אישור ללידת VBAC

  • לא יותר משני ניתוחים קיסריים קודמים עם חתך רוחבי נמוך. ללא קרעים קודמים ברחם.
  • הלידה תיערך בביה"ח שערוך 24 שעות לניתוח קיסרי דחוף.
  • הסיבה לניתוח קיסרי קודם אינה חוזרת בהריון זה (למשל מצג עכוז).
  • היעדר בעיות רפואיות כגון לחץ דם,סכרת,סכרת הריון.
  • גודל עובר נורמאלי.
  • מצג ראש.
  • עובר אחד בלבד.


דברים שיכולים להניע את האישה ללדת VBAC


נשים יבחרו בללדת VBAC או בלתכנן ניתוח חוזר בהתבסס על חוויה של לידה קודמת, על תפיסה תרבותית שלהן לגבי מהלך הלידה כמו שהיא צריכה להתנהל לדעתן האישית, כמו כן ניסיון העבר ילמד אותן מהי הרמה בה הן סומכות על הצוות הרפואי המיילד, אפשרות לקבל תמיכה פיזית ונפשית טרם לידה, במהלכה ולאחריה וכמו כן דעה לגבי הנושא של החוג החברתי הסובב אותן (חברות,בני זוג,משפחה).


ניסיון של לידה קודמת:


ישנן הרבה אמהות שעברו ניתוח קיסרי וילדו תינוקות בריאים, אך עדיין חשות כישלון, עצב, מבוכה, זעם בנוגע לניתוח שלהן. נשים כאלה כנראה תבחרנה ללדת VBAC.לאחר שעברו טראומה ואיבדו אמון במערכת רפואית אשר סובבה אותן בלידה קודמת. נשים אלה יפנו לעזרתה של תומכת לידה, יכינו תוכנית לידה וכן יצפו למלווה לתמיכה יתרה.


ייחוס תרבותי:


בחוגים תרבותיים מסוימים לידה בניתוח קיסרי נחשבת לבחירה של אצולה.
בדרך זו נמנעים הכאב והסבל בתהליך הלידה הטבעית וכן דרך זו מונעת מנרתיק לשנות את צורתו. במדינות מסוימות ניתוחים קיסריים הם אמצעי לצמצום יילודה.
בעלות קריירה שמשקיעות הרבה מאוד זמן ואנרגיות על פיתוח קריירה הרבה פעמים יבחרו בניתוח קיסרי מהיר על מנת לחזור במהירות לעסקים. יש לקחת בחשבון שכיום אנחנו חיים בעידן "אינסטנט". אם אישה כזאת הייתה מקבלת הסבר מתומכת לידה על אפשרות להיעזר בדולה פוסטפרטום ייתכן והחלטתה הייתה משתנה.


בהצלחה!


לאתר של ולרי לאופמן


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites