ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


זהירות, קינון לפנייך

את נתקפת בדחף כמעט בלתי נשלט לנקות את הבית באמצע הלילה, לשתול פרחים חדשים, ולרוקן את המדפים במחסן. קוראים לזה "קינון", מחלה שתוקפת נשים בהריון, בדרך כלל בשליש האחרון. אין מה לעשות, חייבים לסדר את הקן לגוזל

נירה דישי

אם נתקפת בדחף בלתי ברור לנקות אבק מהספרייה הישנה, לזרוק חפצים לא שימושיים, לסדר את האלבומים מכיתה ו', למלא את המקרר (והמקפיא) במאכלים מבושלים, לאפות עוגיות משלושה סוגים, להבריק את כלי הכסף והנחושת או למרק את המחסן המיותם – סימן שאת מקננת. תופעת הקינון (Nesting) היא אחד מהסימנים מבשרי הלידה, ביחד עם צירים לא- סדירים, ירידת הבטן וירידת מים, אך אצל חלק מהנשים ההרות היא מתחילה כבר בתחילת השליש האחרון של ההיריון.
לנקות את הבוידעם
"כשם שציפור מכינה את קינה לפני הטלת הביצים, כך נוהגות באופן אינסטינקטיבי חלק מההריוניות לפני לידתן", מסבירה יונת ארד, מדריכת הכנה ללידה, תומכת בהריון ובלידה ומנחת מפגשי אמהות ותינוקות. "אינסטינקט הקינון, שמתחיל לתת את אותותיו לקראת סוף ההיריון, מתבטא בדחף בלתי מוסבר להכין את הבית לקבלת התינוק החדש. אצל חלק זה מתבטא בניקיון יומיומי של הבית, אפילו בשעות מאוד מוזרות כמו לקראת חצות, נשים אחרות דואגות לטיפול ולטיפוח הגינה והעציצים, ואצל היריוניות אחרות הקינון מתבטא בצורך לעשות סדר פסח בארונות: ארונות הבגדים, ארונות המטבח, ואפילו ארונות האמבטיה הנידחים. הכל מתבצע בדחף מיידי, מתוך תחושה ש"חובה עלי עכשיו ומיד לסדר את ארונות האמבטיה!'. לעומתן, יש נשים שהמטבח עומד בראש סדר העדיפויות שלהן בתקופת קינונן: הכנת תבשילים, אפיית עוגות ועוד, מתוך מחשבה שכשהן יחזרו הביתה עם התינוק – יהיה בבית מה לאכול".


תחושת הקינון והצורך לארגן את החיים לפני הגעתו של הרך העתיד להיוולד למעוננו מתבטאת לא רק בנעשה בתוך הבית. "יש נשים שחייבות לסיים פרויקטים בעבודה לפני הלידה, ליישר קו, לא להשאיר דברים פתוחים ולא להשאיר "חובות" כדי שכל הזמן יוקדש לטיפול בתינוק", מפרטת ארד, ולבוס שלכן לא נותר אלא לחייך למראה העובדת החרוצה והשקדנית.


לפעמים הדחף של הקינון יכול לבשר על לידה קרובה. כך זה היה אצל דליה מהצפון: "הכנתי רשימת מטלות שעלי להספיק בעבודה וסימנתי את תאריך היעד כשבועיים לפני מועד הלידה המשוער. הרגשתי שעד שלא אסיים את המטלות הללו – לא אוכל 'להרשות' לעצמי ללדת". ואכן, יומיים לפני התאריך שדליה קבעה לעצמה היא ניקתה את השולחן, העבירה את כל הסמכויות לאחרים והתקשרה לבוס שלה להודיע שהיא יכולה ללדת. למחרת – היא כבר הייתה בבית חולים עם צירים והביאה לעולם את בנה השני.


העתקת שקעי החשמל
יש נשים שהקינון מוביל אותן למצבי-קצה חמורים יותר. ארד מביאה את סיפורה של א' שמצהירה שאפשר לחלק את ההריון שלה לשלושה חלקים: בחלק הראשון היא מרגישה לא טוב - עייפות, בחילות, חולשות ותשישות כללית, כך שיש לה סיבות מצוינות לא לעשות כלום בבית. בחלק השני של ההריון היא דווקא מרגישה טוב, אבל בגלל ההריון היא לא רוצה להתאמץ יותר מדי, ומכיוון שכולם סביבה מקבלים את התירוץ הזה – היא מסתפקת בניקיונות לא יסודיים. אבל בחלק השלישי של ההריון, שנופל תמיד על החודש השמיני והתשיעי, היא מפצה על כל מה שהיא לא ניקתה במהלך ההריון. בהריון הראשון, כך היא מספרת, היא צבעה את כל הבית, קנתה רהיטים, חידשה את מערכת המחשוב ומה לא. בהריון השני – היא כבר לא צריכה לקנות רהיטים, אז היא עברה לאובססיות מתקדמות אחרות: כביסות רענון של וילונות, מפיות ותיקים שאף אחד בבית כבר לא זוכר שהם קיימים, ניקיון ארונות מטבח מבפנים ומבחוץ, הברקה של התנור והכיריים, חיטוי המקלחות והשירותים.


אצל א' זה לא נגמר בזה. אחרי שסיימה להבריק את הבית היא עברה לסידור השקעים של החשמל והעתקם למקומות נכונים יותר, סידור פינת טלוויזיה, דיסקים ומוזיקה של הילדים, החלפת בגדי הקיץ לחורף כדי שחלילה לא יתחיל הגשם כשהיא בבית חולים, כיבוס יסודי של כל הבגדים של הבת הגדולה, ריכוז כל הצעצועים במקום אחד, תליית מדפים וקניית מגירות צעצועים נוספות (כי צריך לפנות את שידת ההחתלה לתינוקת החדשה), ניקוי והברקת השידה עד שממש אפשר לאכול מהמגירות שלה, הזזת כל הרהיטים בחדר הילדים כולל הברקה, צחצוח והחזרת הרהיטים למקומם, הכנת המיטה של העוברית, כולל ניקוי ווידוא שכל החלקים נמצאים, כיבוס המצעים של מיטת התינוק ובגדי התינוק, ואפילו ניקיון יסודי לאוטו. רק מלקרוא את רשימת המשימות שביצעה אפשר להתעייף. ואם כל זה לא מספיק- אחרי זה היא גם התחילה לאפות עוגיות. וכל זאת, בל נשכח, עם כרס מתפתחת מקדימה.


גם הכנה נפשית
טוב, זה כבר ברור שיש כאן עניין נפשי. "הקינון הוא תוצאה של משהו פנימי עמוק, והוא מבטא הכנה רגשית, נפשית ופנימית לקראת הלידה", מציינת ארד. "הפעולות המתלוות לתקופה זו מהוות סוג של התכנסות פנימה והתארגנות פיזית ונפשית. יחד עם זאת, חשוב להדגיש שיצר הקינון אינו חייב להופיע אצל כולן, וגם לא בהריונות חוזרים של אותה אישה". אז בפעם הבאה שהאישה מתחילה להפוך את ארונות הבית, כדאי לבדוק אם היא מבשלת עוד הריון.

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites