ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הופ הופ טרללה, גדלתי בשנה
בעוד כשבועיים יש לי מומולדת, מזל טוב לי. הילדה גדלה והיא כבר בת 35 (אאוץ'). למרות שהגיל מזכיר לנו את מרום שנותינו, התבגרותינו והתפכחותינו, משהו בנו (הנשים) נשאר בימי הולדת ילדותי כשהיה ואנחנו רוצות את כ-לללללל החבילה: את הקוסם, הקוקיות בשיער, הוורוד בשמלה ואת כל ילדי השכונה שרים לנו במקהלה הופ הופ טרללה גדלתי בשנה
(נוותר לכם על להרים אותנו בכיסא 36 פעמים, עליי).
ריקי לוי דינר

נשים וימי הולדתכשהיינו קטנות הרגילו אותנו לחשוב, להאמין כי פעם בשנה אנחנו באמת נסיכות. הלבישו אותנו בוורוד הכי מתקתק מהארון, שמו לנו את הקוקיות הכי גדולות בשיער, נעליים חדשות עם נצנצנים וצילמו אותנו מכל עבר עם סרט המתנה עליו הידקה הגננת מספר פרחים מהגינה. למרות שהידוקי הסרט שרטו לנו את הראש מכל כיוון אפשרי, היינו מאושרות, פרחנו חייכנו טרפנו את העולם באותו יום. היינו ילדות מומולדת! כל נהג אוטובוס, כל שכן ברחוב, כל חנווני במכולת חייך אלינו ונתן לנו משהו סתם כך בלי תמורה, סוכרייה, כרטיס מאוייר סתם. כי אנחנו ילדות מומולדת. אח...איזה יום קסום זה היה.


עברו 30 שנה, וכאילו הזמן לא חלף. אצל נשים נשאר משהו בתודעה מהוורוד הזה ומזכות הראשונים ביום הולדתן. לפחות לי. אנחנו רוצות שוב את כ-ללל החוויה. את החנווני, נהג האוטובוס ואפילו את הסרט המהודק לשיער. בתוך כל לחצי החיים יש לנו תחושת זכות ביום הזה ואנחנו רוצות להיות שוב נסיכות. יום חתונותינו לדוגמא הוא די טייק-אופ על המומולדת עם מספר הבדלים, הוורוד הופך ללבן, אנחנו נהנות להרגיש בוגרות ולבנות, ויש עוד הבדל אחד....מזה היה? אה, כן!!! יש את החתן. למרות שאנחנו המרכז וזהו יום קסום, אין כמו מומולדת- הזדמנות חד-שנתית להיות נסיכה. יחידה!


הבעיה היא שהגיל כן משחק תפקיד ואנחנו מבינות שלצאת לרחוב בקוקיות וורודות וגרבונים מפוספסים זה די דבילי. אנחנו גם מבינות שלבקש מההורים לאסוף את ילדי השכונה לחוג סביבנו במעגל זה די אידיוטי. אנחנו מבינות שהתבגרנו. ובכל זאת הרצון נשאר. לרוב אנחנו פשוט מעבירות את דרישותנו הנסיכותיות למי ש'אחראי' עלינו עכשיו- הבעל/בן הזוג.


גברים וימי הולדת
את הגברים/ילדים לימדו משחר ילדותם להיות גיבורים, גזעיים. בימי הולדתם ספרו להם כי הם גדלו בשנה אז הם יותר חזקים, יותר גבוהים, והכי הכי גזעיים. כל חתן מומולדת הולבש בג'ינס לא נוח, חולצה משובצת וווסט! עד היום זה כך אצל ילדים. ווסט, גם בחנויות המותג הכי נחשבות לילדים, הופך אוטומטית את הילד למעודכן. 30 שנה עברו הווסט נשאר. ילד מומולדת לומד, לצד כל ההנאה הילדותית שביום זה, כי כל שנה הוא יותר ויותר דומה לאבא. הוא מייחל לדמיון זה. כפי שבני אומר לי "אמא כשאני אהיה בן חמש אני אהיה חזק כמו אבא". עם השנים הם אכן הופכים יותר ויותר דומים למודל הגברי בחייהם, ומתוקף שכך מאבדים את העניין בימי הולדת שכאלה. זה פשוט לא Cool מספיק.
לאחר 30 שנה הם פושטים את הווסט, מורידים את הסרט עם הפרחים מהשיער והחיוך הביישני הניבט מתמונות ילדותם הופך להנהון אדיש שאעומר "כן,כן, יש לי יום-הולדת היום....אשתי מתעקשת שנחגוג" .


אתם מבינים, ההבדל המהותי הוא במילה אחת. אסביר: לנו, הנשים, יש כבר שנים מומולדת, להם, הגברים, הייתה מומולדת, היום כבר יש להם יום-הולדת. התוכן התרוקן! אבוי.
מבחינת הגבר הממוצע מדובר בעוד תאריך בלוח הקלנדרי. אין צורך במסיבות והפקות ענק, מספיקה כוס בירה ביד ושנעזוב אותם בשקט. או אז הם יוכלו להגיד לחבריהם "הייתה לי אחלה מומולדת".
אלא שאנו לא מרפות, כי אנחנו לא מבינות איך אפשר לא לרצות את הנסיכות ביום זה? אנחנו בטוחות שהם מסתירים את האמת החבויה בהם פנימה- הם רוצים מומולדת בע-נ-ק הם רק מתביישים להודות בכך. אבל היות ואנחנו פשוט נשים מתחשבות אנחנו ניתן להם את זה!! אז אנחנו מארגנות להם הפקה, עם ובלי רצונם....

 

נשים חוגגות לגברים, גברים חוגגים לנשים- מצא את ההבדלים*
* למוצא הישר מובטחת חופשה מומולדתית באיי הטריפי-אמו


We want party! We want party!, זה בערך מה שתשמעו מנשים בימי-הולדת. כל יום-הולדת- שלהן של חברתן הטובה, של בן זוגן. יום-הולדת היא סיבה למסיבה, היא סיבה לבלונים. הוצאה כספית מיותרת בגיל 35 ועדיין....יש מומולדת יש בלונים, ארוזים מנופחים, הליומים, עם דובי בלי דובי, מתפוצצים.


אחרי שבוע הלכו 100 שקלים. נו שוין, אבל הייתה מומולדת. כי גם כשלא מדובר בנו, הנשים, וזה לא היום שלנו אלא של מישהו אחר היכולת להפיק עבורו/ה את ה-ההפקה בה' הידיעה הופכת אותנו לשותפות במשהו, בפיאסקו היומולדת. אנחנו רוצות להיות הכי קרובות למלכת יום-ההולדת וכדי להגשים זאת חייבות להפיק את הדבר הכי גרנדיוזי שחשבו עליו.


בסופו של יום אנחנו רוצות שיגידו לנו, (לא למלכת יום ההולדת), "תשמעי...מה שאת עשית כאן אין דברים כאלה". המעגל הושלם אנחנו שוב מלכות (באיזשהו אופן) ונותר רק לחכות ליום ההולדת שלנו ולדעת שמישהי כבר תחזיר לנו ותהפוך אותנו למלכות וורודות ליום אחד. זוהי בעצם עסקת חליפין ידועה לכולן וסודית באותה עוצמה.


עסקת החליפין עובדת נהדר עם חברות, אחיות וכל יצור מהמין הנשי- לא עם המין הגברי. הם גזעיים, בלי ווסט ובלי רצון לחגיגות. אחרי שהפקנו להם את ה-הפקה ביום הולדתם (מה זה משנה שהם לא ביקשו?), וארגנו להם בר משקאות בסלון, טיסה בשמי הארץ, וצניחה חופשית עם חשפנית למול נופי הגליל....ואחרי שכל החברה מהעבודה הביטו בבן זוגנו, שיחיה,  במבטי הערצה ואמרו לו "שיחקה אותה אישתך", מגיעה יום הולדתנו.


כנזכר לעיל זהו ה-יום עבורנו. בקצרה רק אזכיר את מילות המפתח: וורוד, נצנצים, סרט לראש,  נ-ס-י-כ-ו-ת!
כנזכר לעיל מבחינתם..עוד יום. הם מנסים, משתדלים, רובם לא מצליחים. אבל גם כאן יש זנים של גברים....


איך תזכור את יום ההולדת של אישתך? תשכח פעם אחת!
בימי קדם, בעודנו חברים חגג לי, בעלי לימים, את יום הולדתי בתאריך יום ההולדת של האקסית שלו! (ואני עוד התחתנתי איתו לאחר המעשה, לך תבין). הוא טוען לזכותו כי מדובר בהפרש של יומיים בין התאריכים מצב שיכול לבלבל כל בר דעת. בכל אופן לזכותו ייאמר שמאז אותו יום, תאריך יום הולדתי חקוק במוחו.
מה עם החגיגות?


יש גברים הנלחצים מיום הולדתן של בנות זוגן. הידיעה כי צריך להכין מחווה רומנטית, או כל חגיגיה אחרת העומדת למבחן בעין נשית, בתאריך מסוים היא ידיעה מלחיצה עבורם. ניתן לאמר כי כזה הוא בעלי. בנוסף, לאורך השנים אני לא הוספתי מזור לעניין, בכך שבאיזה שהוא אופן, צייננתי את עמידתו במשימת יום ההולדת הריקי'יי. בקיצור הוצאתי לו את החשק, הכנסתי לעצמי גול עצמי.
ישנן נשים המספרות כי בני זוגן נהדרים בימי הולדת, פורשים להן שביל של שושנים עד לחדר המיטות, ממלאים את הבית בלונים, קונים להן חופשה בהרי אוראל ומזמינים את חוליו איגלסלס לשיר במיוחד עבורן. יופי טופי. כשהם ייצאו מהארון דברו איתי. .  . (כן המשפט האחרון נכתב בשמץ/קורטוב קנאה).


איני רוצה את חוליו, או שביל פרחים בבית לעצמי. באמת שלא. אני רוצה את כל אלו כדי לספר לחברות! מה לעשות כאלו אנחנו...שטחיות.
ובאמת... בשביל עצמי אני רוצה את המחווה הקטנה ביותר אך האמיתית, שמראה מעל הכל לא על הוצאה כספית אלא על מחשבה והשקעה, אותם ניתן לרכוש אף במחיר אפסי. מחווה של תשומת לב.
את ימי ההולדת המוצלחים ביותר שלי עם בן זוגי ניתן לכמת דווקא לפעולות הפשוטות. באחד מהם הוא פשוט כתב לי מכתב אהבה יפהפייה ומרגש, ובשני הייתי בהריון הראשון, טיילנו לנו בגליל ביום שטוף שמש והצטלמנו.
זה כל העניין. קצת וורוד, נצנצים אבל הכי חשוב המון אהבה ותשומת לב, הלא אני נסיכה היום, לא?


מזל-טוב
אתן מוזמנות לשתף בימי הולדת סוערים, רומנטיים, מצחיקים ומאכזבים. בתקווה שלא היו הרבה מהזן האחרון....
שלכן,
ריקי

 

טורה של ריקי מתפרסם מדי שבוע בניוזלטר שלנו- להרשמה לניוזלטר לחצו כאן

 

*

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן
 • דווקא אצלי זה לא ככה חגית - - 21/11/2009 | 19:30
  • עם השנים כנראה שנשחקתי. פעם היה חשוב לי שכל תשומת הלב תהיה עליי וכל יומולדת יהיה טררם אחד גדול. בשני ימי ההולדת האחרונים הייתי בהריון מתקדם ולכן כל מה שרציתי זה רק שישכחו ממני. בעלי אפילו הציע "לפנק" אותי ביום ההולדת שלי ואני סרבתי בתוקף (יומולדת שלי - אם לא בא לי זו זכותי, לא?). בכל מקרה. הוא זוכר את התאריך אבל אין פרחים ואין מתנות ואים מסיבות וחגיגות. אני כ"כ עמוסה ביום יום שאת יום ההולדת שלי ביליתי בשיטוטים לבד בשקט בקניונים ובסידורים - ונהניתי מאוד. כנראה שאני מדרדרת לעת זיקנה???? אבדה הרומנטיקה!
 • יום הולדת שוש - - 12/11/2009 | 22:20
  • יפה מאוד ,וגם נכון מאוד .חבל רק שתשומת הלב לא נמשכת לאורך כל החיים .
 • נו נו- התסכול גובר? מאיה - - 12/11/2009 | 20:38
  • אצלי דווקא יש פסטיבל שכל אחד עורך לשני אבל כן בפעם היחידה שהוא פיספס היתה אכזבה קשה- ולא הוא לא ישכח יותר או יפקשש...
 • יום ההולדת הוורוד שלי כשאני סובבת 4 גברים סמדי - 12/11/2009 | 08:37
  • האמת לא ציפיתי לכלום, מכיוון שהפקות וגברים הם לא השידוך המוצלח. אך השנה הופתעתי. פקחתי את עיניי ו-4 הגברים הגישו לי ארוחת בוקר למיטה. (מפנק ביותר). אח"כ כשקמתי כל מקום שהלכתי אליו חיכו לי פתקי אהבה והערכה (בשירותים, במראה, בקומקום וכו'...) כל פעם החיוך עלה מחדש. עלות אפסית אך היה המון נוצץ מסביב.
 • אני אומר שהדברים היומיומיים הם הכי נוצצים! בני - - 11/11/2009 | 14:38
  • איכשהו למדתי להעריך את היום יום ולראות שהוא לא פחות נוצץ מכל יום אחר... :)

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites