ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


תחלואת חורף בילדים – חלק ב'
מה עושים כשהילד מנוזל ומה היעילות של כל התכשירים הקיימים בשוק לטיפול בנזלת ושפעת? מתי לתת אנטיביוטיקה, איך להוריד חום, וגם איזה סוגים של מחלות חורף נפוצים? רק שנהיה בריאים.
ד"ר איציק לוי, מומחה לרפואת ילדים ולמחלות זיהומיות במרכז שניידר לרפואת ילדים

כשהילד מנוזל
רוב הילדים בגיל הרך יסבלו בחורף ממספר אירועים של נזלת ושיעול. אלו נגרמים בעיקר על ידי נגיף הרינו ונגיפים אחרים וגרמים לאי נוחות חוסר תיאבון וסבל לילדים בעיקר בלילה בשינה. בדרך כלל אירוע כזה נמשך כ-10 ימים ומסתיים ברוב הגדול של המיקרים ללא טיפול ספציפי וללא כל סיבוכים. לעיתים רחוקות מתפתחת דלקת אוזניים כסיבוך של הצטננות. אין לנו היום טיפול ספציפי לנזלת ולשיעול ומאחר והיא עוברת גם ללא טיפול אין צורך לתת תרופות.


בשוק קיימים אמנם עשרות תכשירים כנגד שיעול נזלת וגודש. חלקם אף משולבים עם תרופות להורדת חום, אך צריך לדעת מספר עובדות:

 • אף אחד מכל התכשירים האלו אינו מרפא את המחלה או מקצר את משכה, אלו תרופות שנועדו להקל.
 • יש להזהר במתן תרופות אלו בילדים בגיל הרך מאחר ורובן אינן מאושרות לגיל זה ועלולות לגרום לתופעות לוואי.
 • במחקרים מבוקרים על תרופות אלו נמצא כי במינונים המקובלים אין להם כל השפעה גם בהקלה על הסימפטומים.


על כן יש להיות מאוד סלקטיביים במתן תרופות אלו רק במיקרים של סבל ניכר והפרעות בשינה עקב הנזלת או השיעול או הגודש בדרכי הנשימה.


מה שכן ניתן לעשות בכל זאת על מנת להקל הוא להזליף מי מלח לאף (ניתן לקנות בכל בית מרקחת בצורה של טיפות או תרסיס), להוסיף לחות או אדים בעזרת מכשיר אדים לחדר, לאוורר את החדר ולהרים את מראשות המיטה.


כשהחום עולה
החום הוא בעצם סימפטום של מחלה זיהומית. החום כשלעצמו אינו מעיד בהכרח על מחולל המחלה האם הוא חיידקי או נגיפי. הדבר החשוב ביותר בזמן חום הוא מצבו הכללי של הילד ולפי זה יש לנהוג. יש לשים לב האם הילד בהכרה מלאה, האם הוא אפטי או חיוני, האם הוא מגיב כרגיל, האם הוא משחק כאשר יורד החום, האם הוא שותה באופן סביר, האם אין תופעות אחרות כגון הקאות, שלשולים או פריחות. במידה והילד במצב סביר ניתן לטפל בו על ידי הורדת חום על ידי תרופות, אמבטיה במים פושרים ומטליות לחות ושתיה ולפנות לרופא. במידה והילד אינו מגיב היטב יש לפנות לרופא בהקדם ואם אינו זמין למוקד או לחדר המיון.


מתי נותנים טיפול אנטיביוטי?
ככלל טיפול אנטיביוטי ניתן כאשר קיימת מחלה זיהומית הנגרמת על ידי חיידקים. אנטיביוטיקה אינה יעילה בטיפול במחלות נגיפיות. מאחר והרוב הגדול של מחלות החורף נגרמות על ידי נגיפים הרי שברוב המקרים אין צורך בטיפול אנטיביוטי.


טיפול אנטיביוטי אשר אינו ניתן בצורה משכלת עלול לגרום לתופעות לוואי ולעמידויות של חיידקים. גם במחלות אשר בעבר הלא רחוק טופלו על ידי אנטיביוטיקה באופן כמעט אוטומטי כמו דלקות האוזן התיכונה ניתן היום להמתין עם הטיפול האנטיביוטי (למעט מקרים מיוחדים) וברוב המקרים המחלה תחלוף ללא אנטיביוטיקה. ובמילים אחרות צריכה להיות סיבה טובה ומצדקת לטיפול אנטיביוטי הניתן ברוב המקרים באופן מיותר. 


סוגים של מחלות חורף

זיהומים בדרכי הנשימה
זיהום בדרכי הנשימה העליונות או בעגה המקצועית UPPER RESPIRATORY INFECTIONS   הוא שם כולל לתסמונת המאופיינת על ידי חום נזלת שיעול וייתכן גם דלקת עיניים. זוהי המחלה השכיחה ביותר בעונת החורף ובדרך כלל נגרמת המחלה על ידי נגיפים והיא חולפת ללא טיפול ספציפי תוך מספר ימים. לעיתים הרופא ישתמש במונח "שפעת" על מנת להסביר ממה הילד סובל. הטיפול התומך יכלול תרופות להורדת חום, מי-מלח לאף ואדים בחדר ושתייה מרובה. אין צורך בטיפול אנטיביוטי.


ברונכיוליטיס
תסמונת הפוגעת בעיקר בגיל הרך ומאופיינת על ידי שיעול, נזלת וקוצר נשימה. המחלה נגרמת על ידי נגיף ה- RSV הפוגע בדרכי הנשימה ולעיתים גורמת לקוצר נשימה ניכר וצורך באשפוז לצורך טיפול. עיקר הסובלים ממנה הם תינוקות בגיל הרך, ילדים הסובלים ממומי לב ופגים לשעבר. כיום קיים חיסון כנגד המחלה אותו יקבלו אותם ילדים בסיכון.
 

לרינגיטיס
או בשפה עממית סטרידור, מאופיינת על ידי חום שיעול נבחני וקוצר נשימה. המחלה נגרמת על ידי נגיף הפרה-אינפלואנזה. בדרך כלל המחלה קלה וחולפת באופן עצמוני אך במיקרים קשים יותר נזקקים הילדים לאינהלציה. במיקרים קלים ניתן להקל על ידי אדים.


שפעת
מחלה ספציפית הפוגעת בכל הגילאים ומופיעה כמגיפה המתחילה בסוף נובמבר או תחילת דצמבר ומאופיינת על ידי חום, כאבי גרון, כאבי שרירים והרגשה כללית רעה. הגורם למחלה הוא נגיף השפעת ולכן אין צורך בטיפול אנטיביוטי. קיים חיסון כנגד השפעת וככלל הוא מומלץ לכל הילדים ובעיקר לאלו בין גיל 6-24 חודש אשר אצלם הסיכוי לסיבוכים גדול יותר.
 

שעלת
מחלה נגרמת על ידי חיידק השעלת ומאופיינת על ידי שיעול הנמשך עד 6-8 שבועות. טיפול אנטיביוטי בדרך כלל אינו מועיל לחולה אך עשוי להוריד משמעותית את שיעור ההדבקה מהמחלה. החיסון כנגד שעלת ניתן בגיל הרך אך מידת החיסוניות יורדת כעבור מספר שנים ולכן חוזרים על החיסון בגיל בית הספר. בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בשיעור התחלואה בשעלת והיא נמצאת בקרבנו כל הזמן ולכן מומלץ מאוד להתחסן כנגדה.


זוהי רק סקירה קצרה על עיקר המחלות של דרכי הנשימה בתקופת החורף.
אנו מאחלים לכולם לעבור את החורף בשלום.מדוע תינוק צריך תרופות מיוחדות עבורו? 
דרורית קלר, רוקחת ראשית בכצט: "תינוק אינו מבוגר קטן ומערכות הגוף שלו אינן בשלות לגמרי. במהלך שנות חייו הראשונות ובעיקר בשנה הראשונה, ישלים הרך הנולד את התפתחותו.  כאשר מדובר בתרופות, יש לעובדה זו חשיבות גבוהה, שכן ריכוז התרופה בדם יהיה בד"כ שונה בגלל חוסר בשלות הכבד, שוני בתפקודי כליות, הבדלים ביכולת הספיגה במעיים ויחס שונה של מים-שומן בגוף" מסבירה קלר ומוסיפה: " משקל הגוף נמצא בשינוי מתמיד, לפיכך קיימת חשיבות אמיתית למינון תרופתי בהתאם למשקל גוף ולא לפי גיל". גיל הינקות הוא תקופה בה הגוף נחשף לראשונה לגורמים מזהמים ולכן הוא מגיב כלפיהם בקיצוניות ובתגובת יתר. חום לדוגמא, עשוי לעלות מנורמאלי לגבוה מאד במהירות רבה. קיימת לפיכך חשיבות רבה שתרופות בהן מטופל התינוק תהיינה בעלות פעילות מתונה, איטית, וכמובן בטוחה יעילה ומוכחת.


טיפים שחשוב לזכור לפני ובזמן נתינת תרופה לתינוק דרורית קלר, רוקחת ראשית בכצט

 • כלל ראשון לפני מתן תרופה, בדקו את תאריך התפוגה. תרופה שפגה תוקף עלולה לגרום לנזק!!
 • אל תתנו לתינוק על דעת עצמכם, תרופות שאין לכם איתן ניסיון עם התינוק. טלפנו אל הרופא/הרוקח שלכם והתייעצו איתו. כך גם לגבי תוספי מזון – הם עלולים להיות  מסוכנים יותר מתרופות.
 • אל תערבבו תרופות על דעת עצמכם. אם לא השגתם את הרופא לעיתים  – כדאי להתייעץ עם רוקח תורן.
 • חשוב שארון התרופות יהיה בחדר קריר  ויבש – האמבטיה ממש לא מתאימה.
 • לא נותנים תרופות בבליעה לתינוק שוכב או ישן.
 • כשנותנים לתינוק  תרופה במזרק – הזריקו את החומר לאט, בטפטופים לכיוון הלחי הפנימית, כך תמנעו חנק ותקשו על התינוק לירוק את התרופה חזרה.   אם צריך להכניס שוב מזרק לתוך התרופה על מנת להוציא מנה נוספת, הקפידו לשטוף אותו היטב.  ברוק יש באופן נורמאלי חיידקים, אנזימים וחומרים שונים העלולים לזהם את התמיסה.
 • תנו לתינוק  תרופה במנות קטנות. חכו  שיבלע ויירגע. בגיל שמתחת לגיל שנתיים – הכי כדאי לבחור תרופה המוגשת לתינוק במנה קטנטנה והמותאמת במיוחד לתינוקות ולפעוטות.
 • חשוב מאד לדייק במינונים ולמדוד אותם כראוי( לא "כפית" ולא "בערך").
 • אין לתת תרופות בתוך אוכל או בבקבוק חלב. התינוק לא תמיד מסיים את כל מנת המזון המוגשת לו.
 •  הדיוק ומתן מנה מלאה חשובים ליעילות הטיפול. תרופה לחוד ואוכל לחוד.
 • תרופה שמשתמשים בה עבור האח הגדול, לא תמיד מתאימה לשימוש אצל התינוק הרך.


 


 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites