ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


תחלואת חורף בילדים – חלק א'
היום כבר כולם יודעים שלא נדבק במחלות כי יצאנו מהבית בלי סוודר או עם שיער רטוב. אבל איך בכל זאת נדבקים במחלות, למה ילדים חולים "כל הזמן" בחורף, ואיך ניתן למנוע את זה.
ד"ר איציק לוי, מומחה לרפואת ילדים ולמחלות זיהומיות במרכז שניידר לרפואת ילדים

תחלואת החורף מאופיינת על ידי עלייה משמעותית בשיעור התחלואה בכלל ובשיעור הזיהומים בדרכי הנשימה בפרט. אנו נראה יותר מקרים של נזלת , שיעול, מחלות חום, שפעת, דלקות לוע ודלקות אזניים, יותר דלקות ריאה ואף יותר מיקרים של שלשולים הנגרמים על ידי נגיף הרוטה.


מה גורם לתחלואת החורף?
תחלואת החורף נגרמת ברובה הגדול על ידי נגיפים (וירוסים), נגיפים אלו כוללים את נגיף ה-RSV אשר פוגע בעיקר בתינוקות הרכים מתחת לגיל שנה ועלול לגרום למחלה קשה, נגיף הרינו הגורם לנזלת ושיעול, נגיף השפעת או האינפלואנזה, אשר מגיע אלינו כל שנה בחורף, נגיף הרוטה הגורם לשלשולים הקאות וחום ועוד רבים אחרים. כנגד נגיפים אלו אין לנו טיפול יעיל ברוב המיקרים וטיפול אנטיביוטי אינו פעיל כנגדם. מיעוט המיקרים נגרם על ידי חיידקים, בעיקר חיידק הפנוימוקוק.


אין לנו היום הסבר מדעי מדויק לעלייה בשיעור התחלואה בחורף אולם היא נגרמת על ידי שילוב של מספר גורמים ביניהם עלייה בצפיפות בגני הילדים והמעונות כאשר כל הילדים סגורים בחדר וממעטים לצאת החוצה וירידה באוורור החדרים בגני הילדים ובבתים.


כיצד נדבקים במחלות?
מקובל לחשוב כי ההדבקה קורית דרך האויר בזמן שיעול או עיטוש ואמנם תיתכן הדבקה גם בדרך זו אולם דרך ההדבקה העיקרית היא במגע עם החולה או ההפרשות שלו ובמגע עם עצמים בסביבת החולה כלומר החולה מדביק בהפרשותיו צעצועים, כלים, שולחנות ואת כל סביבתו. כל מגע עם עצמים אלו יכול לגרום להדבקה.


בעזרת מספר צעדים פשוטים ניתן להוריד באופן משמעותי את שיעור ההדבקה והתחלואה בגנים ובמעונות והדבר הוכח בצורה מדעית. קודם כל על ידי רחצת ידיים טובה לאחר טיפול בילד מנוזל או מצונן ולפני טיפול בילד אחר. נקיון יסודי של כל הרהיטים, שולחנות, כסאות, כלים וצעצועים. להמנע מלהביא ילד חולה לגן. לאוורר ככל הניתן את הגן ולהוציא את הילדים ככל הניתן לחצר על מנת להקטין את הצפיפות.


בנוסף יש להקפיד על מתן כל החיסונים לילדים מה שיקטין משמעותית העברה של מחלת השעלת ששכיחותה עלתה באופן משמעותי בשנים האחרונות. לתת לכל הילדים בגיל הגן והמעון חיסון שפעת אשר יחסוך מהם לפחות מחלה זו.


בניגוד למקובל לחשוב, תחלואת החורף לא נגרמת על ידי הקור, הלבשה לא מתאימה או שיער רטוב אלא על ידי הדבקה ואותה יש לנסות למנוע.


חיסון נגד שפעת או תרופות הומאופטיות?
מדובר בחיסון פעיל המיוצר מחלקיקים של נגיפי השפעת הפעילים באותה עונה. החיסון יעיל במניעת השפעת שהיא רק אחת ממחלות החורף הרבות. בדרך כלל אין כל תופעות לוואי, אם כי תיתכן רגישות במקום ההזרקה ואולי הרגשה כללית רעה באותו יום או למחרת. חייבים להדגיש כי בכל מקרה לא מדובר בשפעת קלה מאחר והחיסון בנוי מחלקיק חלבוני של הנגיף וזה כשלעצמו לא יכול לגרום למחלת השפעת. קבוצת הילדים בין 6-24 חודש וכל הילדים עם המחלות הכרוניות מהוים קבוצת סיכון להתפתחות חיסונים ואצלם החיסון מומלץ במיוחד ואף נכלל בסל הבריאות.


יש המעדיפים להימנע מהחיסון ולהיעזר בתרופות הומיאופתיות, או טבעיות. נעשו לא מעט מחקרים שמטרתם הייתה לבדוק את יעילותם של תכשירים המכילים פרופוליס ואכינצאה במניעה וטיפול במחלות אלו. המסקנה ברוב המחקרים האיכותיים והמבוקרים הייתה שאין לתכשירים אלו כל השפעה על מניעה או טיפול במחלות אלו. תכשירים אלו משווקים כתוספי מזון ולא כתרופות ולכן לא נבדקים ומאושרים בתהליך של תרופות.


על דרכים לטפל בהורדת חום, נזלת ושפעת וגם סוגים שונים של מחלות חורף קראו בחלק ב' של הכתבה.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites