ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


על סקרנות ודמיון בגיל הרך – הספר מרים והים

אוצר יקר יש לנו בישראל: מגוון רחב של סופרי ילדים מוכשרים ופוריים אשר בזכותם מתאפשרות לנו ולילדינו שעות קסומות של מעוף משותף למחוזות הדמיון; הקריאה המשותפת מזמנת לילד אפשרות להזדהות עם שלל דמויות ומצבים, רגשות ומחשבות, ואילו עבור ההורה - הזדמנות מופלאה לחוות מחדש את "ילדותו השנייה" ולהתוודע במעט לעולמו הפנימי של ילדו.
תרי וינברג, פסיכותרפיסטית, יועצת ארגונית וחינוכית ומנחת קבוצות

מיריק שניר
איורים: גיל-לי אלון קוריאל
הוצאת הקיבוץ המאוחד
מחיר 44 ₪.אחד מספרי הילדים האהובים עלי ביותר הוא מרים והים, אותו כתבה מיריק שניר המופלאה.  הספר מספר על ילדה ושמה מרים, אשר שמעה על הים אך לא ראתהו מעולם.
מרים יוצאת למסע של חקר ובדיקה על מנת להבין את תכונותיו :האם הוא קר או חם? האם גדול, האם קטן? האם שחור הוא או לבן?  היא בודקת את רגשותיו, האם הוא יודע לבכות או לצחוק? ולבסוף מבררת גם את צורתו ומסלולו: האם הוא שלולית, האם בריכה? בסופו של הסיפור, סקרנותה של מרים והדמיון הפתוח מובילים אותה לגילוי המלא של מושג הים, אשר עבורנו הוא כה מובן מאליו.


מלבד חינו הרב של הספר, המלווה באיוריה המקסימים של גיל-לי אלון קוריאל, הוא מאפשר לנו הצצה לשלב סמוי אך קריטי בהתפתחות הילד, שלב של יציאה מתוך עצמו וגילוי העולם סביבו.
הוא מתוודע אל העולם תוך תהליך חקירה המתפתח בשלבים: בתחילה, התינוק הרך אינו מכיר דבר מלבד צרכיו: אני רעב, רטוב, עייף... . כשהוא גדל מעט הוא לומד להתנועע ומרחיב את מעגל ההיכרות עם עולמו באמצעות השימוש בכל חושיו: הוא טועם, ממשש, מריח, מתבונן ומקשיב, וכך מתוודע לתכונות החפצים שמסביבו.  ואז, אט-אט, נחשף  הפעוט לשפה הדבורה, המביאה אל עולמו שפע מילים חדשות המייצגות עולם ומלואו של מושגים, ערכים, קשרים ורגשות, אשר טעימה ומישוש בלבד לא יסייעו לו לעמוד על טיבם:  מהו בעצם ים? מהי סירה? ומהי אהבה?... 


בספר "מרים והים", הילדה מרים מתמלאת סקרנות ויוצאת למסע מרתק על מנת לגלות ולהבין מושג חדש בעולמה.  היא נעזרת בהפעלת הדמיון ובסדרה של מושגי הפכים המאפיינים מאד את החשיבה הילדותית, ומאפשרים לה להתחקות אחר תכונותיו של הים: שחור או לבן, קר או חם, מצחיק או עצוב...
מרים אינה מחפשת את האפור, אלא את המובהק והמוחלט, ואלה מסייעים לה לברוא סדר בעולמה. מסע הסקרנות והחקר שלה מייצג את התפתחות תהליך הלמידה של הילד מהמובהק למופשט ומן הפשוט למורכב: קר-חם, גדול-קטן, שחור-לבן, מרובע-משולש, ישן-חדש, מלוח-מתוק, לבכות-לצחוק, פה-שם?


משהבחינה בתכונותיו היסודיות של הים, יוצאת מרים לחפש מהי צורתו וכיצד הוא נראה: מסע החיפושים של הילדה אחר הים מתחיל בשלולית הקטנה שליד הבית, ממשיך דרך בריכת השחייה ומגיע לנחל הכחול, אשר ההליכה לאורכו מובילה אותה לבסוף אל מחוז חפצה. כעת מרים י-ו-ד-ע-ת סוף סוף מהו ים...


בסיפור קצר וקסום עוזרת לנו מיריק (מרים, הסופרת) שניר לעקוב אחר מחוזות הדמיון ויצר הסקרנות אשר הובילו את מרים הילדה לחקור מושג חדש בעולמה.  שלב זה בחיי הילד מחייב אותנו ההורים לגילוי עירנות רבה והצבת גבולות, על מנת שלא יסכן את עצמו במהלך התנסויותיו.
אך פעמים, אין הוא נשען על חקירה עצמית בלבד ומפעיל אותנו, ההורים: גילאי שלוש וארבע מתאפיינים בהתפתחות מואצת של יכולות החשיבה (יכולת הפשטה, השלכה, הסקה והאנשה) ובשאלות ה"למה" האין סופיות: "אמא, איפה השמש ישנה בלילה"? ו"איך נולדים ילדים"? ו"אבא, למה העלים ירוקים והגזע צבעו חום"?  שאלות ה"למה" הן חלק מהותי בהתפתחות הילד, אולם לעיתים מתישות אותנו ההורים ואנו מתפתים לפתור את השואל הקטן בתשובה אגבית או בדחייתה למועד מאוחר יותר ...
למרות זאת, הורים רבים מתאהבים בסקרנות התמימה של ילדם המלווה את תהליך גילוי וחקר העולם, ומצטרפים אליו בהנאה מרובה באמצעות פעילויות משותפות או עידוד חקירה עצמית מבוקרת.


הסקרנות והרצון להתוודע ולגלות את העולם שמסביבו מתפתחים בשלבים מאוחרים יותר לסקרנות ורצון של הילד והנער להתוודע גם אל העולם הפנימי שבתוכו: מסע הגילויים עובר ממושגים מוחשיים כמו "ים" ו"סירה", למושגים מופשטים כמו "אושר" ו "אהבה", ומלווה אותו לאורך כל גיל ההתבגרות בתהליך חקר והתפתחות מתמיד.


בסופו של דבר מסייעים הסקרנות והדמיון לילד לא לפחד מהלא ידוע ומן הסמוי, ועוזרים לו להתמודד עם מגוון מצבים חדשים בחייו  - גם אם עבור אחרים ה"ים" ודומיו הוא כה ברור ומובן מאליו...

לאתר של תרי וינברג

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites