ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


סרבנות שינה או למה אני לא רוצה ללכת לישון
כבר סיימתם את ארוחת הערב, גם המקלחת הסתיימה, סיפרתם את הסיפור החמישי לפני השינה וילדכם עדיין מסרב ללכת לישון?
מערכת או-מאמא

חשוב שתדעו- ללכת לישון אינה פעולה פשוטה עבור פעוטות. מצד אחד הם נמצאים בשלב בו הם מתרגלים את עצמאותם, והליכה לישון מהווה נקודה בה הם מנסים לקבוע את סדר היום שלהם בעצמם.


מצד שני, חושך,לילה והליכה לישון חובקים בתוכם פחדים רבים- מפלצות בארון, חיות טורפות מתחת למיטה, חלומות רעים מהלילה שעבר והפחד שיתעוררו ואתם לא תהיו שם יותר. כל אלו הם פחדים רבי עצמה איתם קשה להתמודד בחושך כשאתה לבד בחדר- מצב הנותן תחושה של איבוד שליטה.


לפעמים ילדים מסרבים ללכת לישון פשוט מפני שהם רוצים עוד קצת זמן עם אבא ואמא, בעיקר אם ישנם אחים נוספים בבית או שההורים עובדים שעות ממושכות מחוץ לבית.


מה עושים?


וודאו שילדכם אכן עייף. בסביבות גיל שנתיים שנת הצהריים עשויה להפוך לארוכה מידי או מיותרת. הילדים זקוקים ל- 10-12 שעות שינה ביממה. בדקו אפשרות לקצר את שנת הצהריים בגן או בבית או להפסיקה לחלוטין.


פעילות רגועה לקראת השינה. הקפידו על פעילות רגועה ללא מתח ועוררות גבוהה לקראת השינה. בדרך זו "תכינו" את הגוף לשינה. ניתן גם לעמעם את האורות בבית ובכך לסייע להפרשת ההורמון האחראי על העייפות.


שבו ליד ילדכם. דברו איתו על חוויות היום. לעיתים הוא זקוק לעוד מעט זמן במחיצתכם.


תנו לו להחליט. מכיוון שבהליכה לישון קיים מרכיב של שליטה, תנו לו להחליט על כמה שיותר דברים בטקס השינה (כמו איזו פיזמה ללבוש, איזה סיפור לספר וכו').


שגרת שינה. השתדלו ליצור שגרה של דברים אותם עושים לפני השינה בסדר קבוע (טקס שינה), ובכלל זה ארוחת הערב, מקלחת, סיפור ונשיקת לילה טוב. חשוב לציין מספר דקות לפני התחלת הטקס כי בעוד מספר דקות מתארגנים לשינה. הימנעו מלהוסיף פעילויות שאינן שייכות לטקס השינה הקבוע.


הקנו לילדים הרגלי שינה נכונים. למדו אותם ללכת לישון לבד. אם ילדך רגיל להירדם כשאתם לידו, למדו אותו בהדרגה להירדם לבד. התחילו מיציאות מהחדר לפרקי זמן קצרים תוך הסבר שאתם הולכים לדבר בטלפון, להתקלח וכו'. לאט לאט הגדילו את משך הזמן בו אתם שוהים מחוץ לחדר.     


אל תתנו לילד הרגשה שאתם רוצים להפטר ממנו. מסר כזה עשוי להגביר את הפחדים של הילד להיות לבד.


אל תזלזלו בפחדים של ילדכם. אם הילד אמר שהוא ראה מפלצת, מבחינתו אכן הייתה מפלצת בחדר. אל תשקיעו מאמצים בשכנוע שמפלצות לא קיימות, פשוט קחו את הילד לסיבוב בבית כדי שיראה שהדלתות נעולות ואין מפלצות. אם זה לא עוזר אפשר לעשות טקס לגירוש הפחדים, לשים "מלכודות" לחלומות רעים וכן הלאה. דרך נוספת להתמודדות עם הפחדים היא קריאת סיפורים העוסקים בפחדים של לילה. 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites