ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


משרד הבריאות: יש להפחית עד למינימום חשיפת ילדים לקרינת רנטגן
ידוע שקרינת רנטגן הנה הכרחית במקרים מסוימים על מנת לאבחן מחלות. ידוע גם כי יש סכנה בחשיפה לקרינה זו, בעיקר בילדים רכים ובחשיפה מצטברת. ב 19/4/09 הוציא משרד הבריאות חוזר מיוחד המנחה ומגביל שימוש בקרינת רנטגן בתינוקות וילדים עד גיל 18.
אורנה מלכי לבנה

רקע:

קרינה מייננת כלולה ברשימת מחוללי הסרטן .אוכלוסיית ילודים וילדים חשופים יותר לסכנות אלו עקב חשיפה גבוהה בהשוואה לאוכלוסיה מבוגרת.


למרות שברוב הבדיקות, מנת הקרינה של בדיקה בודדת נמוכה, קיימים נבדקים, כגון פגים וילדים החולים במחלות כרוניות, אשר נזקקים לבדיקות חוזרות והחשיפה המצטברת עלולה להיות משמעותית. חשיפה משמעותית עלולה להיגרם במיוחד בטכנולוגיות הפולטות מנות קרינה גבוהות יותר, כגון תהליכי שיקוף שונים וטומוגרפיה ממוחשבת- CT שהשימוש בה הולך וגובר.


ועדה משותפת למועצה הלאומית לדימות, המועצה הלאומית לרפואת ילדים ופדיאטריה והמועצה הלאומית לרפואת נשים נאונטולוגיה וגנטיקה גיבשה המלצות אשר אושרו ע"י שלוש המועצות ועל בסיסן הוכן החוזר.
 

בין ההנחיות

 • יש למעט בחשיפה לקרינת רנטגן ככל האפשר, תוך שקילה של הצידוק הרפואי לדימות בקרינה למול החלופות האבחוניות הקיימות.
 • צילומי רנטגן ייעשו על פי הפניית רופא, מפורשת וחתומה, בה יפורטו השאלה הקלינית וסוג הצילום הנדרש.
 • צמצום שדה החשיפה למינימום האפשרי, כסוי בלוטות המין  (גונדות) ובלוטת התריס, ככל שהדימות הנדרש על ידי הרופא מאפשר, הקפדה על
  הקרנת אזור הבדיקה המבוקש בלבד.
 • הגנה מפני קרינה סביבתית של השוכבים בסמוך לנבדק המצולם, דרושה כאשר המרחק בין עריסה לעריסה הוא פחות מ- 1 מטר. ההגנה צריכה להיעשות על ידי קיר מגן קרינה נייד.
 • יצירת תנאי צילום מיטביים, כולל הזזת צנרת ומכשור רפואי ככל  הניתן.       
 • שימוש במכשיר נייד ייעודי ליחידה לטיפול מיוחד ביילוד ("פגיה"), עם פרמטרים ידועים ומתאימים לצילום.
 • מאחר ופגים עלולים לעבור חשיפות מרובות במהלך תקופת אשפוזם, יש לשקול כל צילום באופן פרטני.
  יש להקפיד על רישום הצילומים המבוצעים ברשומת המטופל בדף ייעודי שירכז את רשימת הצילומים המלאה שבוצעה. הרישום יכלול ציון רמת "חשיפה ממוצעת" לבדיקה שבוצעה בהתאם לנספח "מנות חשיפה ממוצעות" המצורף ובאחריות מנהל היחידה לטיפול מיוחד ביילוד.
  בכל מתן תשובה של בדיקה המערבת חשיפה לקרינה מייננת, יש לציין בתשובה רמת "חשיפה ממוצעת" לבדיקה שבוצעה בהתאם לנספח "מנות חשיפה ממוצעות" המצורף ובאחריות מנהל מכון הדימות.
 • עקב התרומה הגבוהה של CT  למנת הקרינה הכוללת, קיימות הנחיות ייעודיות לתחום זה על מנת לצמצם ככל הניתן את רמות החשיפה. יש לציין כי בדיקה זו הינה אמצעי אבחוני חשוב בילדים (כגון: אבחנת סרטן, מעקב, אבחון טראומה, הערכת מחלות דלקתיות) וזאת אף שטכנולוגיה זו נחשבת למקור הקרינה העיקרי ברפואה (למרות שכ- 5% מבדיקות הדימות מבוצעות ע"י CT, 40%-67% מכל הקרינה המייננת עקב דימות נגרמת מבדיקה זו).
 • לאור העובדה שהשפעת הקרינה בבדיקת CT משמעותית יותר ככל שגיל הנבדק צעיר יותר, הרי שבפגים, ביילודים ובילדים רצוי להשתמש בשיטות דימות חליפיות, כגון  MRI.
 • אין לבצע בדיקות CT שאינן מועילות לקביעת מצבו הרפואי של הנבדק.
 • יש לבצע את הבדיקות ע"פ הפרוטוקלים לבדיקות ילדים.
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites