ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הילד מחונן, ההורים מאותגרים

הרבה הורים מייחלים לילד מחונן, במחשבה על הגאווה שיביא, על סיכויי ההצלחה שלו בחיים וכו'. האמת היא שילד מחונן, כמו כל ילד שונה, זקוק להתייחסות מיוחדת

ד"ר דניאל גוטליב, מכון שינוי

המושג "ילדים מחוננים" מעורר אסוציאציות שונות אצל כל אחד מאתנו. יש כאלה שיחשבו על גאוני מחשב ממושקפים כמו ביל גייטס, או על מדענים, אמנים ואנשי רוח מפורסמים.

רבים אחרים מקשרים את המחוננות עם ילדים שונים, מוזרים מעט, שאינם מצליחים להשתלב בחברת בני כיתתם.


בדיוק כמו שילדים עם קשיי למידה שונים מאד זה מזה, גם ילדים מחוננים אינם עשויים בתבנית אחת. לכן ההתייחסות לילד מחונן צריכה להיות מותאמת אישית - משפחתית, חברתית וחינוכית. עדיין, יש מאפיינים שכיחים אחדים באוכלוסיית הילדים המחוננים, שהתייחסות אליהם תסייע להבטיח כי הילד המחונן יקבל תנאים אופטימאליים להתפתחות כילד בריא ומאושר.


הבעיות של הילד המחונן
בעיה בולטת אחת המזוהה אצל הילדים המחוננים, היא חוסר עקביות בהתפתחותם בתחומים השונים. 


הדבר בולט באופן מיוחד כאשר הילד מפותח שכלית הרבה מעבר לגילו, ומבחינה רגשית הוא מתאים לבני גילו, או אפילו מפותח פחות מהם. לעיתים קרובות חלק מהאחריות על כך היא על המבוגרים הקרובים אליו - הורים, סבים, גננות או מורים - המתפתים להשקיע יותר בהתפתחות האינטלקטואלית של הילד הסקרן ופחות בצרכיו הרגשיים.


במקרים רבים מגלה סביבתו של הילד המחונן ציפייה לבגרות רגשית התואמת את הבגרות השכלית, ואז עלולים להיווצר בלבול ואכזבה הן אצל הילד והן אצל הסובבים אותו. חשוב לזכור שילד מחונן הוא בראש ובראשונה ילד, עם אותם צרכים רגשיים בסיסיים כמו ילדים אחרים בני גילו. גם הוא זקוק לאהבה, לקבלה, לתחושת שייכות ולחוויית הצלחה. וכמו כל ילד גם הוא זקוק וזכאי לפורקן, למשחק, לרגעים שבהם הוא נותן ביטוי לצדדים שלא קשורים למנת המשכל שלו.


הילד המחונן בבית-הספר
קל לטעות ולחשוב שלילד המחונן קל יותר בחיים. הוא מגיע בקלות יחסית להישגים טובים בלימודים, זוכה לאהדת הסביבה, והאינטליגנציה שלו יכולה להעניק לו גם ביטחון עצמי וגם תושייה, שיאפשרו לו להתמודד היטב עם מצבים רבים.


האמנם? לא בדיוק. הילד המחונן גם חשוף למתחים, לחרדות ולתחושות של חוסר ביטחון, לא פחות מילדים אחרים ולעיתים אף יותר מהם. לעיתים קרובות הוא גם יתמרד כנגד הסביבה התובענית שמצפה ממנו להיות מושלם. אם תשאלו אותו, יש סיכוי טוב שיאמר שהיה מעדיף לוותר על המחוננות, ובלבד שהיה נפטר באותה הזדמנות גם מתדמית ה"חנון" או מהכינוי שהדביקו לו חבריו לכיתה.


הנטייה לפרפקציוניזם, המאפיינת ילדים מחוננים רבים, גורמת להם לחרדות ולתסכולים. ילדים אלה מבינים את המיוחדות שלהם, ונוכחים לדעת כי הישגיהם חשובים לבניית הדימוי העצמי שלהם ואף מזכים אותם במעמד מיוחד. כשאינם מגיעים לאותם הישגים הם מועדים לאכזבה ודכדוך. מצד שני, יש גם לא מעט ילדים מחוננים שציונים ותעודות אינם מעוררים בהם מוטיבציה, והם מפגינים סוג של זלזול בציונים ובהישגים נורמטיביים.


חשוב לזכור: רבים מהילדים המחוננים אינם מצליחים בבית-הספר על-פי המדדים הנורמטיביים. קשה לצפות לזאת מהם. נכון, הם חכמים יותר, אבל הם אינם מוצאים עניין בלימודים הרגילים. משעמם להם לשנן בעל-פה את לוח הכפל או לחזור בדיוק על מה שלימד המורה בכיתה. הם נוטים יותר למטלות הדורשות חשיבה מופשטת, יצירתית וביקורתית. לעיתים הם גם מתקשים בקבלת גבולות ומוסכמות, מה שגורם לחיכוכים בינם לבין סביבתם ולבין הדמויות הסמכותיות בהן הם נתקלים.


הילד המחונן במשפחה
ההתמודדות עם ילדים מחוננים בסביבה המשפחתית, היא משימה מורכבת. לא תמיד ההורים מבינים מה עובר על ילדם המחונן. הם אינם מבינים שצורת החשיבה שלו שונה מזו שלהם. ילדים מחוננים מרבים לשאול שאלות ואינם מקבלים דבר כמובן מאליו. ההיגיון שלהם שונה. הם לא ילדים של "נעשה ונשמע" - אם הם אינם מבינים את זה, הם לא יעשו את זה.


האם נכון לשפוט אותם על-פי אמות המידה שלנו? האם הציפיות שלנו מהם צריכות להיות דומות לאלו שיש לנו כלפי ילדים אחרים במשפחה? קשה לענות על כך בצורה חד-משמעית. רוב ההורים לילדים מחוננים מוצאים את עצמם נאלצים להלך בין הטיפות, בניסיון להעניק מענה מתאים למיוחדות של הילד באופן שלא יתנגש עם הגישה אל שאר הילדים.


לגדל ילד מחונן זו חוויה מיוחדת, שיכולה לגרום להורה הרבה אושר. אבל המחוננות יכולה להיות גם מקור למתחים בתוך המשפחה, במיוחד בין האחים. על ההורים לבדוק עם עצמם איזו משמעות הם נותנים למחוננות ואיך תגובותיהם משפיעות על אחיו של הילד המחונן. העדפת ילד אחד על אחר בשל מחוננות (כמו מכל סיבה אחרת) יכולה לפגוע מאד לא רק בילדים האחרים, אלא גם בילד המועדף ההופך מקור לקנאה מצדם.


תהליך ייעוץ משפחתי ממוקד, עם ההורים, הילד המחונן ואחיו, יכול לעזור כאשר נקלעים למעגל קסמים שלילי של כעס ואכזבות. תהליך כזה מסייע להתפתחות רגשית תקינה של כל המעורבים, ויכול גם למנוע חלק מהבעיות מלכתחילה.


הילד המחונן בחברה
התחום החברתי מציג בפני הילד כמה מהאתגרים הגדולים ביותר. לעיתים קשה לו לפתח חברויות בשל תחומי עניין שונים מאלה של ילדים אחרים בני גילו. לא תמיד הוא מוצא עניין בספורט או במשחקים שמעניינים אותם. הרבה ילדים מחוננים רואים בעיסוקים הרגילים דברים בטלים וחסרי  ערך, ומעדיפים לקרוא ספר או לשחק במשחקים הדורשים חשיבה ויצירתיות.


ילד מחונן מסתפק לעיתים בחבר אחד או שניים, וגם אתם הוא מקיים קשר לא הדוק במיוחד. ניסיון לדחוף אותו להתחבר עם ילדים נוספים יכול לגרום לו מצוקה מיותרת. גם בעניין זה, ההורים עלולים למצוא את עצמם מתלבטים בין הניסיון להתאים את עצמם לצרכי הילד וליכולותיו, לבין שאיפתם שהילד יהיה במסגרת חברתית נורמטיבית.


מבחינה חינוכית קיימת תמיד הדילמה: האם לחנך ילדים מחוננים בכיתות רגילות, או בכיתות מיוחדות למחוננים? הניסיון מראה שכדאי לשקול לשלב בין שתי האפשרויות, כך שלילד תהיה מסגרת חברתית נורמטיבית אבל גם מסגרת חינוכית שתאפשר לו למצות את היכולת האינטלקטואלית שלו. ייתכן שבכיתות הגבוהות יש מקום לשקול לימודים במסגרות מיוחדות (בתי-ספר למחוננים הם דוגמה טובה, אך לא האפשרות היחידה).


בכל מקרה: חשוב לזכור שהמסגרת צריכה להתאים את עצמה לילד ולא להפך. גם במסגרת של בית-ספר, צריך להתאים את תוכנית הלימודים לצרכים המיוחדים של הילד. להבנות מטלות לימודיות שיאתגרו אותו ויעוררו בו סקרנות ועניין.


ושוב, לפני הכל צריך לזכור ולשנן שילד המחונן הוא בראש ובראשונה ילד, ורק אחר-כך מחונן. כדי שיוכל להיות ילד מאושר, ולגדול להיות אדם חושב, רגיש ובריא בנפשו, יש להבין את הצרכים המיוחדים שלו ולהתאים את הסביבה המשפחתית, החברתית והחינוכית.

© כל הזכויות שמורות לד"ר דניאל גוטליב ולמכון שינוי.
 הערה: מאמר זה נועד לספק מידע, ואינו מחליף התייעצות עם גורם מקצועי מוסמך.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites