ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


יתרונות שחיית תינוקות
כל מה שכדאי לדעת על תינוקות ושחייה: האם הבריכה מסוכנת לבריאות, האם תינוק יכול באמת לצלול, ומה כדאי לשאול כאשר אתם לוקחים את הפעוטים לחוג שחייה?
באדיבות דיאדה


הסופרת אליאן מורגן פרסמה את תיאורית "הקוף המימי", לפיה מוצא האדם הוא מיונק ימי קדום, ולא קופים שוכני עצים. מאז הפרסום, יש יותר  אנשים אשר מאמינים שמקומם הטבעי של תינוקות הוא בסביבת מים, וככל שנרבה להפגיש תינוק עם מים – כך ייטב לו.


הנחה דומה לזו הולידה את לידות המים, את הלידות בבריכות דולפינים ועוד. המחשבה היא שתינוק ירגיש נוח לעבור מסביבת-מים אחת (מי השפיר שבתוך הרחם) לסביבת מים אחרת.
הנחה דומה מוליכה הורים רבים לחוגי השחייה לתינוקות בגיל צעיר מאד. ברוב החוגים, מתחילים לפגוש את התינוקות (עם ההורים) כשהם בגיל חודש-חודשיים, והם ממשיכים בחוגים "למתקדמים" עד גיל שנה.
במסגרות אלו מנוצלת הידיעה כי ולדות ותינוקות צעירים מאוד, עדיין נושאים רפלקסים מתקופת השהייה במי השפיר, ויכולים לשהות במים ללא חשש כאלמנט הישרדותי, שנעלם עם הגיל.


האם יש יסוד לחשש של הורים רבים ללכת עם התינוק לים אול לבריכה?


תינוקות אוהבים מים
טוביה סטוצ'ינר מבית "איזי שפירא" שברעננה, ומי שמלמד את מרבית מדריכי השחייה בארץ, סבור שרוב התינוקות יכולים ליהנות משחייה בבריכה המותאמת להם. "תינוקות אוהבים מים", הוא קובע, "ולרוב הם מגיבים בשמחה וברצון בבואם במגע עם המים, בעיקר אם ההורים לא העבירו אליהם תחושה של פחד".

בבריכות המותאמות לתינוקות מאפשרים לתינוקות לצלול במים (בסופו של דבר אלה יכולות להיות צלילות עמוקות ממש), והטענה היא שלאחר אימוני הצלילה, התינוקות מרגישים בטוחים במים, ומסוגלים לנהוג בסביבה הזו בטבעיות של דג. 


סטוצ'ינר: "כל התינוקות בולעים מים בהתחלה, אבל אחרי פעם-פעמיים הם לומדים להתמודד עם זה. התינוק נולד עם רפלקסים, ובין השאר עם רפלקס הצלילה. ברפלקס זה, הריאות מפסיקות את פעולת הנשימה, זרימת הדם מואטת וכמוה גם קצב פעולת הלב, כדי לשמור על החמצן בגוף עד סיום הצלילה. ניצול מבוקר ונכון של הרפלקס, מסייע בהקניית מיומנות הצלילה לפעוט, ובהפיכתה מרפלקס למיומנות נשלטת".


לדברי העוסקים בתחום, הפעילות עם תינוק במים מאפשרת לו להניע את אבריו בצורה שונה בתוך הסביבה הזו, שמציעה ממד שלא קיים בחוץ:  הבריכה עוזרת לחיזוק הגוף, לשכלול יכולת התנועה ולפיתוח קואורדינציה ושיווי משקל, ומוסיפה גם עצמאות וביטחון עצמי. ישנם מדריכי שחייה שמספרים גם על פתרון של בעיות התפתחות מורכבות, כמו היפוטוניה, אשר השתפרו מאד בעקבות השחייה.


כללי בטיחות

 • רמת הבטיחות אשר נדרשת מבריכה לתינוקות רכים שונה מזו שנדרשת מבריכה שבה שוחים ילדים גדולים. כיוון שלא קיים חוק בתחום שחיית הפעוטים, שקובע מי רשאי לעסוק בזה ואחרי איזו הכשרה, והתחום פרוץ לחלוטין. כל אדם יכול לפתוח בריכת שחייה בחצר ביתו, ולהכריז שהוא מעביר חוגים לפעילויות במים.
 • כדי לבחור את המקום הטוב ביותר והבטוח ביותר לכם ולילדיכם, כדאי לבדוק כמה דברים:
 • האם יש מציל בבריכה? לפי תקנות משרד הבריאות, כל מי שמפעיל בריכה ציבורית חייב להציב במקום מציל. חשוב שיהיה במקום מי שיידע להתמודד עם מצבי חירום, גם כשמדובר בבריכה לא עמוקה במיוחד.
 • מהי ההסמכה שיש למדריך שיעביר את השיעור, וכמה ניסיון יש לו?
 • פיקוח של משרד הבריאות על איכות מי הבריכה. למשרד הבריאות דרישות שונות ממפעילי הבריכות, ובין היתר נדרשת מערכת סינון שבה עוברים המים בכל שעתיים. בבריכות הנמצאות בפיקוח משרד הבריאות תוכלו לבקש לראות את בדיקות המעבדה השבועיות. בבדיקה זו נבדקת רמת הכלור, החומציות (ה-PH) והעכירות ונוסף לכך מתבצעות בדיקות כימיות, פיסיקליות ובקטריולוגיות. כל טופס של בדיקה כזאת צריך להיות חתום בידי רופא של משרד הבריאות מהאזור שבו הבריכה נמצאת. רמה גבוהה מדי של כלור במים, חיידקים וחריגות אחרות עלולות לסכן את בריאות הילדים.
 • צפו בשיעור, והרגישו אם האווירה מתאימה לכם. האם נעים בבריכה ומחוץ למים, והאם המקום נקי והיגייני.
 • אם מדובר בתינוקות אשר סובלים מאלרגיות, מנזלת כרונית, דלקות באוזניים, או נטייה לשיעול רב, כדאי לקחת אותם לבריכה רק אחרי התייעצות עם רופא ילדים. 

   
  לאתר


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites