ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


חשיבות פתוח המוטוריקה הגסה
תחומי ההתפתחות השונים קשורים זה בזה. ההתפתחות המוטורית מתחילה בפיתוח השליטה על השרירים הגסים : שרירי הצואר, הכתפיים, הרגליים, הידיים ועוברת לשליטה בשרירים העדינים, כמו שליטה בשרירי האצבעות.
דנה אלפרון M.A בפסיכולוגיה התפתחותית, יועצת חינוכית והתפתחותית לג'ימבוקס

קיימים קשרים בין הפעילות האינטלקטואלית, הפעילות הרגשית לבין תנועתיות הגוף. תנועה משמשת לכל אחד ובמיוחד לילדים קטנים, כלי לביטוי הרגשות. למשל, ילד שמח או מתרגש מבטא זאת לעיתים בריצה ובקפיצות.


דרך התנועה וההתנסות בחושים השונים מתפתחת גם החשיבה, השפה ומערכת המושגים של הילד. למשל, דרך ההליכה והקפיצה, הילד לא משפר רק את המוטוריקה הגסה, אלא גם לומד מושגים של: מרחק, שטח וגודל ומפתח את הבנת הרצף על ידי שימוש והמחשה של מושגים, כמו: לפני/ אחרי. דרך חוש הראייה הוא לומד מושגים כמו גדול/ קטן, קרוב/ רחוק ועוד.
"משחק" מוטורי (תנועתי) מעודד את השגת אבני ההתפתחות של התינוק והפעוט מלידתו, עם ערך מוסף של הנאה ויצירתיות בסביבה רב חושית .


תינוקות ופעוטות המתנסים במגוון פעילויות מוטוריות כגון: זחילה במנהרה/תמרון במעבר צר,ירידה וטיפוס על מדרגות ועליה וירידה ממדרגה אחת, בנייה בקוביות גדולות, עלייה גלישה במגלשה, שמירה על שיווי משקל, משחק בכדורים: זריקה, תפיסה וגלגול ועוד, תינוקות אלה, ככל שיתנסו יותר, ישכללו את יכולותיהם ויוכלו להתקדם ולהשיג תנועות איכותיות מורכבות ומתואמות יותר.


בנוסף לפיתוח ולשכלול תחומי המוטוריקה הגסה, הפעוטות ישיגו גם מיומנויות נוספות חשובות: תפיסה חזותית ומרחבית, מוטוריקה עדינה, קואורדינציית עין-יד, דימוי גוף וחשיבה.
"משחק" תנועתי מאפשר גם הזדמנות למשחק חברתי ומפתח אצל הפעוט את תחושת המסוגלות והבטחון העצמי ביכולותיו. בשלב מאוחר יותר הפעוט יכול ללמוד חוקים וכללים חברתיים ראשונים, כמו לחכות בתור בעליה למדרגות ולמגלשה, שיתוף פעולה תוך משחק, , בתחילה הוא לומד לשחק ליד פעוט נוסף ואח"כ לומד לשחק עמו יחדיו . וכל זאת כמובן תוך הנאה פיזית וריגשית.


לאתר

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites