ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הושבת תינוק טרם התיישב עצמאית
"הוא ממש רוצה לשבת". זהו משפט נפוץ המלווה בהורה האוחז ב 2 ידי פעוט/ה ומושך אותו משכיבה לישיבה. למה לא לזרז את שלב הישיבה אצל תינוקות?
שי זילברבוש

"הוא אוהב לשבת, למה לא לעזור לו"?

אני שומע אמירה זו לעיתים קרובות אצל הורים והם בדרכם שלהם באמת צודקים. כך הוא יכול לראות ולשלוט על הסביבה, קל לו יותר להרים את הראש,  הוא יכול לשחק בישיבה ועוד.


מאידך, השכיבה על הבטן מגבילה את טווח הראיה שלו, הוא צריך להניע הרבה יותר את גופו ולהתאמץ, בכדי להביט לצדדים הוא חייב להניע את חגורת הכתפיים ובכדי להביט קדימה הוא חייב להרים את הראש ולאמץ את הגב.


הרבה יותר קל לעזור לילד ולהושיב אותו מאשר לאפשר לו ללמוד לבד ולעבור את כל שלבי ההתפתחות בעצמו. הסיבה העיקרית שהורים מושיבים את תינוקיהם, היא בשל העובדה שהתינוקות לא אוהבים לשהות על הבטן, ומוגבלים ביכולתם לבצע פעולות.
הכל מתחיל בהנחיה למניעת מוות בעריסה, על פיה חובה להשכיב את התינוק על הגב כאשר הוא הולך לישון.  התינוק שמורגל לתנוחת הגב מתקשה להחזיק את עצמו על בטן.


במידה ותינוק מתפתח נכון הוא כן נהנה משהיה על הבטן ויכול לבצע מגוון של פעולות: להעביר משקל ולהישען על יד אחת, להתהפך אל הבטן וחזרה. בנוסף, התינוק מגלה ניסיונות לזחילה, קיימת הזדקפות גבוהה כלפי מעלה ודחיפת ידיים והרמת ראש וחזה.


בכדי שהתינוק יפתח מיומנויות אלו נדרשת גם הפעלה ומשחק בשיתוף של ההורים.


חשוב שההורה יהיה מעורב בהפעלת התינוק, אין זה מספיק להניח מספר צעצועים ולתת לו/ה לשחק לבד. סביבה משתנה  של משחקים בתיווך הורי, והביטחון מעצם נוכחות הורית, יסייעו להאריך את משך הזמן בו נשיג שיתוף פעולה בשהייה על הבטן.


הגב הצעיר לא בנוי עדיין לישיבה. כאשר מושיבים ילד שלא למד להתיישב עצמונית, הגב יהיה כפוף מדי או זקוף מדי. ובכל מקרה, שיווי המשקל לא התפתח כהלכה, ובשל חוסר יכולות אלו, התינוק עלול ליפול.
בכדי ללמוד להניע את עצמו התינוק צריך ללמוד להעביר משקל ולהישען על הידיים ומשם לעבור עמידת שש. מיומנות זו אפשרית רק אם הוא למד להתיישב משכיבה על הבטן ולא משכיבה על הגב.


המהלך ההתפתחותי הנכון


מדוע נכון? מפני שהתינוק מתנהל על פי מערכת חוקים ביו-מכאניים בדיוק כפי שלמכונית יש את חוקי התפקוד הנכונים שלה.

התינוק שוכב על הבטן, חש נוח בתנוחה זו, דוחף בעזרת הרגליים ומתקדם על הגחון או דוחף בעזרת הידיים נשען על הברכיים ועובר לעמידה על שש ומשם לומד לזחול קדימה או מטה את ישבנו הצידה ואחורה  מנתק את ידיו מן הרצפה ומתיישב.


הסיבה לכך שפעוטות בני שנה ומעלה מתקשים בעמידה ובהליכה, היא בהיעדר הכנה מספקת של מערכת שיווי המשקל, מערכת השרירים ובקושי ביכולת התיאום שבין הגפיים והגב. בכדי שתינוק יעמוד וילך, התינוק זקוק לשרירים חזקים ואלו נבנים כתוצאה מתנועה וכתוצאה מגירויים של מערכת שיווי המשקל.


כאשר אנו מושיבים את הילד, הוא אינו מתנועע ואינו מפתח את יכולת העברת המשקל. נקודה חשובה נוספת היא שהתינוק זקוק לתיאום בין חלק גוף עליון לחלק גוף תחתון ומיומנות זו נרכשת כתוצאה מהזחילה. במהלך הישיבה רק הגב מתפקד, ואילו הרגליים לא לוקחות חלק בתהליך וכתוצאה מכך אינן מוכנות דיין לשאת את משקל הילד בזמן העמידה.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites