ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


כף הרגל של התינוק
לתפקוד כף הרגל חשיבות רבה להתפתחות המוטורית של התינוק.כדי שהתינוק ינצל את מלוא הפוטנציאל של תפקוד כף הרגל, עליו להכירה תחושתית וקוגניטיבית; המודעות שלו לכפות הרגליים צריכה להיות גבוהה. מספר הצעות  להעלאת מודעות התינוק לכף הרגל שלו .
עדי שטרסמן

כף הרגל הינה איבר שתפקודו בעל חשיבות רבה להתפתחות המוטורית של התינוק. כשתינוק עומד, הוא מייצב את שיווי המשקל שלו על כפות הרגליים. בהמשך, ידרוך התינוק על כף הרגל וילך איתה לצדדים בתמיכת רהיט, עד שיעיז ללכת קדימה ללא תמיכה.

כפות הרגליים יעבדו קשה יותר כשהתינוק יהפוך לפעוט ויתחיל לרוץ ולקפוץ.


כדי שהתינוק ינצל את מלוא הפוטנציאל של תפקוד כף הרגל, עליו להכירה תחושתית וקוגניטיבית; המודעות שלו לכפות הרגליים צריכה להיות גבוהה.
דרכים להעלאת מודעות התינוק לכף הרגל שלו אפשר ליישם כבר מראשית ימיו:

 • עיסוי כף הרגל במגע נוכח וברור אשר ידגיש בפני התינוק את גבולות כף הרגל שלו ואת חלקיה השונים: עקב, בהונות, כריות הבהונות וכו'.
 • גירוי חושי לכף הרגל בעזרת: מברשות שונות (תינוקות אוהבים במיוחד שימוש במברשת שיניים חשמלית), מגבון לח וקריר, נשיפה חמימה שלנו על כף הרגל, ספוג, ליטוף עם בד רך ועוד.
 • חשוב לתת לתינוק שהתחיל ללכת, לעשות זאת כמה שיותר כשהוא יחף. הליכה ללא נעליים היא טבעית יותר וכך גם נחשף הפעוט למרקמים שונים: מדרכה, דשא, שטיח, רצפה, חול ועוד.
  כל משטח מהווה גירוי שונה.
 • התנגדות המופעלת כנגד איבר מעלה את המודעות אליו. דוגמאות לתרגילים:
  1. נשכיב תינוק (לקראת שלב זחילה) על גבו ונשעין את בית החזה שלנו על כפות רגליו,  ונפעיל מעט התנגדות. הדבר יגרום לכך שהתינוק ידחוף אותנו. הוא ירגיש את הכוח מופעל על כפות רגליו וידחוף חזרה בעזרת שימוש בכפות הרגליים ובשרירי הרגליים והבטן התחתונה.
  2. "רצפה מלאכותית" – ניקח ספר או קופסא של דיסק ונשתמש בה כמשטח אשר מחקה את הרצפה. נניח את האביזר על כף רגלו של התינוק ונפעיל לחץ, דבר שיגרום לכך שהתינוק ידחוף חזרה עם כף הרגל. התרגיל הזה טוב לשם למידת שימוש דריכה על כף הרגל וטוב במיוחד לתינוקות שדורכים רק על חלק אחד של כף הרגל (בהונות, עקב, חלק פנימי או חיצוני).
  3. בדומה לתרגיל הקודם – נאחז בתינוק כך שנשעין את כפות רגליו על הקיר ו"נדחוף" את הקיר עם כפות הרגליים שלו. הלחץ שנפעיל על הקיר עם רגליו יגרום לו לדחוף את רגליו וילמד אותו כיצד לדרוך עם כף הרגל.


לאתר של עדי שטרסמןלהוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites