ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


המדריך לבחירת מטפלת
בחירת מטפלת היא הדבר הכי קרוב לבחירת בן-זוג - הרי אתם הולכים להפקיד בידיה את היקר לכם מכל. איך עושים את זה, מתי להתחיל לחפש, איפה מוצאים ולמה לשים - הכל במדריך שלפניכם
ענת בלזברג

חופשת הלידה או-טו-טו מאחורייך והבוס כבר התקשר לשאול "מתי רואים אותך". אם לא התכוננתם מראש, זה אומר שעכשיו אתם בעיצומו של המרוץ המטורף בחיפוש אחר המטפלת.


כמובן שאתם לא מחפשים "סתם" מטפלת. בשביל הילד שלכם, אתם רוצים את המטפלת המושלמת - זו שתפנק, תלטף ותאהב אותו כמעט כמוכם. אבל ברור שזה לא עסק פשוט. השוק מוצף במטפלות טובות יותר או פחות. גם סיפורי הזוועה שמגיעים מעת לעת לאמצעי התקשורת, על התעללות של מטפלות בתינוקות, לא עושים את הבחירה פשוטה יותר.


אז איך בוחרים? ואיפה מחפשים בכלל? וכיצד תדעי למצוא את המטפלת האידיאלית, שתאפשר לך ללכת לעבודה בלב שקט?


להגדיר ציפיות


לפני שאתם יוצאים לדרך הארוכה והמייגעת של בחירת מטפלת, כדאי שתשבו ותגדירו לעצמכם מה בעצם אתם מחפשים ומהם סדרי העדיפויות שלכם. האם אתם רוצים אישה מבוגרת ובעלת ניסיון או אישה צעירה ומלאת מרץ? מטפלת שתעבוד בביתה או בביתכם? מישהי שרק תטפל או גם תנקה ותבשל?


בנוסף, עשו רשימה של תכונות רצויות - האם חשובה לכם שפת-האם של המטפלת? האם חשוב לכם שהיא תהיה (או לא תהיה) משכילה, ממונעת, מעשנת, וכו'.


חשוב גם להתאים את הציפיות לגבי תהליך החיפוש. מדובר במשימה שדורשת השקעה של הרבה זמן ותשומת לב, ואתם תידרשו להצטייד בהרבה סבלנות וזמן פנוי. 


יוצאים לחיפושים


לעיתים קרובות המטפלת נבחרת מהסביבה הקרובה, עם או בלי המלצות של הורים אחרים. זה יכול לעבוד מצוין אבל עלול גם להסתיים במפח נפש.


מספרת אורה כהן מראשל"צ, אמא של אביב בן השנתיים: "כמה שבועות לפני תום חופשת הלידה שלי חיפשתי מטפלת בנרות. שכנה מבוגרת הציעה לי את שירותיה וסיפרה שהיא גידלה את כל ששת נכדיה. מכיוון שהיא תמיד נראתה לי כמו סבתא חביבה וחייכנית, הסכמתי מייד והלכתי בלב שקט לעבודה. למרבה הצער, לאחר זמן קצר התברר ש'המטפלת האידיאלית' שמצאתי מזניחה את הילד - אביב בכה כל היום ואף אחד לא התייחס אליו".


"אני טיפוס חשדן", מעידה על עצמה נירה לוין מרמת-גן, אם למאור בן השנה, "ומכיוון שידעתי כי בתום חופשת הלידה אתחיל מייד לעבוד, ערכתי בירורים לגבי מטפלות במשך תקופה ארוכה. ראיינתי הרבה מאד מטפלות וחקרתי עליהן ממש כמו בלשית. לבסוף, לאחר יותר מחודש אינטנסיבי של חיפושים ואכזבות, פגשתי מישהי שהמליצה לי על מטפלת שבדיוק סיימה לעבוד אצלה. נפגשנו והיה ביני לבינה וגם בינה לבין מאור קליק מיידי. מאז היא איתנו ואני לא מוותרת עליה בשום אופן".


אז איפה מחפשים?


לימור גבע, בעלת חברת קידס להשמת מטפלות ומחברת הספר "מטפלות - המדריך המעשי למטפלת ולנזקקים לשירותיה" (הוצאת ע. נרקיס) מסבירה: "הדרך הראשונה והמקובלת ביותר לחפש היא המלצה של אדם שאתם מכירים. שאלו את חבריכם לעבודה, הפיצו את הידיעה כי אתם מחפשים מטפלת בטיפות חלב, בגינה ואפילו במכולת השכונתית. השיטה הזו עובדת טוב במיוחד בשכונות ותיקות יותר, או לחלופין, בשכונות מאוד צעירות".


"דרך נוספת היא לפרסם מודעה בעיתון, אבל כדאי להביא בחשבון שאתם עלולים למצוא את עצמכם נאלצים להתמודד עם פניות רבות של נשים שרובן לא יתאימו לפרופיל שהגדרתם מראש. ניתן גם להיעזר בפורומים באינטרנט כמו פורום הורים לתינוקות או פורום מטפלות, שמספקים מקום להורים להחליף דעות על מטפלות שונות וגם למטפלות להציע את עצמן".


"השיטה שאנחנו מציעים, שגם היא מקובלת מאד כיום, היא איתור מטפלת דרך סוכנות השמה מיוחדת. הסוכנות מספקת פרטים על מועמדות לפי מיונים אובייקטיביים, ואחרי סינון שמבוסס על מבחנים גרפולוגיים שעוברות המועמדות. יש לציין כי דרך המיון משתנה בין סוכנות לסוכנות כמו גם תעריף השרות".


שלב הראיונות


לאחר שביצעתם סינון ראשוני בטלפון, ויש לכם רשימה של מועמדות פוטנציאליות, הגיע הזמן לעבור לשלב הבא: שלב הראיונות.


"לפני הראיון, הכינו רשימה מסודרת של שאלות שברצונכם לשאול את המטפלת", מציעה גבע. "דאגו לבן משפחה או חבר קרוב שיהיה עמכם בעת הראיון, כך שכשאתם מתמקדים בתשובת המטפלת, יוכל הוא לבחון את תנועות הגוף שלה ואת תגובותיה. את הראיון התחילו בבירור נוסף של הפרטים האישיים כגון: גיל, מצב משפחתי, כתובת, מצב בריאותי. לאחר מכן, שאלו על ניסיונה המקצועי".


"בזמן הראיון הקפידו לשאול שאלות פתוחות ככל הניתן - ספרי לנו על עצמך, מדוע את עוסקת בטיפול בילדים, עם איזה גילאים עבדת בשנים האחרונות, מה חשוב לך בעבודה, איך נראה סדר יום טיפוסי שלך עם הילד בו את מטפלת, וכיוצא בזה. המטרה בשלב הזה היא לקבל כמה שיותר אינפורמציה על האדם החדש שעומד מולכם".


"סיימתם לשמוע? עכשיו תורכם להשמיע: מה הדרישות שלכם ממנה, איך אתם רואים את התפקיד שלה ביומיום. שימו לב לתגובות האינסטנקטיביות שלה - אם היא מקבלת, מעירה, מעקמת את האף, מסכימה אתכם וכו'. עכשיו, כששמעתם מה יש לה להגיד על הבקשות שלכם ויודעים מה היא מביאה איתה לתפקיד לפי דבריה, גשו לבדוק המלצות, לא לפני שתקבעו עימה לוחות זמנים לחזרה ומתן תשובה - בכל זאת, ההגינות מחייבת".


לקבל החלטה


לפני שמקבלים החלטה ובוחרים, כדאי מאד לקבל חוות דעת על המטפלת ממעסיקים קודמים. במהלך השיחה עם הממליצים אמתו את הפרטים שמסרה לכם המטפלת, ובקשו לדעת מדוע הופסקה העבודה. שאלו שאלות ממוקדות הרלוונטיות לכם, כמו: האם נעדרה הרבה, האם איחרה, האם היא "הגדילה ראש" ויזמה פעילויות מעצמה, האם הייתה מסורה, האם נוצר קשר חם בינה לבין הילד וכדומה.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites