ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


חיסונים, למה לא? נקודות למחשבה
בכל שנה מצטרפים הורים נוספים למלחמה נגד חיסונים הניתנים באופן אוטומטי לכל התינוקות והילדים. בין המתנגדים בולטת במיוחד "עמותת חסון", המתנגדת באופן אקטיבי למתן החיסונים וטוענת שבמתן חיסונים לילדינו אנחנו מסכנים את בריאותם
גלי כרמלי-שרים

מרגע שילדנו ואנחנו משתחררים מבית החולים אנחנו זונחים את החששות שלפני הלידה לטובת חששות שלאחר הלידה- מתקינים בייבי-סנס וגם אינטרקום, ליתר בטחון, גם אם אנחנו חיים בדירת שני חדרים. מקפידים להשכיב את התינוק רק על הגב, שתהיה בחדר טמפרטורה מדויקת של 22 מעלות, ולא לשכוח לעזור לתינוק לעשות גרעפס אחרי כל יניקה. אבל על דבר אחד אנחנו לא חושבים, ויש מספיק אנשים שטוענים בתוקף שבכך אנחנו מפקירים את ילדינו- החיסונים.


התערבות במערכת החיסונית


האם ייתכן שברצון שלנו לשמור על בריאות התינוק, ובהיענות הגורפת שלנו לחיסונים בטיפת חלב ובקופת החולים, אנחנו בכל זאת תורמים לפגיעה בבריאותו של ילדנו, ואף עלולים חלילה לגרום לו לסכנת חיים?


רובנו עוצמים עיניים, מעוותים את פנינו ונושכים שפתינו כשתינוקנו בן היום "חוטף" מחט בכף רגלו השמאלית. ויש כאלה שמעדיפים לא לעצום עיניים, לשיטתם, ולהימנע מחיסונים אלה. 


"ילדים בישראל מקבלים כ-25 מנות חיסון עד גיל שנה. כל חיסון הוא תרופה שאת נותנת  למעשה לאדם שהוא בריא. האם החיסון אכן מגן מפני המחלה? גם אם כן,  האם הנזק של החיסון שווה למידת ההגנה?", את התהיות האלו שוטחת בפני ליסה טרודלר, דוברת עמותת "חסון", ארגון הרואה לעצמו חובה ליידע את הציבור בסכנות הכרוכות בחיסונים. "אין אף חיסון שנותן 100% הגנה מפני מחלה, וכל חיסון יכול לגרום נזק. חיסון הוא בעצם התערבות במערכת החיסונית. זה נכון שבעידן שלנו יש פחות מחלות זיהומיות, אבל יש יותר מחלות אוטו-אימוניות כמו סכרת נעורים, כל סוגי הסרטן, לופוס, טרשת נפוצה – כולן בעלייה, והגיל שאנשים חולים בהן הולך ויורד".


לא נותנים לגוף להתמודד לבד


עמותת "חסון" הוקמה לפני כ-8 שנים ע"י קית אלכסנדר שהוא פרמקולוג מאנגליה, שם הוא חקר את נושא החיסונים והיה עד מומחה בתביעות של משפחות. כשהגיע לישראל גילה לתדהמתו שבארץ אין ארגון המטפל בתופעות הלוואי של החיסונים כנהוג בארצות נאורות, ומיהר להקים אחד בעצמו.


ליסה טרודלר, דוברת העמותה, מסבירה למה  צריך להימנע ממתן חיסונים לתינוקות וילדים. "דבר ראשון – צריך לתת לגוף להתמודד לבד. יש מחלות תפקיד – שתפקידן לאתגר את המערכת החיסונית. כשאנו פוגשים מחלה בדרך הטבעית, דרך מסנני המעיים, הריריות, הגוף מתחזק, אבל כשאנחנו מחסנים אנחנו מזריקים ישר לווריד ובכך מונעים מהגוף את ההתחזקות הזאת. יש מחלות שאצל רוב הילדים יכולות להיות קלות. שעלת יכולה להיות פשוט שיעול. נכון שאצל תינוקות זו מחלה קשה, אבל גם החיסון הוא קשה".


לטענת טרודלר, יש הרבה אינפורמציה שנמנעת מאיתנו, כמו העובדה שחלק מהתשלום על טיפת חלב הולך לקרן לנפגעי חיסון. "הרבה הורים לא מדווחים על תופעות לוואי של חיסונים כי הם דורשים הוכחת קשר סיבתי בין החיסון למחלה, וזה לא קל להוכיח, וגם אם אפשר להוכיח - הפיצויים של משרד הבריאות נמוכים מאוד", מסבירה טרודלר.


"יש גם חיסונים שלא ממש ברור למה הם חיוניים. צהבת בי, למשל, עוברת כמו איידס, דרך נוזלי הגוף – בעירוי מזוהם או קיום יחסי מין. מה הסיכוי שהתינוק שלי יקיים יחסי מין לא מוגנים"? מקשה טרודלר.


נכון, זה מופרך לגבי תינוקות, אבל מה יהיה כשהילד יגיע לגיל 16 ולא חוסן נגד צהבת בי?


"כשהוא יהיה בן 16 אפשר יהיה לבדוק שוב את המפה".


הסכנות בחיסונים


מהם בעצם החומרים המסוכנים בחיסונים? "בחיסונים יש חומר משמר, אלומיניום וכספית. שני האחרונים הם חומרים שגורמים לנזק בגוף האדם בעיקר במערכת העצבים, הם פוגעים בריכוז וגורמים להיפראקטיביות", מסבירה טרודלר. 
 

אחד החומרים המסוכנים בחיסונים הוא חומר בשם פורמלין, שידוע גם כחומר מסרטן. מטרתו לנטרל את גורמי המחלה הלא-רצויים שנמצאים בחיסון. טרודלר מסבירה, "החיסונים עצמם מופקים מהחי. בתוך חלקי החיות יש נגיפים שאיננו רוצים אותם בחיסון, והם מנוטרלים על-ידי הפורמלין. הבעיה הנוספת שהם לא מצליחים לנטרל את כל הנגיפים. חיסון חי יכול להעביר מוטציות והמחלה יכולה להשתנות. בתרביות של פרות יש חשש למחלת הפרה המשוגעת, ואלה מחלות שעלולות לפרוץ כעבור 20 שנה. איך תקשרי אחרי 20 שנה שהמחלה מקורה בחיסון שקיבלת כתינוק?
היצרנים כותבים את אחוז הפגיעה בעלון, אבל הם יודעים רק על המקרים המדווחים ואחוז המקרים המדווחים עומד על 10%".


טרודלר מזהירה גם מפני ניסויים על גופם של ילדינו. "עד לפני כשנה נתנו לילדים מנת דחף של דיפטריה, טטנוס ופוליו, והשנה הוסיפו לתרכובת גם חיסון נגד שעלת. החיסון נחשב עדיין לשלב מחקרי, והילדים שמקבלים אותו משתתפים בעצם במחקר ללא ידיעתם".


מודעות לתופעות הלוואי


טרודלר מסבירה כי ההורים חייבים להיות מודעים לכל הסכנות לפני שהם מחליטים האם לחסן את ילדיהם. "חובה לקרוא את העלון לצרכן של החיסון. לא מחלקים אותו בטיפות חלב וגם אם תבקשי הוא לא נמצא שם ואם כן - הוא לא יהיה בעברית כי הוא לא תורגם, הוא קיים רק באנגלית וצרפתית. העלון בארץ לא מפורט כמו במדינות אחרות, זאת הדרישה של משרד הבריאות. יצרני החיסונים עצמם מודעים לכך שפחות מ-10% מהתגובות לחיסונים מדווחות כי רוב ההורים לא מודעים ולא מקשרים ולא שואלים מספיק שאלות. תופעות הלוואי יכולות להיות למשל אקזמה - אסטמה של העור, אסטמה, הפרעות אכילה, הפרעות שינה. ידוע שאצל 50% מהילדים ההיפר-אקטיביים הסיבה לכך היא הפרעות שינה, שהיא אחת מתופעות החיסון. רופאים מעידים שמדי שנה יותר ילדים חולים בהפרעות קשב. צריך גם ליידע רופא חדש בחיסונים. שימי לב שרופאים לא שואלים איזה חיסונים הילד קיבל, הם לא ממש בודקים את חומר הרקע על המטופלים. צריך לזכור שחיסונים הם לא חובה. מי שהולך להתחסן – זו אחריותו. אני ממליצה לקרוא את הספר "חשיפה" שניתן לרכוש בכל חנות ספרים בארץ או דרך האינטרנט. אנחנו מעבירים הרצאות בנושא הסכנות שבחיסונים ובקרוב נעלה אתר באינטרנט שירכז את כל המידע".


מחלות שעברו מן העולם


הטענה השכיחה בעד החיסונים היא שבזכותם חלפו מן העולם מחלות פשוטות מהן אנשים נפטרו בעבר. טרודלר מפריכה את הטענה, "לא החיסונים הם שמיגרו את המחלות, אם תסתכלי על טבלאות של מחלות בעולם המערבי במשרדי הבריאות. יש לנו חיסונים נגד מעט מחלות: דיפטריה, טטנוס, שעלת, חזרת. במאה ה-19 אנשים מתו מהן, ב-1940 החלו לחסן נגדן ומאז רואים שהירידה בתמותה התאזנה. מה השפיע? תנאים סניטריים, תזונה טובה יותר, אמצעים משוכללים יותר – זה מה שהביא לירידה בתמותה".


לטענתה של טרודלר החיסונים לא רק שלא מיגרו מחלות, הם הפכו מחלות פשוטות למסוכנות יותר.
"לפני החיסונים לא היה לפוליו בכלל שם, היא הייתה מחלה כמו שפעת, ובעקבות החיסונים היא הפכה למחלה משתקת. רוב המחלות שאנחנו מחסנים נגדן הן לא מחלות קשות. עדיף אפילו לתת להן לפרוץ ולהשתמש בתרופות".
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites