ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


ילד במשפחה חד הורית

משפחות חד הוריות הפכו בעשור האחרון לתופעה נפוצה ולא חריגה. ניתן לומר כמעט בוודאות כי כל אחד/ת מאיתנו  מכיר, מקרוב או מרחוק, לפחות משפחה חד הורית אחת.
בתוך המושג "משפחה חד הורית" ניתן למצוא חלוקה לקבוצות משנה, המתאפיינות במבנה המשפחה, בסיבות ובדרכים להתהוותה.


באינטרנט ניתן למצוא מידע רב ומגוון המתייחס למשפחה החד הורית, ולדרכי התמודדותה כתא משפחתי דרך הפרספקטיבה של ראש המשפחה (לרוב האם). מעט מאוד מידע קיים בנושא הילדים במשפחות אלו.
האחריות ההורית המשותפת במשפחה "נורמטיבית", נופלת כאן על דמות אחת, אחריות כלכלית חומרית ואחריות לשלומו הרגשי של הילד. לילד במשפחה חד הורית מצפה התמודדות חברתית שונה מלילד המגיע ממשפחה במבנה הקלאסי.
אורנה מלכי לבנה

יציבות ואמון הם הבסיס לגידול ילדים ממש כמו שיקים עם כיסוי,  כבסיס הטוב להקניית בטחון בילדינו. ילדים צריכים את הקרקע המתאימה יד ביד, אמא וילדלצמוח בה ולהשתלב, ובמקרה של ילדים ממשפחות חד הוריות, מתחייבת התייחסות מתאימה למצבם המשפחתי המיוחד.

 


מגיל אפס

 

ילדים מקבלים את מצבם וייחודם בצורה הטבעית, אם הם גדלים אליו בצורה הכי טבעית שיש. כך שגם אם מדובר בהריון פנצ'ר מאב לא ידוע, או הריון מתוכנן מתרומת זרע, חשוב שהילד יכיר ויגדל מתוך מודעות למצבו, גם בגיל צעיר מאוד. ההתייחסות למצבו בצורה הטבעית ביותר, תסייע לו בגיל בוגר יותר לקבל בביטחון את הייחוד שלו, ויעזור לסביבה החברתית שלו לקבלו כפי שהוא. כמובן שההסבר צריך להיות על פי מידת הבגרות שלו/ה והגיל.

 


יציבות זה כל הסיפור

 

בספרות המקצועית ניתן דגש חשוב ועקרוני, לחשיבות יציבות התא המשפחתי החד הורית. חשובה מידת המעורבות החברתית שלה כתא משפחתי, ויציבותה הכלכלית.


לגזור ולשמור: מספר כללים לביטחון ויציבות במשפחות חד הוריות

 • בחרו דמות יציבה נוספת שתשתתף ותסייע בטיפול השוטף בילד בזמנים בהם את מתקשה, או זקוקה לזמן עבור עצמך. (בייביסיטר, מטפלת וכו').
 • מצאו מסגרת חינוכית/גן, בטוח ואמין.
 • שמרו בקנאות על שגרה יומית.
 • כללים ברורים ומשמעת יסייעו בהתנהלות בגיל בוגר יותר.
 • אל תערב/י את הילד/ה בסוגיות מעולם המבוגרים ובהתמודדויות ההוריות שלך.
 • היי מעורבת והכירי היטב את הדמויות המשמעותיות לחיי ילדך (מורה, גננת, חברים וכו').
 • ספרי ועני בכנות ובהתאם לרמת ההבנה של הילד לשאלות על האב.
 • אם קיים אב בתמונה, הימנעי מלהפעיל על הילד לחץ לעשות בחירה בין ההורים.
 • היי כנה וישירה בנוגע להגבלות הקשורות למצבכם הכלכלי.


גישה חיובית

 

אמצי את הגישה כי הורות יחידנית באה מתוך מצב של בחירה ולא גזירה. הדגישו את היתרונות הנובעים מכך כמו: אין מריבות הורים, מתח וכדומה והביעו מסרים אופטימיים של עצמאות וצפייה לעתיד נפלא יחד.

 


מי הבוס?

 

פסיכולוגים ואנשי מקצוע רבים מדגישים את חיונית הצבת הגבולות וכללים חד משמעיים, תוך דגש על מי שלוקח את האחריות לניהול הבית. במשפחה חד הורית, אין אפשרות להתמודד עם בעיות הקשורות לחוסר יציבות ומשמעת, הנובעות מגבולות מטושטשים או לא קיימים.


 

אין רגשות אשם

 

אל תשכחי שאת עושה עבודה של שני אנשים. היי גאה על כך ושדרי זאת לילדיך. הגבירי את ליכוד המשפחתי בהדגשת המסר שאתם צוות.

 


יציבות

 

ההצלחה שלך בניהול התא המשפחתי מושפעת ישירות מהיציבות שלו. במקרה של משפחה חד הורית, היציבות קריטית לחיי הילד/ים בעיקר אם מדובר במקרים של הורות יחידנית שלא מבחירה (נטישה, מוות וכו'). אחד הכלים להקניית תחושת יציבות היא שגרה, סדר יום או לוח זמנים קבוע ואחיד. בתוך כל זה השאירי "פתחי מילוט" או אפשרויות לשינוי – כמו כל דבר בחיים, יש מקומות בהם נדרשת גמישות ומוכנות ללא צפוי.

 


רשת תמיכה

 

בני מערכת תמיכה של חברים, משפחה, אנשי מקצוע ושירותים אמינים שיהיו חלק מחייו של הילד. התחושה שיש תמיד פתרון ויש למי לפנות, תסייע לך בטיפול השוטף בילד, במילוי צרכיו, ותלמד אותו להיעזר בסביבה מתוך תחושה של עצמאות ולא של נזקקות.

 


ילד הוא לא תחליף לבן זוג

 

מצאי סביבה בוגרת שתספק לך את התמיכה הרגשית שלה את זקוקה.

 


ציפיות

 

התמקדי בהצלחות ולא בכישלונות, הציבי מטרות ברות השגה. במקרים שאת מרגישה חוסר שליטה, עומס רגשי או כל קושי אחר, מומלץ לפנות לסיוע מקצועי.

 


כלים

 

אחד הכלים החשובים להכנה הרגשית של ילדים ממשפחות חד הוריות היא ספרי ילדים. דרך ספרי ילדים, ניתן להכיר לילד את העולם כולו, המשפחות שבהם יש אבא ואמא, וגם משפחות שיש רק אמא.

 


ספרי ילדים ונוער מומלצים:

 • כסא שממתין לאבא – אורית רז.
 • לאהוב את נינה – דורית אורגד
 • עין אחת בוכה – סמדר שיר
 • כל אחד והמשפחה שלו - יהודה אטלס ויעל משאלי


לסיכום: הבאת ילד לעולם היא מחויבות, ללא קשר לתא המשפחתי אליו הוא מגיע. במשפחה חד הורית המחויבות נופלת על אדם אחד. שלמותו הרגשית ובטחונו של הילד קשורים באופן חד משמעי לקרקע בה הוא גדל.  כך, ממש כמו בניהול חשבון הבנק שלך, או במתן שיקים לפרעון, הענקת קרקע יציבה וכיסוי מתאים, תסייע לו לצמוח שלם ובטוח בעצמו.

 


 

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites