ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


תינוקות ללא חיתולים – יש דבר כזה
זה אולי נשמע הזוי לרבים מאיתנו אבל זה קיים. הורים הבוחרים לגדל את ילדיהם ללא חיתולים. לא חד פעמיים, לא בד ולא אקולוגיים. נאדה – שום דבר, כלום. ילדיהם במקרה הטוב לובשים תחתונים מגיל אפס. והם (אותם הורים) לא בהכרח יושבי שבטים מדבריים או מגדלים עזים על הגבעות הסמוכות לפקיעין. ביניהם תמצאו גם משפחות אורבניות למהדרין, בעלי מקצועות חופשיים ואנשי הייטק שמצאו דרך חדשה/ישנה (וחסכונית) לגדל את ילדיהם.
אורנה מלכי לבנה

נכון שמקור הטרנד שתופס תאוצה מגיע (איך לא) מתרבויות קדומות ומשבטים באמזונס, החיים בקרבה אינטימית אל הטבע. שם, במקרה הטוב, עוטפת האם את תינוקה בכמה סמרטוטים, שזוכים לשטיפה כלשהי בנהר הסמוך אחת לתקופה.


תינוק, עיסוי, שיאצו, תרגילחלוצי הטרנד המודרני מצאו כי מעבר לחסכוניות, הימנעות מהחתלת התינוק מרגע הולדתו, גורמת לפתוח מערכת מפותחת של תקשורת בלתי מילולית בין ההורים (ובעיקר האם) לתינוקם. מה, שעל פי העדויות שנאספו, משליך גם על עתידו המאוחר יותר של התינוק מבחינה רגשית מנטאלית וגופנית. כך למשל, נצפה שילדים שגדלו ללא חיתולים שולטים בצרכיהם כבר בגיל צעיר משמעותית מילדים מחותלים (שנה לערך). וכן שמודעות הגוף שלהם, התקשורת האישית והביטחון העצמי מפותחים משמעותית ביחס לבני גילם המחותלים.אז איך בעצם מתחילים?


"הכל מתחיל בהחלטה" מספרת רינת אם לבן שנה וחצי ובחודש השביעי להריונה. "לפני שילדתי את יותם קראתי על הנושא חומר בישראל ובחו"ל והחלטתי ללכת על זה. זה לא נראה סיפור מורכב מדי, מה עוד שברור שבחודשים הראשונים, אני ממילא אהיה איתו ואחרי שהעניין יוטמע גם שאר בני המשפחה יוכלו להשתתף".רינת מספרת: "כמובן שבהתחלה זה לא קל כמו בכל תהליך שעוברים עם התינוק. הדרך היא להתחיל להכיר את הבעות הפנים ושפת הגוף של התינוק, כאשר מתקרבת יציאה, ללכת איתו לכיור/גיגית קרוב/ה לשחרר במהירות את כפתורי הבייביגרו, לתת לו לעשות את שלו, לשטוף צ'יק צ'ק, וזהו."אין פשלות?


"ברור שיש, לא פעם איחרנו בתגובה או לא פרשנו אותה נכון, והחלפנו את כל הגרדרובה"כמה זמן כך?


"תוך שבוע למדתי לזהות במדויק את בוא היציאה. לבן זוגי לקח קצת יותר זמן, אבל אחרי שהיינו מאומנים זה פשוט רץ"

 


מה קורה בעת יציאה מהבית?


"גם כאן מסתגלים כמו שמסתגלים ליציאה של ילד במהלך הגמילה או בעגלה. אם זה בטבע, אז המרחבים פרוסים לפנינו, אם זה בבית חברים או משפחה, אז רצים לאמבטיה, אם זה בקניון, מחתלים בחיתול חד פעמי, רק לשם הביטחון".

 


מה קורה בלילה?


"כל עוד משהו מאיתנו ער, מזהים יציאה והולכים להתרוקן. כאשר אנחנו ישנים, שמים חיתול. תוך זמן קצר ביותר יותם עצמו הפסיק עם היציאות בזמן השינה."

 


כל אחד יכול?


רינת: "אני מאמינה שכן, חיי הנוחות הרגילו את רובנו לחשוב על נורמות סטנדרטיות שהוכיחו את עצמן, אבל יש נורמות אחרות שהן ישימות באותה רמת קושי. צריך רק לשנות תפיסה".

 


תמיד זה מצליח?


מאיה, בחרה אף היא בדרך זו, אך במקרה שלה, היא לא חוותה את אותה הצלחה שחוותה רינת. "הפספוסים היו רבים מדי, וזה דרש ממני המצאות תמידית סביב הילד. בחרתי לחתל את יואב למשך רוב שעות היום, כאשר אני הייתי איתו הורדתי את החיתול. בגיל הזחילה הסרנו לחלוטין את החיתול והתהליך המשיך משם בהצלחה".

 


לסיכום

  • מדבריה של רינת ניתן להבין שמדובר בשיטה מאוד פשוטה והיא קלה ממש כמו החתלה וכל מה שיש לשנות זה את צורת החשיבה. זה נכון עם הסתייגות קלה: מדובר בתהליך הדורש בתקופה עמוסה רגשית ואישית, פניות אינטנסיבית לצרכיו של תינוק צעיר.
  • יש שיסתכלו על ההורים שבחרו לגדל את תינוקם ללא חיתולים כעל משוגעים. אבל הניסיון מוכיח כי ההשקעה הראשונית הגדולה מאוד והתובענית, מניבה פירות התפתחותיים משמעותיים מאוד, שמשפיעים על המשך שחייו של התינוק, הפעוט, הילד והמבוגר.
  • ומילה קטנה על חסכון בהוצאות – כאשר הוצאות הבית גדלות בצורה משמעותית עקב הצטרפותו של עוד תינוק – מדובר בחיסכון משמעותי של כמה מאות שקלים בחודש...וכמה אלפי שקלים עד לגמילה. משהו בסדר גודל של חופשה משפחתית שנתית או אפשרות נרחבת יותר למותרות כמו קניית פרחים בירושלים, ריהוט חדש, ובגדים.
  • ויש גם אספקט אקולוגי – בגידול ילדים ללא חיתולים יש משום תרומה משמעותית מאוד לסביבה...לטבע לוקח לכלות טיטול חד פעמי בודד במשך עשרות ואולי מאוד שנים... 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites