ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


המבחן הפסיכומטרי - שאלות נפוצות
הבחינה הפסיכומטרית מהווה פחד גדול עבור הרבה אנשים, גם עבור אלה שניגשים אליה לראשונה וגם אלה שזהו להם המועד השני או השלישי. יועצי הפסיכומטרי של רשת "תיכון תל אביב", מציעים להתייחס אליה כאל עוד פרויקט גדול בחיים, שבאמצעות הכנה מתאימה, אפשר לעבור בשלום ואפילו בהצלחה גדולה.

אז מהי בעצם הבחינה הפסיכומטרית?

הבחינה הפסיכומטרית היא כלי לחיזוי סיכויי ההצלחה בלימודים במוסדות להשכלה גבוהה, המשמש את מוסדות הלימוד למיון מועמדיהם לחוגים שונים. הבחינה מאפשרת לדרג את כל המועמדים על סולם הערכה אחיד ובהשוואה לאמצעי מיון אחרים היא מושפעת פחות מהרקע השונה של כל אחד מהם, או ממשתנים סובייקטיביים אחרים.


האם המבחן אכן משקף את סיכוי התלמיד להצליח במקצוע שאותו בחר ללמוד?

לרוב הבחינה מנבאת היטב הצלחה בלימודים, אולם ייתכן מיעוט של מקרים שבהם מועמדים עשויים להצליח בלימודיהם למרות הישגים נמוכים בבחינה ולהפך. מחקרים רבים מראים כי כושר החיזוי של הבחינה הפסיכומטרית הוא טוב. כלומר: על פי רוב, נבחנים שקיבלו ציון גבוה בבחינה מצליחים בלימודיהם יותר מנבחנים שקיבלו ציון נמוך. כמו כן, נמצא כי מכל הצירופים השונים של אמצעי המיון הקיימים, הצירוף של הבחינה הפסיכומטרית ובחינות הבגרות הוא בעל כושר החיזוי הטוב ביותר.


ברצוני להתאים את ההרשמה לקורס הפסיכומטרי לשאר האילוצים בחיי. מתי אפשר לגשת למבחן?

הבחינה נערכת ב-5 מועדים בשנה: פברואר, אפריל, יולי, אוקטובר ודצמבר.


איך אני אדע אם "יש לי את זה" כדי להצליח?

כמו בכל תחום, גם בכל הקשור לבחינה הפסיכומטרית – יש אנשים שקל להם יותר ופחות באופן טבעי. עם זאת, באמצעות ההכנה המתאימה, השקעה והתמדה, קורס נכון וספרים טובים – כל אחד יכול להגיע לתוצאות מספקות ואפילו מרשימות. כמו במקצועות אחרים, גם בבחינה הפסיכומטרית, אנשים שתמיד היה להם קל בלימודים והגיעו להישגים טובים בעבר – עשויים להצליח ביתר קלות מתלמידים שנתקלו בקשיים. דבר אחד בטוח – גם אם נדמה לכם שזה לא יהיה פשוט, אל תוותרו לעצמכם מראש.


מה הדרך הטובה ביותר להתכונן לבחינה?

ההכנה לבחינה הפסיכומטרית אינה  דומה למבחנים רגילים, בגלל רף הקושי הגבוה שלה. ההכנה הטובה ביותר היא בעבודה הדרגתית הנמשכת שנים רבות, אולם תרגול מרוכז לפני הבחינה עשוי לשפר את הישגיכם בבחינה. צריך לקחת בחשבון, כי בתחומים שהשליטה בהם מתפתחת באטיות (כגון אוצר מילים בעברית ובאנגלית) סביר כי תרגול קצר לא יסייע במידה ניכרת, אך בתחומים אחרים הוא בהחלט עשוי לעזור. עם זאת, בדיוק על מנת לעזור לתלמידים ללמוד כמות גדולה של חומר בפרק זמן קצר, נוסדו קורסי הפסיכומטרי. הקורסים של רשת תיכון תל אביב, למשל, שמים דגש על  הכנה יעילה והקניית כלים ושיטות ללימוד ממוקד, ותרגול נכון שיסייע לכם להגיע למידת מוכנות גבוהה גם בפרק זמן קצר.


אומרים שההכנה דורשת הרבה כוחות נפש, ואני נוטה להילחץ ממבחנים גדולים. האם יש לי סיכוי?

בוודאי שכן! התמודדות מוצלחת עם הבחינה דורשת מרכיבים נפשיים רבים, ביניהם כאלו שאינם נדרשים ללימודים האקדמיים עצמם. מרכיבים אלו הם בעלי השפעה אולם באמצעות תרגול נכון והכנה ממוקדת אין שום סיבה שלא תצליחו לנטרל אותם.  מכיוון שהחרדה נובעת בחלקה מחוסר היכרות עם הבחינה, ככל שתכירו טוב יותר את מבנה הבחינה, את מאפייניה, ואת סוגי השאלות המופיעים בה, כך תפחת רמת החרדה ותוכלו להצליח יותר בבחינה.


ביום הבחינה, מה כדאי לי להביא איתי בתיק? ומה אסור לי להכניס לחדר הבחינה?


לפני שאתם מגיעים לבחינה, דאגו שיש לכם בתיק את כל מה שתזדקקו לו במהלך הבחינה:

  • תעודת זהות – בלעדיה לא תורשו להיבחן.
  • שני עפרונות מספר 2 ( HB ), מחק ומחדד.
  • רצוי להביא גם את הזימון לבחינה, כדי שתוכלו לוודא את מקום הבחינה ואת מועדה המדויק. כמו כן, כדאי שיהיו לכם מזון ומשקה מתוק - אם אתם זקוקים להם. בנוסף, הביאו בחשבון שבאולם הבחינה עלול להיות קר או חם משציפיתם.  חשוב מאוד לוודא מראש שאתם יודעים כיצד להגיע למקום הבחינה.


כדאי שלא תאחרו.
אין להכניס לחדר הבחינה טלפונים ניידים (גם לא לשימוש בתור שעון), מכשירי קשר, שעונים מצפצפים או שעונים עם מכונת חישוב, נגני מוסיקה או כל חפץ העשוי להפריע לנבחנים האחרים.


ברור לי שאני רוצה להירשם לקורס פסיכומטרי, אבל יש כל כך הרבה חברות בשוק. כיצד אדע איזה קורס הוא הטוב ביותר?


תחילה, חשוב לעשות סקר שוק ולבדוק איזו חברה מציעה את הקורס המקיף ביותר, המורים הטובים ביותר ואת המחירים האטרקטיביים ביותר. כדאי לשים לב למספר התלמידים בכיתה, איכות המורים, ומידת העדכניות של החומרים.


מה המחיר הממוצע של קורס פסיכומטרי?


המחירים של קורסים שונים בשוק נעים בין 5,000 ל-8,000 שקלים לפני הנחות לחיילים משוחררים. ברוב המקומות, תוכלו לשלם על הקורס שלכם מכספי הפיקדון.  


אז מה הסוד הגדול להצלחה בפסיכומטרי?
האמת היא שאין סוד אחד – גם האנשים המוכשרים ביותר בדרך כלל יידרשו לעשות הכנה כלשהי לבחינה. החל מהכרת מבנה המבחן, אופי השאלות וכלה בתרגול ממושך ומספר סימולציות. בין אם לומדים לבד ובין אם נרשמים לקורס מקצועי של מספר חודשים, כמעט שום דבר לא יחליף את התרגול הממושך והעקבי ואת מבחני הסימולציה- אותם מבחנים שמדמים את הבחינה האמיתית.


 

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites