ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


גישור בגירושים
כשליש מהזוגות המתגרשים כיום מגיעים להסכמות מחוץ לכותלי בית המשפט, כשחלקן העיקרי נעשה בהליכי גישור. עלות הליך גישור מגיעה לכ-10% מעלויות מאבק משפטי. מעבר לחסכון בעלויות הכספיות הגישור מקצר את מאבק הגירושין משנים לשבועות, ממזער את הפגיעה במרקם היחסים בין בני הזוג, ומפחית את סבלם של הילדים.
עו"ד חגית לב

סכנות הגישור


"עורכי דין המייצגים צד אחד, עלולים לעבור על חוקי האתיקה, ולהשלות את הצד השני שהם אובייקטיבים ומשמשים כמגשרים" אומרת עו"ד לב "בכך עלולים עורכי דין אלה לגרור את בן הזוג לוותר על זכויותיו מבלי דעת.


מעבר לכך, גם מגשרים נטולי פניות, אינם מסבירים פעמים רבות את ההשלכות המשפטיות של הסכמות בני הזוג, ולא מפנים אותם אל הפסיקה הקיימת, ולכן, למרות שהדברים זכו להסכמה בגישור, הם עלולים לסתור את ציפיות אחד מבני הזוג או יותר, וליצור תסכול רב בקרב המתגרשים".


בחודשים האחרונים חלה עליה של עשרות אחוזים במספר המתגרשים, כך מעידים עורכי דין לענייני משפחה. אך הליך גירושים איננו דבר פשוט, עלויותיו אינן נמוכות, ומשאבי הזמן, הממון והנפש אותם מבזבזים בני הזוג, מעמיקים ככל שהליך הגירושין מתמשך.


לדברי עו"ד חגית לב, בני זוג רבים מעוניינים לפתוח במאבק משפטי על מנת לשחרר קיטור, ולנקום בצד השני, אך כיום, עקב המחסור הכלכלי, רבים מהם פשוט לא מסוגלים להרשות לעצמם את הלוקסוס הזה.
לדברי עו"ד לב, לאחרונה מורגשת מגמה הולכת וגדלה בפניה להליכי גישור, הליכים המאפשרים לבני הזוג לקצר את הליך הגירושים, ולחסוך עשרות אלפי שקלים ויותר.
לדבריה לא כל המגשרים רואים לנגד עיניהם את טובת הצדדים, ולהליך הגישור קיימות גם חולשות משלו.


גישור איננו פשרה


"רוב האנשים חושבים שגישור משמעו פשרה, אך הדבר אינו נכון כלל וכלל", מבהירה עו"ד חגית לב. "כשהליך הגירושים מתבצע בדרך של גישור, מגיעים בני הזוג להכרעות הקרובות בהרבה לרצונותיהם הבסיסיים, זאת לעומת מקרים בהם בית משפט מתבקש לפסוק בין בני הזוג, ואז הכרעות בית המשפט, עלולות להיתפש כשרירותיות. גישור אינו פשרה, הצדדים מרצונם מגיעים להסכם אותו יצרו בהליך הגישור".


לדברי עו"ד לב, רוב המגשרים אינם מסבירים את החוק לבני הזוג, ולא מבהירים את משמעות ההחלטות השונות אותן הם נוטלים.
"מגשרים אשר עושים את עבודתם נאמנה אמורים להסביר לבני הזוג מה משמעותה של כל החלטה וכל סעיף עליהם הם חותמים. פסיקות אליהן הגיע בית המשפט בסוגיות דומות עשויות לסבר את אוזנם של בני הזוג, ולאפשר להם להגיע להחלטות הטובות לשניהם" אומרת עו"ד חגית לב.


לדבריה, צצו בעשור האחרון לא מעט מקרים בהם אחד מבני הזוג פיתה את הפרטנר שלו להגיע להסכמות בסיוע עורך הדין מטעמו. במקרים שכאלה, גם אם עורך הדין מייצג בגלוי את אחד מבני הזוג, וגם כשהוא מסתיר את מניעיו, הוא עלול לסבך את הצד שלא שכר אותו, בהסכם מקפח.


"היתרון בתרחיש שכזה לצד המיוצג מתבלט כאשר ההליך עובר את ביקורת בית המשפט" אומרת עו"ד לב. "כאשר השופט מברר האם בני הזוג חתמו מרצון ובהכרה על ההסכם, והאם הם מודעים על מה הם חתמו, ומקבל על כך תשובה חיובית גם מבן הזוג הלא מיוצג" אומרת עו"ד לב, "יהיה קשה מאד להפוך את ההחלטה". 


עו"ד חגית לב מוסיפה כי באופן טבעי, רוב הזוגות מעדיפים להילחם אחד בשני ולא להתפשר. הבחירה הזו נובעת ממקום רגשי וחסר היגיון, זאת מפני שדווקא פניה לגישור מוזילה את המאבק, מקצרת אותו ומיטיבה עם הילדים.
"אנשים לא מבינים ברוב המקרים שבית המשפט יחייב אותם בסופו של דבר להתפשר, בעוד שבגישור הם מגיעים להסכמות ללא לחץ זמן, תוך בחינת כל החלופות האפשריות, וללא צורך לשלם על ההליך כסף רב ולכלות את זמנם במהלכו".


עלות גישור ממוצעת


העלויות בגישור נמוכות משום שברוב המקרים רק עורך דין אחד מעורב בהליך. עלויות הגישור נעות לרוב בין 500 שקל לפגישת גישור ו-1,500 דולר לעריכת ההסכם.
כל ההליך, עד למתן הגירושין בגישור, אורך על פי רוב לא יותר מחודשיים.
עלותו תעבור פעמים מועטות את רף ה- 10,000 השקלים, וגם אז רק באלפים בודדים. כאשר בית המשפט סומך את ידיו על ההסכם, הוא מעניק לו תוקף של הסכם גירושין לכל דבר ועניין.


לדברי עו"ד לב, היא משתדלת לקצר כמה שיותר את תהליך הגישור. "אני מאמינה שאם לא מסיימים את הסכסוך מהר בהסכם, הוא גולש לכיוונים לא חיוביים אשר עלולים לסחוף את הזוג למאבק גירושים ממושך ויקר".


בני זוג המעוניינים בגישור לקראת הסכם גירושים נפגשים עם מגשר בין שלושה לארבעה מפגשים. לאחר מכן מנסחים בני הזוג את ההסכמות שהגיעו אליהן בכתב, והמגשר הופך אותן להסכם משפטי לכל דבר ועניין. הסכם זה מועבר לעיונם של בני הזוג והם מתבקשים לחתום עליו. 
ההסכם החתום מוגש לבית המשפט לענייני משפחה ובדיון מצהיר כל אחד מבני הזוג כי הבין על מה חתם ומאשר את ההסכם.


בית המשפט רשאי להקשות ולהרחיב בכל מיני נקודות המופיעות בהסכם, עד שבסופו של עניין הוא מאשר את הסכם הגירושין. את האישור הזה מגישים בני הזוג עצמאית לבית הדין הרבני ולאחר הסדרת הגט, הם נחשבים גרושים לכל דבר ועניין.


עו"ד חגית לב מתמחה בדיני משפחה גירושין, מעמד אישי, מזונות, הסכמי ממון, אפוטרופסות, וצוואות. 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites