ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הכל דבש
דבש הוא אחד המאכלים העתיקים ביותר, הקשורים לשמחה ולחיי נצח. הוא אינו מתקלקל לעולם, ולראייה - המלך המצרי תות אנח אמון - נח המון זמן בקבר מלא דבש, שנשמר במשך אלפיים שנה במצב מצוין. את אלכסנדר מוקדון המנוח הכניסו גם כן לאמבטיית דבש בארון המתים כדי שיזכה לחיי נצח.
חוה רשף

קופידון אל האהבה טבל חיציו בדבש. הרוזנת קתרינה דה מדיצ'י, שכנראה זרם בעורקיה דם פולני, לקחה למסעותיה קרפיונים משומרים בדבש. בשבטים הטבטוניים האכילו זוגות טריים בדבש במשך חודש כדי שנישואיהם ימתקו, ומכאן נגזר המונח "ירח דבש". במסורת היהודית  תוארה ארץ ישראל כזבת חלב ודבש. פסוקים בתהלים משתמשים בדבש כמשל לטעם התורה. תינוקות של בית רבן, המתחילים ללמוד תורה, מלקקים את אותיות האלף-בית מהדבש שהמלמד מרח עליהן. התפוח בדבש מבטא  משאלה לשנה חדשה ומתוקה.

 

בצדק זכה הדבש לתהילה: יש לו ערך תזונתי רב, ובנוסף הוא משמש לריפוי ולקוסמטיקה. לא סתם נחוצות לפחות אלף דבורים, שטח תעופה של כ-140,000 ק"מ וכחמישה מליון פרחים כדי לייצר קילוגרם אחד של דבש.


דבש, יערת דבש, חלת דבשמלכודת דבש
בשל היותו מופק בתהליך מכאני וללא כל התערבות כימית, הדבש, אם אינו מהול ומזויף כנהוג במקומותינו, הוא  מוצר טבעי בעל ערך תזונתי רב. בדבש מצויים רכיבי מזון חיוניים החשובים לחי ולצומח, ולכן הוא מומלץ להמתקה יותר מהסוכר הלבן, המכיל סוכרוז בלבד. הוא מתוק ב-30% מהסוכר הלבן ומכיל פחות קלוריות ממנו, ולכן הוא נחשב כממתיק טבעי מעולה. עם זאת – המקפידים על משקלם מוטב שלא יתפתו למלכודת הדבש, ישימו מנעולים על ארון הדבש ולא ישתמשו בו במאכלים בפזרנות יתר, היות והדבש בכל זאת משמין.


הדבש עני בחלבונים ודל בחומצות שומן, אולם עשיר באופן יחסי לפירות ולירקות במינרלים ובוויטמינים. בדבש ניתן למצוא את הויטמינים B1 (תיאמין), 2B (ריבופלאבין), B3 (ניאצין), 5B (חומצה פאנטוטאנית) B6 (פירידוקסין) 8B (ביוטין) B9 (חומצה פולית) וויטמין C (חומצה אסקורבית).


כמו כן מצויים בו המינרלים: סידן, זרחן, מגנזיום, מנגן, כלור, ברזל, נחושת, אשלגן, צורן, גפרית, נתרן ועוד. מחקרים העלו שככל שצבעו של הדבש כהה יותר, כך עולה רמת נוגדי החמצון שהוא תורם לדם. בעולם קיימים למעלה משלוש מאות סוגים של דבש, כאשר כל סוג מושפע בטעמו מסוג הפרחים מהם שאבו הדבורים את הצוף.

 


רפואה שלמה
הרמב"ם, שהיה כידוע רופא, ייחס ערך רב לשימוש בדבש כמקור לריפוי, גם היפוקרטס, אבי הרפואה המערבית מצא על סמך ניסיון התרבויות העתיקות כי לדבש סגולה לריפוי פצעים בזכות תכונתו האנטיספטית. ואכן - הדבש מכיל כ-30 סוגי פלבנואידים, המהווים קוטלי חיידקים ואנטי אוקסידנטים, המשמשים מנעולים כנגד זיהומים.


כולנו מכירים את "תרופות הסבתא", המכילות דבש נגד כאבי גרון והצטננות.כיום זוכה הדבש להתעניינות מחודשת, כאמצעי אנטי-דלקתי לטיפול בזיהומים חיצוניים, כגון פצעים, כוויות ופצעי לחץ. הוא  מעודד צמיחת כלי דם חדשים ומזרז החלמת פצעים. הדבש נמצא גם יעיל במיוחד בטיפול בילדים, במקרי זיהום במערכת העיכול.

 


דבש ותינוקות – רק מגיל *שנה ומעלה
לצד שפע מעלותיו, כדאי לדעת כי הדבש עלול להכיל נבגים של רעלן בשם: בוטוליניום, אשר עלול לגרום למחלת עצבים במערכות עיכול רגישות או בלתי מפותחות. מערכת העיכול של תינוקות ופעוטות עד גיל 18 חודשים לערך אינה חומצית מספיק על מנת לקטול את נבגיו של החיידק וחשופים בפני פגיעה חמורה ואפילו מוות.


נבגי הבוטולוניום עמידים אמנם בדבש, אולם כדאי לדעת כי בישראל לא נמצאו חיידקים אלה מעולם בדבש. למרות זאת כדאי לדעת כי הסימפטומים לפגיעה מהרעלן הקטלן הזה עלולים להופיע כעבר 8 עד 36 שעות מזמן אכילת הדבש הנגוע ולהיראות כך: חוסר תיאבון, פריחה על העור הנראית כשלפוחית, עצירות, חוסר מוטיבציה לינוק וחולשה בגפיים.
* בהמלצת משרד הבריאות

 


מוצרי כוורת
תוצרי הלוואי של הדבש הם פולן, מזון מלכות ופרופוליס, המשמשים גם הם בתעשיית הבריאות והקוסמטיקה.
פולן - המשמש להאכלת הרימות בכוורת מכיל חלבון, חומצות אמינו ואנזימים. הוא נוצר מאבקת הפרחים שאוספת הדבורה בזמן יניקת הצוף. שמן המופק ממנו, משמש בתעשיית הקוסמטיקה כמלחלח את העור. ניתן להשתמש בפולן גם כתוסף תזונה.
 מזון מלכות - משמש להאכלת המלכה בכוורת. מייחסים לו סגולות להארכת ימים ובריאות.
פרופוליס - מופק משרף עצים ומשמש לבניית הכוורת ולחניטת חרקים פולשים. הרפואה האלטרנטיבית ממליצה להשתמש בפרופוליס לחיזוק המערכת החיסונית.

 

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites