ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


תזונה ומשקל לפני הריון, בהריון ולאחר לידה
על השפעת התזונה והמשקל על הפוריות, על עלייה במשקל בהריון, תזונה בהריון, עודף ותת משקל בהריון ולאחר לידה.
יאיר קרני מנחה תוכנית Wellness

לקראת הריון
שני מצבים הקשורים למשקל האישה, עלולים להכשיל ניסיונות כניסה להריון: האחד הוא תת משקל והשני משקל יתר או השמנת יתר:


תת משקל
זהו מצב שבו יש מעט מדי שומן בגוף, פחות מ-17%. במצב כזה תאי השומן מכווצים מדי, אין ייצור של אסטרוגן ואי אפשר להיכנס להריון. אחוז שומן כה נמוך מאפיין רצות למרחקים ארוכים, בנות שמתאמנות בענפי ספורט המחייבים אותן להיות רזות מאד, ובנות במצבים של אנורקסיה נרווזה. הפתרון הוא, בדרך כלל, השמנה מבוקרת של קילוגרמים בודדים. 


השמנת יתר


בהשמנת יתר חולנית, תאי השומן נפוחים מדי והאסטרוגן החיוני לתהליך הביוץ, נשאר בתוך תא השומן ואינו יוצא מהתאים לזרם הדם ומשם למקומות בהם הוא אמור להשפיע, לשחלות, למשל. לכן, במצב כזה, כדי להצליח להיכנס להריון, צריך קודם לרזות. בעת התכווצותם עקב תהליך ההרזיה, מתחילים תאי השומן לשחרר אסטרוגן לזרם הדם ומתחיל תהליך טבעי של ביוץ.
כדי לרזות יש לאכול 1,200 קלוריות ליום ולבצע פעילות אירובית מתונה יומיומית למשך שעה לפחות.


רק לאחרונה טיפלתי ב7 מקרים של קשיי כניסה להריון בשל עודף משקל, ותוך חודשיים מתחילת תהליך ההרזיה הושגו הריונות. כולם תקינים. המטופלות המשיכו בתהליך הדיאטה והפעילות הגופנית בבקרה על עצימות הפעילות ועל סוג הפעילות. אחת מהן ירדה בתוכנית ההרזיה, 25 ק"ג במהלך ההריון ואחרי הלידה המשיכה לרדת ולרזות. בסך-הכל ירדו ממנה כ- 60 ק"ג בתקופת ההריון ובתקופה שלאחר הלידה, כולל תקופת ההנקה. 


מספר טיפים לתזונה לקראת ובמהלך הריון, לאחר לידה ובהנקה:


כיצד מתחילים?
כשמדובר באשה במשקל עודף, צריך להתחיל בפעילות גופנית ודיאטה דלת קלוריות לפני הכניסה המתוכננת להריון. כמו-כן יש ליטול תוסף חומצה פולית, הנחוץ למהלך התקין של בניית ה- DNA בתאים המתפתחים של העובר.


למי מותר להמשיך בתוכנית?
למי שמהלך ההריון אינו מחייב שמירת הריון, למי שהריונה תקין. אולם, בכל מצב, האישה ההרה חייבת להיות במעקב צמוד של אנשי מקצוע.


למי מותרת פעילות גופנית בעת הריון?
לכל מי שהתחילה להתאמן קודם לכניסה להריון. אם הכל תקין, ניתן להמשיך כל פעילות שהאישה הייתה רגילה לה. מי שהייתה רגילה לרוץ, יכולה להמשיך לרוץ עד שהיא מרגישה לא נוח בריצה, מי שהייתה רגילה לצעוד, יכולה להמשיך לצעוד. בשום פנים ואופן אין לעבור מהליכה לריצה בתקופת הריון.


כמה קלוריות ליום "עולה" ההריון לאישה? או במילים אחרות: כמה קלוריות אמורה אישה בהריון לצרוך בנוסף למה שהיא צורכת ליום?
אישה בהריון צריכה להוסיף לתפריטה  300 קלוריות ליום. לדוגמא: אישה בתהליך דיאטה, שלפני ההריון אוכלת 1,200 קלוריות ליום, תתחיל לאכול 1,500 קלוריות ליום למשך כל תקופת ההריון. דוגמא לתוספת כזו היא שני גביעי יוגורט 3% ופרי אחד / או 250 גרם קוטג' 3% ובננה / או 250 גרם גבינה לבנה 5% ואפרסק / או 3 פרוסות לחם קל מקמח מלא עם 3 פרוסות גבינה צהובה 9% או 3 פרוסות פסטרמה.


מה המשקל התקין שניתן לעלות בתקופת הריון?
עליה של 8 - 12 ק"ג להריון נחשבת לתקינה לחלוטין. עליה כזו מייצגת 3.5 ק"ג של תינוק  ו- 6 - 7.5 ק"ג של שליה ומי שפיר. עליה מעבר לזה מייצגת עליה במשקל נוזלי הגוף ואז העליה במשקל היא גדולה יותר. אם אישה בהריון תאכל כמו כלל האוכלוסייה במדינה, 3,500 קלוריות ביום, יגבר קצב ההשמנה. צריכה עודפת של קלוריות עלולה להשמין בזמן הריון יותר מצריכה עודפת בתקופה של לא הריון.


כמה אוכל מומלץ לאכול בתקופת ההנקה?
אחרי הלידה, בעת הנקה, יש צורך להוסיף לצריכה היומית (שהיא –1800 קלוריות) 500 קלוריות לצורך ייצור החלב. האם צריכה להוסיף לתפריט שלה בעיקר מוצרי חלב 3%-5%, וחלבונים מביצים ומבשר.


כמה זמן אחרי לידה יכולה האם לחזור להתאמן?
לרחם לוקח 3-6 שבועות להתכווץ ולחזור לגודלו המקורי. כדי להימנע מצניחת רחם, יש להמתין לפחות חודש, עדיף ששה שבועות, עד החזרה לאימונים. יש לחזור לאימונים בצורה מדורגת, תוך התחשבות במשך הזמן לפני הלידה בו נפסקו האימונים. ככל שהאימונים נפסקו רחוק מזמן הלידה, יש לחזור לאימונים לאט ובזהירות רבה יותר. אם מסיבות רפואיות הופסקו האימונים מספר חודשים לפני הלידה, יארך תהליך החזרה לכושר זמן כפול מאשר אם האימונים נפסקו בסמוך ללידה.


כמה זמן מומלץ להניק?
להנקה אין כל קשר להרזיה. מומלץ להניק כמה שיותר זמן. יש לקחת בחשבון שבתקופת ההנקה, מפריש גוף האישה הורמון הנקרא פרולקטין שמאט במקצת את קצב הירידה במשקל.


הרזיה במהלך הריון?
אישה במשקל עודף יכולה לעבור את כל התהליך: טרום הריון, הריון, לידה והנקה, בתוך תהליך הרזיה וניתן להגיע לירידה נטו בשומן לאורך כל התקופה. כל זאת בתנאי שההריון תקין והאישה מבצעת את התהליך בפיקוח של אנשי מקצוע.

 

לאתר של יאיר קרני מנחה תוכנית בתוכנית Wellnessלהוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites