ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


על הקשר בין פרסומות והשמנת ילדים
משולחן דיוני הועדה לזכויות הילד: ישראל נמצאת במקום האחרון בעולם המערבי בחוקים בנושא בריאות ילדים. ילדי ישראל במקום הראשון בשתיית משקאות ממותקים ח”כ דני דנון מקדם בימים אלו חקיקה שתפקח על המזון המוצע למכירה בבתי הספר .
מערכת או-מאמא

בדיון שנערך בוועדה לזכויות הילד בנושא ”השמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער” השתתפו משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה, משרד הבריאות, משרד החינוך, משרד התרבות והספורט, נציג התאחדות התעשיינים, נציג המועצה לשלום הילד, נציג עמותת עתיד, נציגי קופות החולים, נציג הסתדרות הרפואית בישראל ומוזמנים נוספים.


על פי מחקר שהוצג בדיון על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת נמצא כי הוכח קשר ישיר בין חקיקה שמגבילה פרסומות בטלוויזיה ובנוסף מפקחת על מכירת מזון ושתייה בבתי הספר נרשמה לבין כמות הילדים הסובלים מהשמנת יתר. בשבדיה ובבריטניה אסור לפרסם בטלוויזיה מוצרי מזון ומשקאות משמינים בתוכניות ובערוצים שמיועדים לילדים מתחת לגיל 16 ובצרפת המוצרים חייבים לכלול מסר בריאותי ובמקביל יש איסור על הצבת מכונות שתייה ודברי מתיקה בבתי הספר. על פי המחקר במדינת ישראל יש הוראות הנוגעות לפרסומות המכוונות לקטינים, אך אין בו התייחסות לפרסום מוצרי מזון בעל ערך תזונתי נמוך.


עודף משקל והשמנת יתר נחשבים היום למגפה כלל עולמית המתפשטת במהירות לפי הערכות למעלה מ-30% מן הילדים ובני הנוער באירופה וכ-40% מן הילדים ובני הנוער בארצות הברית סובלים מעודף משקל. לפי נתונים שנאספו בישראל 22.5% מן הילדים בכיתות א`-ט` סובלים מעודף משקל, כ-8% מתוכם סובלים מהשמנת יתר.


יו”ר הוועדה לזכויות הילד, ח”כ דני דנון, מקדם חקיקה שתרחיב את הפיקוח ותעגן בחוק את התקנות על המזון המוגש והמוצע למכירה לילדים בבתי הספר, במתנ”סים ובמרכזי הנוער. ”הנתונים מצביעים כי הבעיה הפכה למגפה, המסר כי `השמנה זה מסוכן לבריאות` לא מוטמע בחברה הישראלית, הילדים מקבלים את זה כנורמה ובנוסף לזה, האינטרס הכלכלי יודע לנצל את רגישות הילדים, הכסף משחק תפקיד מרכזי בתוצאה הקיימת. אם נטפל בבעיה מגיל צעיר ניתן יהיה לפתור אותה, באחריותנו המבוגרים להגן ולהסביר לילדים את הסכנות שיש בהשמנה”


עו”ד אהוד פלג, מנכ”ל המועצה לצרכנות תמך בממצאי המחקר: ”הצעת החוק צריכה לתת תוקף לחוזר המנכ”ל של משרד החינוך. בסקר שערכה המועצה לצרכנות נמצא כי בכל בתי הספר שנבדקו בסקר - המזון אשר מוגש במזנונים הוא מזון שלפי חוזר המנכ”ל אסור למכירה”.


ד”ר צחי גורסמן, מזכ”ל האיגוד הישראלי לרפואת ילדים תמך בדברים: ”ילדים פותחים את הטלוויזיה רואים מה משודר שם, ואז ישר הולכים למקרר ולוקחים את המוצר שראו בפרסומת. רוב הקמפיינים עוסקים בפרסום מוצרים לא בריאים וגם אם לפעמים גם יש קמפיין חיובי של משרד הבריאות הקמפיין עולה רק כדי לסמן ווי על רצון חיובי כלשהו.”


אלי רוזנברג, מנהל המחלקה לבריאות העובד במשרד הבריאות סיפר על תוכנית כוללת של משרד הבריאות שתבוא בקרוב לאישור הממשלה ”למשרד הבריאות יש תוכנית אבל לטעמי היא לא מספקת – בקרוב תצא הסנונית הראשונה שלה אתר אינטרנט בנושא השמנת יתר עם מידע לקהל הרחב ודרכי טיפול . אין ספק שיש צורך בתוכניות נוספות ובנוסף גם לערב את ההורים בכל התהליך.”


ח”כ רחל אדטו הציעה לבנות גוף שירכז ויהיה אמון על הטיפול בבעיה: ”יש לחבר את כל הגופים ביחד תחת איזשהו איגוד אחד שירכז את הנושא ויפעל לפיתרון הבעיה”.

 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites