ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


על מים בהזנה והשקיית תינוקות
עד מתי להרתיח את המים עימם מכינים תמ"ל? מתי להתחיל להציע לתינוק שתיית מים? איזה מים עדיפים: מינרליים? מסוננים? מי ברז?מופלרים?
מערכת או-מאמא

מתוך המדריך להזנת התינוק של משרד הבריאות:


נוזלים בהזנת תינוקות

  • מי שתייה של תינוקות, וכן מים המשמשים להכנת תמ"ל ומזונות אחרים לתינוקות חייבים להיות בטוחים. עד גיל שנה יש להרתיח לפחות למשך שתי דקות את כל סוגי המים, כולל מים מינרלים, מים מבוקבקים, מים במיכלים, מי ברז ומים ממתקני טיהור ביתיים, ולקרר לפני השימוש.
  • מומלץ השימוש במי ברז, המכילים תוספת של המינרל פלואוריד (החיוני לבריאות השיניים), כשתייה וכבסיס להכנת תמ"ל. 
  • תינוקות בריאים, הניזונים מחלב אם או תמ"ל בלבד, אינם זקוקים לתוספת מים או נוזלים אחרים. 
  • המעבר למזון מוצק מצריך השלמת נוזלים.
  • נוזלים אחרים, כגון מיצי פירות, משקאות ממותקים בסוכר או ממתיקים מלאכותיים, תה מסוגים שונים, תערובות צמחים ומשקאות המכילים קפאין (כגון קולה, קפה, קקאו, תה) אינם מומלצים.
  • מי ברז: מי השתייה בישראל מופלרים ברב אזורי הארץ. מים מבוקבקים, מים מינרלים ומים שעברו סינון באמצעות מסננים המכילים פחמן פעיל עלולים להכיל כמויות פלואוריד נמוכות מהדרוש.
  • מערכות מי השתייה נמצאות תחת פיקוח שגרתי כדי להבטיח שאיכותם הכימית  והמיקרוביאלית עומדת בתקן. בהכנת תמ"ל ומזונות אחרים לתינוקות, או במתן מי שתייה לתינוקות, יש להשתמש במים מברז המים הקרים בלבד. מים מברז המים החמים עלולים להכיל מתכות ופתלאתים, הנודדים מהצנרת והדוודים למים. מומלץ לתת למים לזרום בחופשיות כשתי דקות בכל בוקר כדי לשטוף את הצנרת מרכיבים הנוטים להצטבר בצינורות המים במשך הלילה. כל סוגי המים, כולל מים מינרלים המשווקים בבקבוקים אינם מעוקרים.
  • מטהרי מים ביתיים: שימוש בציוד ביתי לטיהור מים אינו משולל סיכונים (לדוגמא קיימים מרככי מים המגדילים את תכולת הנתרן במים או מסננים לא מתוחזקים, העלולים לזהם את המים בחיידקים). מומלץ לכן לפנות למכון התקנים כדי לוודא אם הציוד הביתי לטיהור מים מתאים ובטוח ועומד בדרישות תקן ישראלי.


נוזלים אחרים:

  • משקאות ממותקים בסוכר (תה על בסיס אבקה או גרגירים להכנת תה לתינוקות או רגיל, מיצי פירות, מיצים ומשקאות מוגזים) אינם מומלצים בשל תכולת הסוכר הגבוהה שבהם, והמחסור ברכיבי תזונה אחרים. צריכת משקאות אלה, יכולה להגביר את הסיכון לעששת שיניים ותסמונת "עששת הבקבוק" ולהפחית צריכת רכיבי תזונה החיוניים לגדילה והתפתחות.
  • תה צמחים: במשקאות על בסיס צמחים קיימים חומרים בעלי פעילות פרמקולוגית. בשל משקלם הקטן, תינוקות פגיעים יותר ממבוגרים לפעילות פרמקולוגית של חלק מן המרכיבים המצויים בתה הצמחים.


מאחר ואין מידע מלא לגבי הבטיחות בשימוש בתרכובות, תערובות וחליטות צמחים, יש להימנע מהשימוש בהם במהלך ההיריון, ההנקה ושנות החיים הראשונות.


על מתן מים לפני גיל 6 חודשים


אורנה מלכי לבנה עורכת או-מאמא: פעם כאשר ילוד חולה בצהבת ילודים, היו ממליצים להשקות אותו במים רבים ככל הניתן על מנת להוריד במהירות את ערכי הבילירובין, יש גם המלצות להקלה על גאזים(קוליק) באמצעות השקיית התינוק במים. המלצות הללו אינן רלוונטיות יותר, ולא הוכחו כמסייעות. השקייה מופרזת של תינוקות רכים, מפחיתה את הרכיבים החיוניים במזון כמו חלבונים, פחמימות ושומנים, שעליהם לקבל כדי לגדול ולהתפתח בתקופה קריטית זו. יש לנהוג ככתוב בהמלצות משרד הבריאות, אין לחשוף תינוקות למים לפני גיל 6 חודשים.


ומה בנוגע למזג אוויר חם?


מלכי לבנה: תינוקות שעדיין לא מלאו להם 6 חודשים, אמורים לצרוך חלב או או תמ"ל באופן בלעדי, בדרך כלל כאשר מזג האוויר חם ויש נטייה לאבד נוזלים, תינוקות אלו ידרשו קצת יותר מזון או יאכלו לעיתים קרובות יותר. יש להקשיב לצרכי הילד ולהיענות לו. ושוב אין לתת מים בשל החשש שיבואו על חשבון רכיבים תזונתיים חשובים.


 

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites