ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


שתיית משקאות ממותקים היא הגורם העיקרי להשמנה ובעיות כלי דם בילדים ונוער
מחקר אמריקאי עדכני בדק מה אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע מהילדים שלנו לפתח עודף כולסטרול ויתר לחץ דם. דבר ראשון- הוציאו את המשקאות הממותקים מהבית. 
עופר מאיר, אתר השמנה 

יותר ויותר בני נוער מפתחים סימפטומים של מחלות לב וסוכרת מבוגרים - עוד אפילו טרם הגיעם לבגרות. כך קובע מחקר שמתפרסם בגליון דצמבר של כתב העת Journal of American Academy of Pediatrics.


לדברי החוקרים, צמצום צריכת משקאות "קלים" וממותקים בגיל הילדות והנעורים, יכולה לסייע מאוד למנוע תחלואות השמנה בגילאים מוקדמים.


אליסון ונטורה, תלמידת המחקר מהמרכז לחקר ההשמנה בילדות באוניברסיטת מדינת פנסילבניה בארה"ב, שהשתתפה במחקר, הסבירה כי "עד כה התמקדו מרבית המחקרים על  נזקי ההשמנה במבוגרים - אולם כעת הולך ועולה שיעור ההשמנה גם בקרב ילדים ונוער, בגילאים יותר ויותר מוקדמים".


עקבו אחרי היקף המותניים


במחקר עצמו השתתפו 154 צעירות ממרכז פנסילבניה, יחד עם הוריהן. החוקרים עקבו אחר לחץ הדם שלהן, היקף המותניים שלהן ורמות הכולסטרול, הטריגליצרידים (שומני הדם) והגלוקוז בגופן.


לראשונה עקבו החוקרים אחרי המדדים הבריאותיים שלהן כאשר היו בנות 5. שמונה שנים אחרי כן, כאשר הגיעו לגיל 13, שבו ובדקו אותן. החוקרים עקבו גם אחר הרגלי התזונה שלהן, אורח חייהן ומידת הפעילות הספורטיבית שבה נטלו חלק.


לאחר מכן ישבו החוקרים לנתח את הממצאים, ולגלות האם יש משתנה אחד שיכול לנבא השמנה וסיבוכיה (כמו יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם וכיו"ב). המסקנה הייתה חד משמעית: בנות שדיווחו על צריכת כמויות גדולות של משקאות ממותקים בין הגילאים 5 ו-9 - היו אלו שסבלו, בגיל הנעורים, מסיבוכי ההשמנה הקשים ביותר.


מנגד, הילדות שצרכו את המספר הקטן ביותר של משקאות "קלים" וממותקים, לא סבלו כלל (או כמעט לא בכלל) מהשמנה ומסיבוכיה.


גם להיסטוריה המשפחתית יש תפקיד


"גם לרקע הגנטי ולהיסטוריה המשפחתית יש תפקיד בהתפתחות ההשמנה", מציינת ונטורה, "אולם נראה כי יש פעולות מסויימות שאנחנו יכולים לנקוט ויכולות לסייע לנו בכך מאוד. אחת מהן היא הגבלת הצריכה של משקאות ממותקים בגיל הילדות".
להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites