ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


בעיות בהנקה: גודש, דלקת ופטריה
ההנקה נחשבה בעבר כדרך הטבעית והיחידה להזנת התינוק, אבל מאז עברו הרבה תחליפי חלב בנהר. בשנים האחרונות יש עלייה במספר הנשים המבקשות להיניק- אך במקביל יש נשים רבות שמנסות להיניק ומפסיקות בגלל קשיים טכניים כאלה ואחרים. כל הבעיות (כמעט) האפשריות- והדרך הקלה והמהירה לפתור אותן
איילה פפירני-יניב


בעזרתה האדיבה של לילך שי, אחות מוסמכת המתמחה בייעוץ הנקה פרטי בבית החולים ליס, ריכזנו עבורכן את כל הקשיים האפשריים בדרך להנקה מוצלחת – מה גורם להם, כיצד ניתן לזהותם, וחשוב מכך – כיצד ניתן למגרם. כל המסוכם כאן הוא בבחינת סקירה כללית ולא מחליף יעוץ פרטני אצל יועצת הנקה או התייעצות רפואית במקרה הצורך.


הבעיה: גודש


גודש בתחילת ההנקה - בערך ביום השלישי לאחר הלידה, כשכמות החלב מתחילה להתרבות, טבעי להרגיש מלאות בשדיים. לעיתים חוסר איזון בין כמות החלב שהתינוק מבקש לבין כמות החלב בגוף האם נגרם בשל הגבלת תדירות ההנקה ומשכה, למרות שהשד עדיין לא מרוקן. גם הרחקת האם מהילוד בלילה הראשון במחלקת יולדות עשויה להוביל לבעיית גודש.


אינדיקציה לגודש היא התנפחות וכאב בשד ובאזור בית השחי עם הנפת הזרוע. השד חם למגע, נראה כבלון שנופח עד קצה גבול יכולתו כשהפטמה נעלמת. התינוק אינו מצליח ללפות את הפטמה.


גודש במשך תקופת ההנקה - הסיבה לגודש המתפתח במשך תקופת ההנקה הוא ניהול הנקה שגוי כמו שימוש במוצצים או בקבוק בלילה, אשר אינם מומלצים לפחות בחודש הראשון. גמילה מהירה מדי ואכילה מופחתת של התינוק (צריך לבדוק שאינה מעידה על בעיה בריאותית)  עשויות לגרום אף הן לבעיות גודש בהנקה.


הפתרון

גודש בתחילת ההנקה - לברר מדיניות של מחלקת יולדות לפני הלידה ולבקש הנקה לפי הצורך כבר בלילה הראשון. להבין שהנקה נכונה תחילתה בתכיפות ללא הגבלה.


גודש במשך תקופת ההנקה - תרופות סבתא שהוכחו כיעילותך - קומפרסים קרים שעוזרים להפחית את הבצקת ברקמת השריר; עלי כרוב קרים ונקיים מסביב לשד עצמו (לא על ההילה או הפטמה) לא יותר משעתיים, כדי לא לפגוע בתפוקת החלב; לגימת תה מבוקרת של נענע ומרווה.


ניתן להשתמש גם בתרופות אנטי-דלקתיות לא סטרואידיות כמו Nasid, אדוויל, איבופן. אם התינוק לא יכול לינוק, כמו במקרה של פג, אפשר לשאוב אך מעט – עד שמגיעים לכמות.


בכדי להפסיק הנקה לגמרי, יש להניק מעט ולהוסיף תחליף חלב. כך תופחת הכמות בשד בהדרגה, ללא כאבים וללא שימוש בטיפול תרופתי.


הבעיה: דלקת


החמרת גודש שלא טופל. תוצאה של תפיסה לא נכונה, לחיצת השד בזמן ההנקה, פצעים או חזייה הדוקה מדי.


האינדיקציה היא רגישות, כאבים בזמן הנקה, תחושת גודש, חום גבוה ושד אדום וחם.


הפתרון

יש לקבל הדרכה בדבר אחיזה בתינוק ושיפור התנוחה. יש להניק תדיר בכדי שהשד יתרוקן. גודש עקב חוסר הנקה יכביד על הדלקת יותר. טיפול באמצעות חום: קומפרסים חמימים, מקלחת או טבילה באמבט מים חמימים. בין ההנקות רצוי לטפל בעזרת קומפרסים קרים להקלה על הכאבים. אם תוך 24 שעות נשארו התסמינים כשהיו, כולל חום מעל 38.5 ושדיים חמים, יש לגשת לרופא, כדי לקבל טיפול אנטיביוטי וליידע את הרופא בדבר רצונך להמשיך ולהניק. מנוחה דרושה להחלמה מהירה.


הבעיה: פטרייה


תופעה נפוצה, שאוהבת מקום רטוב וחם ומתפתחת לעיתים כבר בתעלת הלידה.  היא עוברת מפה התינוק לפטמת האם וחזרה. סימנים לפטרייה הם  גירוד וכאבים בפטמות ללא קשר להנקה, אודם בהילה, צריבה בתוך השד, הקרנה לאורך השד עד לשכמות. או אז יש לבדוק האם יש סימנים לפטרייה בפיו של התינוק. אפשר לאבחן במבט: שכבה לבנה שאי אפשר להסיר בגירוד קל על לשונו של התינוק או בתוך חלל הפה.


הפתרון

יש לטפל במקביל באם ובילוד. רופא ילדים ירשום בדרך כלל תכשיר אנטי פטרייתי כמו דקטרין ג'ל למריחה בפי התינוק. האם צריכה למרוח במקביל דקטרין קרם על פטמותיה. רצוי להמשיך את הטיפול שבוע ימים לאחר היעדר סימני הפטרייה ואם הבעיה נמשכת לקבל טיפול תרופתי נוסף כמו פלוקונזול. אפשר למרוח על המקום בין ההנקות תמהיל כף חומץ בליטר מים ולשטוף היטב לפני הקנה. תרופות טבעיות כמו אצידופולוס, יוד סגול של פעם יעיל במיוחד. רצוי להפחית בסוכרים, פחמימות ומוצרי חלב, משום שלפעמים מצטרפת לחגיגה פטרייה וגינאלית. המשך הנקה כסדרה, לעיתים במנות ומרווחים קטנים, אם הפטרייה מטרידה את התינוק.

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites