ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


ראשית הנקה, כיצד מיניקים וכמה
ראשית ההנקה היא עניין מלחיץ לאימהות שזה עתה ילדו. מתי מתחילים להיניק את התינוק, ואיך עושים את זה? איך יודעים שהתינוק רעב? איך יודעים שהוא שבע? ומהי האחיזה הנכונה שתמנע פצעים וסדקים בפטמות? 
באדיבות אגף אמהות בי"ח לניאדו

יתרונותיהם של ההנקה וחלב האם רבים מספור. אם בהמשך הקשר הפיזי והרגשי בין האם לתינוקה, קשר שהחל עוד בהיותו עובר, ואם ביתרונותיו הבריאותיים של חלב האם.


מחקרים רבים מצביעים על כך שחלב אם מספק לתינוק את כל המרכיבים התזונתיים להם הוא זקוק. בחלב אם מצויים נוגדנים המסייעים בחיסון מפני מחוללי מחלות, פטריות ואלרגניים. תינוקות יונקים חולים פחות במחלות הקשורות למערכת נשימה, אף אוזן גרון ומערכת העיכול. חלב אם מתעכל בקלות רבה ופועל על התינוק כמרגיע טבעי. ההנקה עצמה מסייעת בהתפתחות תקינה של פה ולסת ותורמת להתפתחות השן.


לאחר הלידה: קולוסטרום וחלב מעבר


החלב הראשוני המופרש מפטמת השד מייד לאחר הלידה שונה בצורתו ומרקמו מחלב האם שיווצר מספר ימים מאוחר יותר. החלב הראשוני מכונה "קולוסטרום" ונוצר למעשה כבר בין השבועות 16-20 להריון. הקולוסטרום הוא נוזל צמיגי שקוף המופרש מגוף היולדת מרגע הלידה ובין 2 ל 5 ימים לאחר הלידה. הקולוסטרום מכיל ריכוז גבוה של חלבונים ונוגדנים המשמשים את מערכת החיסון של התינוק בהתגוננות מפני מחלות וזיהומים. הקולוסטרום משמש גם כמשלשל עדין שיעיל  בפינוי המקוניום (צואת התינוק הנולד, אשר מופרשת במהלך 4-3 ימים הראשונים לאחר הלידה, צבעה שחור או ירוק כהה) מגוף התינוק.


ביום השלישי לערך לאחר הלידה, הופך החלב הראשוני, הקולוסטרום, לחלב מעבר. חלב יוצר תחושת מלאות בשדיים, שהופכים לכבדים יותר ורכים יותר. על מנת לשחרר את המלאות יש להיניק את התינוק בתכיפות גבוהה יותר, כדי למנוע גודש, אשר ללא ריקון יגרום לכאב.


חלב מעבר מורכב מכמויות הולכות ופוחתות של קולוסטרום, וכמויות הולכות וגדלות של חלב הקבע. חלב המעבר נמשך כעשרה ימים ומכיל ריכוזים גבוהים יותר של שומנים לעומת הקולוסטרום. 


כיצד תדעי מתי התינוק רעב?


אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב נשים שזה עתה החלו להיניק היא "איך אדע אם הוא רעב?". תינוק שזה עתה נולד הוא בעצם יצור בן תשעה חודשים, המסוגל לדבר באמצעות שפת הגוף. הסתכלנה על תינוקכן מרגע לידתו ותוכלו ללמוד את שפת הגוף שלו, לזהות את הקולות המיוחדים שהוא משמיע, ולזהות מתי הוא רעב.


הנקה אינה מתנהלת על פי שעון וזמן קצוב אלא על פי דרישת התינוק. אחד הסימנים לכך שהתינוק רעב הוא פתיחה וסגירה של הפה תוך כדי הפנייתו לכיוון הלחי המגורה. געי בלחיו של תינוקך. הוא  יפנה את ראשו לכיוון האצבע ויבקש לאחוז בפיו פטמה. במידה ולא ימצא, תוך שניות ספורות יחל התינוק ללקק אגרופים ושפתיים ואם לא ייענה, יבכה או יירדם. בכי הינו סימן מאוחר לרעב. רצוי לזהות מצב של רעב לפני שהתינוק מגיע לשלב הבכי, שבעקבותיו נדחת ההנקה בשל נסיונות ההרגעה.


ניהול הנקה


במהלך עשרים וארבע השעות הראשונות ללידתם, התינוקות נחלקים לשניים: אלה שישנים כל הזמן, ואלה שיונקים כל הזמן. לאחר  היממה הראשונה אפשר לצפות לשגרת הנקה המונה כ  8-12 הנקות ביממה, היות וחלב אם מתעכל בקלות, מתפרק ונספג מהר מאוד. התינוק יינק במרווחים של בין שעה וחצי עד ארבע שעות.


הנקה יעילה נמשכת כ 20 דקות, בתחילה יש להיניק משד אחר. לאחר שהסתיימה ההנקה מהשד הראשון, יש להציע לתינוק את השד השני.
סביב גיל חודשיים ההנקה מתקצרת באופן משמעותי לדקות ספורות, כ-5-10 דקות. 
 

הסוד הוא באחיזה נכונה


סוד ההצלחה להנקה טובה ויעילה הם תנוחה ואחיזה נכונות של התינוק. האם צריכה לשבת במקום נוח, עם תמיכה בגב. התינוק שוכב כשבטנו צמודה לגוף האם ופיו מול הפטמה. מומלץ לתמוך בשד כך שארבע אצבעות מתחת לעטרה וסמוך אליה, והאגודל מעל העטרה וסמוך אליה, תוך כדי תמיכה יש לגרות עם הפיטמה את פי התינוק כדי שיפתח לרווחה (כגודל פיהוק) ורק אז לבצע את החיבור לשד. בצורה זו התינוק יונק כמות מרבית של חלב. 
אחיזה נכונה תימנע פצעים בפטמה.
 

כיצד תדעי שהתינוק יונק כמו שצריך?


ביומיים הראשונים לאחר הלידה צואת התינוק בגוון שחור, וביום השלישי צבעה הופך לירוק-כהה. ביום החמישי או השישי ללידה צבע הצואה הופך צהוב בהיר, ומרקם הצואה גבישי (מזכיר מרקם של קוטג').


החל מהיום החמישי ללידתו נצפה מהתינוק לפחות 2- 5 יציאות ביממה, ול 5-6 חיתולים רטובים ביממה. חשוב לעקוב  אחר העלייה במשקל התינוק. עד גיל השבועיים התינוק אמור להשיב לעצמו את משקל הלידה. בחודשיים הראשונים לחייהם התינוקות עולים בסביבות 250 גרם כל שבועיים.


בהצלחה

לאתר שביל הלידה


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites