ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


הקשר בין תזונה למצב הרוח

בתרבות שלנו, ובעיקר בישראל, קיים רגש הדוק בין אוכל לבין מצב הרוח. אנו אוכלים בדרך כלל כאשר אנו חוגגים, כלומר כאשר מצב הרוח מרומם, כאשר קיימת אוירה משפחתית או זוגית נעימה ובנסיבות של ציון אירועים מיוחדים שבהם אנו מרגישים טוב.

אילה אורי, דיאטנית קלינית (B.Sc) מטעם "צנטרום "

מסתבר שהקשר אינו תרבותי גרידא, אלא שהרכב המזון והתזמון שבו אנו אוכלים אותו אכן קשורים קשר הדוק למצב הרוח.


אצל אנשים רבים שינויים במצבי הרוח נקשרים לשינויים בהרגלי האכילה – למשל בדרך כלל דיכאון ומצב רוח נמוך גורמים לירידה בכמות המזון הנאכל, ולפיכך אנשים השרויים בדיכאון בעקבות משבר יחוו פעמים רבות ירידה במשקל למרות שלא התכוונו לרזות. בחורף אנשים נוטים יותר למצב רוח נמוך ואף לדיכאון, ויש טענה שתופעה זו קשורה לכמות האור הנמוכה יותר.לעומת זאת תחושות שמחה ואושר יגרמו פעמים רבות לאכילה מוגברת.


הרגלי האכילה שלנו משתנים ומשתבשים גם בתגובה לסטרס ומתח. פעמים רבות סטרס ומתח גורמים לירידה בכמות האכילה, אך אצל חלק מהאנשים האכילה דווקא עוזרת בהתמודדות עם מתח ומסייעת להפיג אותו.

מזונות ומשקאות המכילים קפאין (כגון קפה, תה, שוקולד וקולה) מגבירים את עוררות מערכת העצבים ואת תחושת המתח, לכן רצוי דווקא להימנע מהם בזמן מתח, למרות שרובנו נוטים באופן אינטואיטיבי דווקא להגביר את צריכתם כאשר אנו מתוחים.


אצל חלק מהאנשים דילוג על ארוחה ורעב ממושך יביאו לסימפטומים גופניים כמו חולשה, סחרחורות וכאבי ראש, ואצל חלק מהאנשים התופעות שייחוו במצבים אלה יהיו יותר בכיוון הנפשי – עצבנות ומצב רוח רע.

קשר זה מבוסס לא רק על רמת הסוכר בדם ועל תחושת המלאות בקיבה, אלא קיים קשר בין סוג ותזמון האוכל שאנו אוכלים לבין רמת חומרים כימיים המופרשים במוחנו, משמשים כמוליכים במערכת העצבים (נוירוטרנסמיטורים) ומשפיעים על מצב רוחנו.
החומר המוכר אולי ביותר בהקשר זה הוא הסרוטונין, שתפקידו ליצור תחושת רגיעה, שובע ולהשרות שינה.


רמתו של הסרוטונין נוטה לרדת בשעות אחה"צ, מה שמביא בדרך כלל לרעב מוגבר לפחמימות, כיוון שהפרשת הסרוטונין מתגברת בעקבות אכילת פחמימות מורכבות, זאת למרות שהסרוטונין בנוי דווקא מחומצות אמינו, שהן מרכיב חלבוני.
כאשר אנו אוכלים פחמימות מורכבות, בעיקר בשעות שבהן הסרוטונין נמוך, רמתו תעלה ואז נחווה שובע ורוגע נעים, וכתוצאה מכך גם מצב הרוח שלנו ישתפר.


ויטמינים ומינרלים קשורים גם הם להיווצרות מוליכים עצביים וכתוצאה מכך לתחושת רגיעה והרפיה, כמו סידן ומגנזיום, וכן ויטמינים מקבוצה B כמו ויטמין B1 (תיאמין), או ויטמין B2  (ריבופלאבין).


לויטמינים מקבוצה B תפקיד חיוני במערכת העצבים, ומחסור בהם עלול להביא לפגיעה במערכת העצבים וכתוצאה מכך להפרעות שונות הקשורות בין היתר למצב הרוח. מקור תזונתי מציין לויטמינים מקבוצה B וכן למינרל מגנזיום הוא דגנים מלאים כמו חיטה מלאה, אורז מלא ושיבולת שועל, אותם מומלץ לשלב בכל ארוחה, כולל ארוחות ביניים קטנות יותר במשך היום, אשר יסייעו גם בשמירה על רמת סוכר תקינה בדם וימנעו תנודות במצב הרוח.


על פי סקרים, כולל סקר משרד הבריאות, מרבית האוכלוסייה אינה מקבלת מהמזון את כל כמות ומגוון הויטמינים והמינרלים הדרושים מהתזונה בלבד.


אכילת פחמימות פשוטות, כלומר סוכרים, כגון ממתקים, עוגות וכו' אינה מומלצת למי שרוצה לשמור על מצב רוח טוב. ייתכן שזה יישמע מוזר, כיוון שבדרך כלל אנו מזהים את הטעם המתוק והשובע המהיר עם מצב רוח טוב. ההסבר למה שקורה בפועל, הוא שהעלייה המהירה של רמת הסוכר בדם אחרי אכילת ממתקים, גורמת גם להפרשה מוגברת של אינסולין, וכתוצאה מכך לירידה מהירה של רמת הסוכר בדם, מה שעלול לגרום לתנודות במצב הרוח.

כמו כן אכילה מוגזמת של ממתקים גורמת לניצול מוגבר בגוף של ויטמינים מקבוצה B ולאיבודם בשתן, וירידת רמתם בגוף עלולה לפגוע בפעילות מערכת העצבים ובמצב הרוח.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites