ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


מדריך לתחליפי חלב

מהו תחליף חלב, ממה תחליפי החלב השונים עשויים, ואיזה סוג יתאים לילדך? האם כדאי להשתמש בתחליף כבר מגיל צעיר? מתי והאם להעדיף תחליף המבוסס על סויה? כל התשובות


ד"ר מיכאל רוטשטיין,
מומחה ברפואת ילדים ובנוירולוגיית ילדים

חלב אם הוא המזון האידיאלי עבור התינוק בחודשי חייו הראשונים, אבל לעיתים מתעורר הצורך להשתמש בתרכובות מזון לתינוק, תמ"ל בקיצור.


אירועי נובמבר 2003, בהם נפגעו תינוקות מתזונה בתמ"ל שלא הכיל וויטמין B1, מדגימים עד כמה חשובה ההתייחסות הרצינית לנושא. במיוחד לאור העובדה כי התמ"ל הוא המזון העיקרי של תינוק.


כשאפשר, מומלץ להניק למשך זמן ארוך ככל הניתן. את המעבר לתחליף חלב רצוי לעשות בעצה אחת עם הרופא או אחות טיפת חלב, שיעזרו לבחור בתחליף הנכון ויספקו להורים עצות ומידע חיוני. בינתיים, כדאי להכיר את הסוגים השונים של התחליפים ושימושיהם.


הסיבות לשימוש בתחליפי חלב
הרצון לחזור לעבודה הוא הסיבה העיקרית של אמהות לעבור לשימוש בתמ"ל או לשילוב בין הנקה לבין תחליף חלב. יש סיבות רפואיות מעטות שבעטיין האם לא תוכל להניק. מחלות נפוצות, כמו הצטננות, שפעת דלקות בעור, או שלשול, אינן מדביקות את היונק. למעשה, אם האם חולה, החלב שלה יכיל נוגדנים למחלה שיסייעו בהגנת התינוק מפני אותה מחלה.


מעבר לזה, כדאי להתייעץ עם הרופא ולשקול כל מקרה לגופו. ישנם כמובן מקרים יוצאי דופן. HIV, הווירוס שגורם למחלת האיידס, למשל, הוא אחד מהם ולאם נשאית אסור להיניק. אם המניקה חולה בהפטיטיס B או שחפת, יש להיוועץ עם הרופא לפני תחילת ההנקה. כך גם אם היא משתמשת בסמים מסוג מריחואנה, אמפטמינים, הרואין או PCP.


סרטן השד אינו מידבק ואינו עובר עם חלב האם. אישה שחלתה בסרטן השד יכולה בדרך-כלל להיניק מהשד שלא נפגע. קיימת השערה שההורמונים המיוצרים בגוף במהלך ההיריון וההנקה עלולים לעודד את חזרתו של הגידול בשד, אבל עד כה השערה זו לא הוכחה. לעומת זאת, מחקרים הוכיחו שהנקה מפחיתה את הסיכון ללקות בסרטן השד בעתיד.


השתלת סיליקון להגדלת השד אינה מפריעה ליכולת להיניק, אבל אם הסיליקון דולף הוא עלול להזיק לתינוק. מספר קטן של מחקרים הראו קשר בין הנקה משדיים עם שתלי סיליקון להתפתחות בעיות בוושט אצל התינוקות. יש צורך במחקרים נוספים בנושא זה, ובינתיים, על אשה שיש לה שתל סיליקון והיא רוצה להיניק להתייעץ עם רופא הילדים.


תחליפים על בסיס חלב פרה
מבין תחליפי החלב האפשרות המומלצת, אלא אם כן הרופא הורה אחרת, היא תחליף שמבוסס על חלב פרה. תחליף כזה עובר עיבוד והתאמה של כמויות החלבון, הסוכר, השומן והמינרלים, כדי להגיע להרכב דומה לחלב אם. בדרך-כלל, כמות החלבון תופחת ותשווה לכמות שבחלב האם, כדי למנוע עומס על כליות התינוק. חלק מהפורמולות מכילות חלבוני חלב שונים, ביחס שדומה יותר לחלב האם. גם הרכב חומצות השומן משתנה בתהליך יצירת הפורמולה, השומן הרווי מופחת באמצעות הוספת שמנים מן הצומח, וברוב המקרים מוסיפים לפורמולה ויטמינים וברזל.


גם לאחר העיבוד הזה, עדיין קיימים הבדלים מהותיים בין הרכב חלב האם לבין התחליף, ולכן עדיף לא למהר להשתמש בו כשאפשר להניק. הבחירה בתכשיר המסחרי הספציפי תלויה בהורים - למרות הפרסומים הרבים בנושא, אין כיום המלצות רפואיות חד-משמעיות על תכשיר של חברה זו או אחרת.


תמ"ל על בסיס סויה
תכשירים אלו מתבססים על חלבון ממקור צמחי: פולי סויה. זהו פתרון עבור תינוקות שמפתחים רגישות לחלבון חלב הפרה (אם כי אחוז לא קטן מהם יגלו רגישות גם לחלבון הסויה).


הנטייה של הורים מסוימים להעדיף תמ"ל מבוסס סויה מלכתחילה, לא תמיד מבוססת על סיבות טובות. חלב הפרה הוא מקור חלבוני טוב יותר, ויעילות ספיגת הסידן והמינרלים שבו גבוהה יותר. חלבון הסויה רחוק יותר מחלב האם מבחינת הרכבו, ומומלץ להשתמש בו רק בעת הצורך ולאחר התייעצות עם רופא.


תכשירים המבוססים על חלב פרה נבדלים מתחליפי סויה גם בהרכב הפחמימות. בתכשירים מבוססי סויה מוחלף הלקטוז לסוכר מסוג אחר, סוכרוז. זה חשוב במצבים בהם ישנה אי סבילות של המעיים לעיכול לקטוז, תופעה שכיחה לאחר מחלות מעיים שלשוליות הפוגעות ברירית המעיים. אצל חלק מהילדים מתגלה אי סבילות ללקטוז ללא קשר למחלה.


תמ"ל מפורקים - "היפואלרגניים"
תמ"ל מפורקים מיועדים לתינוקות הסובלים מבעיות עיכול וספיגה, וכאלה שהוכח שהם סובלים מאלרגיה לחלבון החלב. הם כוללים את כל אבות המזון (חלבונים, שומנים וסוכרים) במצב מפורק למחצה: כחומצות אמינו, חומצות שומן וסוכרים פשוטים בדרגות פירוק שונות. בצורה זו, קל יותר למעיים לספוג אותם, ונמנעת תגובת הרגישות לחלבונים.


יש תינוקות שמסרבים לאכול תחליפים אלה בגלל החומציות בטעם ובריח, הנוצרת כתוצאה מתהליך העיבוד. בכל מקרה, מעבר לתכשירים אלו ייעשה בהמלצת רופא בלבד ובמעקב צמוד.


תמ"ל עם תוספות הסמכה
תמ"ל המכילים עמילן תירס (קורנפלור) או חומרים אחרים שגורמים למזון להיות סמיך יותר ו/או מעלים את התכולה הקלורית. הם יכולים לעזור כאשר תינוק אינו עולה מספיק במשקל או סובל מעליית מזון מהקיבה לוושט לאחר ובזמן ארוחות ("רפלוקס"). בכל מקרה, רצוי שלא לצרוך תכשירים אלו באופן עצמאי, ללא התייעצות קודמת עם רופא.


תמ"ל לפגים
תמ"ל ייחודיים לפגים מומלצים לשימוש רק בהתייעצות עם רופא. בתחליפים אלו התכולה הקלורית, מרכיבי השומן והרכב המינרלים שונים מזה שבתמ"ל אחרים, מותאמים לצרכי הפג ותפקידם להאיץ את הגדילה ולאפשר התפתחות תקינה . ישנן פורמולות פגים ראשוניות הניתנות עוד במהלך השהות ביחידה לטיפול נמרץ ביילוד, וישנן פורמולות המשך הניתנות בשלבים מאוחרים יותר של חייו במהלך השנה הראשונה לחיים.

להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites