ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסה
יתרונות ההנקה וחלב האם
הורים רוצים להעניק לתינוקם את הטוב ביותר. כאשר מדובר בתזונה, הטוב  ביותר עבורם הוא חלב אם.
ד"ר מיכאל רוטשטיין, מומחה ברפואת ילדים ובנוירולוגיית ילדים

מחקרים שנערכו במשך שני עשורים הוכיחו כי חלב אם מתאים בצורה מושלמת לתזונת תינוקות ומגן עליהם ממחלות. תינוקות שניזונו בחלב אם נזקקו פחות לאשפוזים בבית-חולים, חלו פחות בדלקות אוזניים, מחלות דרכי העיכול ושלשולים, פריחה, אלרגיות למגוון חמרים, ומצבים רפואיים אחרים.


יש למעלה מ 400 סוגי יונקים ולכל אחד מהם חלב שונה המתאים לו. חלב אם הוא מזון זול, מותאם, זמין ובריא המיועד באופן ייחודי לתינוק שזה עתה נולד ולמשך השנה הראשונה לחייו.


רשויות הבריאות ברחבי העולם, הכוללות גם את האקדמיה לרפואת ילדים בארה"ב ורשויות הבריאות בישראל ממליצות על הנקה לתקופה של 6-12 חודשים לפחות. ההנקה מומלצת כדרך הזנה יחידה ללא תוספות עד גיל חצי שנה, ובתוספת למזונות אחרים עד גיל שנה בכל התינוקות.
השנים האחרונות הראו עליה משמעותית באחוז האימהות הבוחרות בהנקה כדרך ההזנה היחידה או העיקרית לתינוק בשנה הראשונה לחיים.
ההחלטה האם להניק אם לאו נתונה ביד האם. לעיתים מתעוררים קשיים הכרוכים בהנקה, ודרושה תקופת הסתגלות תוך לימוד שיטת ההנקה המשתלבת עם צרכי התינוק והאם. על מנת לסייע לאם המיניקה בימים ובשבועות הראשונים לאחר הלידה, ניתן להיעזר בתחנות הבריאות למשפחה, ברופאי הילדים, בבנות משפחה בעלות נסיון, בבני הזוג וכן בארגונים המכוונים לסייע פרטנית בנושא ההנקה.


יתרונות ההנקה עבור התינוק

 • חלב אם מכיל בדיוק את ההרכב הנכון של אבות מזון כולל שומן, חלבון, סוכר, מינרלים, וויטמינים ומים הדרושים  לעיכול, להתפתחות המוח, ולגדילה.
 • חלב פרה מכיל סוג שונה של חלבונים מזה שבחלב אם. הוא טוב מאד לעגלים, אולם תינוקות עלולים להתקשות בעיכול חלבונים אלה. תינוקות הניזונים מחלב פרה נוטים להיות שמנים יותר מאשר היונקים, אולם לא בהכרח בריאים יותר.
 • תינוקות יונקים נוטים להיות בריאים יותר שכן עם חלב האם עוברים אליו מרכיבים שונים של מערכת החיסון. כ- 80% מהתאים שבחלב האם הם מקרופאג'ים – תאים בעלי תפקיד חיוני בהשמדת חיידקים, פטריות ווירוסים.
  תינוקות יונקים מוגנים ברמות שונות כנגד מחלות המסכנות את היילוד והתינוק בשנתו הראשונה לחיים כגון דלקת ריאות, זיהומים סטפילוקוקיים, שפעת, דלקות אוזניים ועוד. יתרה מזאת, האמהות מייצרות נוגדנים לכל מחלה שמצויה בסביבת האם והתינוק, אותם היא מעבירה לתינוק באמצעות החלב. בדרכי העיכול של התינוק היונק נמצאים ריכוזים גבוהים יחסית של חיידקים "פרוביוטיים" מטיבים המונעים את גידולם של חיידקים מזיקים. ההאכלה ישירות מהשד טובה שכן החלב סטרילי, אינו מכיל מים מזוהמים ואין סכנה של שימוש בבקבוקים מזוהמים, העלולים לגרום לשלשול אצל ילודים. תינוקות אינם אלרגיים לחלב אם, אם כי יכולה להיות תגובה למאכלים שונים שהאם המיניקה אוכלת.
 • ההנקה יוצרת קשר מיידי בין האם לילוד. מחקרים הוכיחו שתינוקות בני שבוע מעדיפים את הריח של החלב של אמם, ויודעים לזהותו.
 • תנועות היניקה מהשד מקדמות את התפתחות החניכיים. יותר קשה לינוק מהשד מאשר מהבקבוק, והתרגול הזה מחזק את החניכיים ומעודד גדילה של שיניים ישרות ובריאות. תינוקות היונקים חלב אם יכולים לווסת את כמות החלב הנכנסת לפיו, בעוד שתזונה מבקבוק מצריכה את התינוק לינוק כל הזמן כדי להגיב על לחץ הפטמה בפיו.


יתרונות ההנקה עבור האם

 • הנקה טובה עבור האם כפי שהיא טובה עבור התינוק. הנקה אינה דורשת חיטוי בקבוקים, רכישת הפורמולה והכנת המזון. האם המיניקה תגלה גם שקל לה יותר לרדת במשקל לאחר הלידה, מאשר האם הלא מיניקה, שכן ההנקה עצמה צורכת אנרגיה. ההנקה גורמת גם להתכווצות טובה יותר של הרחם עד שהוא חוזר לגודלו הרגיל.
 • האם המיניקה חייבת במנוחה. עצם ההנקה גורמת לה לשבת, להרים את רגליה, ולהיות נינוחה בעת ההנקה. מאידך, היא אינה צריכה להתעסק עם הכנת המזון. אם היא מיניקה במצב שכיבה, היא יכולה גם לנמנם.
 • הנקה היא אמצעי מניעה טבעי, אם כי לא תמיד יעיל. הנקה תכופה מדכאת את הביוץ, ולכן הווסת אצל אישה מיניקה חוזר מאוחר יותר ובכך נמנע הריון. אין לסמוך רק על כך, ונשים שאינן רוצות להיכנס להריון צריכות להשתמש באמצעי מניעה, אף אם הן מיניקות. טיפול הורמונלי כמו גם אמצעי מניעה חסימתיים בטוחים אף בתקופת ההנקה.
 • הנקה זולה יותר, שכן  אין צורך לרכוש פורמולה.


להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites