ריקי לוי דינר

ריקי לוי דינר

טור אישי על הורות, זהות, נשיות, וכל מה שנוגע בבטן הרכה שלנו.

לכניסהעוד באו-מאמא


בחירת גן ילדים

הילד גדל והוא בשל לגן. איך מתחילים לחפש? פותחים ספר טלפונים או עושים סקר שכונתי? ומה יותר חשוב – שיעורי אנגלית או ארגז חול? תוכנית לימודים קפדנית או גננת חמה ומחבקת? ואולי אפשר למצוא גם וגם? 


ענת בלזברג

הרגע הגדול הגיע סוף סוף. הגוזל עומד לפרוש כנפיים רכות ולהצטרף למסגרת לימודית ביחד עם ילדים נוספים בני גילו. את ידה המלטפת של המטפלת שטיפלה בו, ורק בו, יחליף כעת צוות מטפלים שתפקידו להעניק לעולל הרך חום ואהבה ובמקביל גם ללמד אותו איך מתנהגים בחברת ילדים. עליכם, ההורים, מוטלת המשימה למצוא עבורו מסגרת מתאימה, בה הוא יוכל לקבל חיבוק וליטוף ובמקביל גם ידע והעשרה בהתאם לגילו. וזה לא כל כך פשוט.


בקשו המלצות (וקחו אותן בערבון מוגבל)
"רון היה בן שנה כשהתחלתי לחפש לו גן פרטי מתאים", משתפת קרן נחום מת"א. "חופשת הלידה הארוכה שלקחתי לעצמי הסתיימה, ואני חיפשתי פתרון מתאים עבורו. מכיוון שהוא ילד חברותי וערני הגעתי למסקנה כי גן פרטי, שבו יש עוד ילדים בגילו, עשוי לתרום לו ולהעשיר אותו. ומכיוון שאנו חדשים באזור ולא מכירים אף גן החלטתי לערוך בדיקת גנים רצינית ויסודית. בתחילה ערכתי רשימה מקיפה ומדוקדקת של כל הגנים שנמצאים באזור המגורים שלנו ולאחר מכן התייעצתי עם שכנות, חברות ומכרות וביקשתי את המלצותיהן. בעקבות המידע שצברתי על הגנים והגננות צמצמתי במעט את הרשימה שלי ורק בשלב הזה יצאתי לראות את הגנים באופן פיזי".


ביקשתם וקיבלתם המלצות על גן מסוים? אל תסתפקו במשפט כמו – 'הגננת הזאת פשוט נהדרת...' או 'הגן ממש מדהים!'. בקשו פירוט ושאלו את הממליץ למה בדיוק הוא התכוון.


"לרוב כשאנחנו מגיעים לבדוק גן כלשהו אנחנו מסתמכים על המלצות שכנים, קרובים ואנשים שאנחנו מכירים", אומרת הדר קוגל, יועצת משפחתית ומנחה בכירה במכון אדלר. "אולם כדאי לקחת בחשבון כי למרות כוונתם הטובה של הממליצים, כל ההמלצות הינן סובייקטיביות- מה שמתאים לשכנה שלכם לא בהכרח יתאים לכם ולילד הפרטי שלכם".


סמכו על האינטואיציה שלכם כמו בכל תחום אחר בחיים- גם כאן כדאי לסמוך גם על אינטואיציה. "בעיני, הדבר הראשוני והחשוב, מעבר לכל אותם המלצות, הוא התחושה האישית שלי בתור הורה כשאני נכנסת לגן בפעם הראשונה", אומרת קוגל, "הגן מוכרח קודם כל להיות מקום שבו אתם כהורים מרגישים נוח. זהו עניין של תחושה סובייקטיבית ולכן ההמלצה היא להגיע לגן באופן פיזי ולבדוק מהן התחושות שעוברות לכם בגוף- איזו אווירה שוררת בגן, האם המטפלות מפגינות חמימות מול הילדים, האם הילדים רגועים, האם הצוות קשוב לצרכי הילדים וכדומה".


הצטיידו ברשימת מכולת
"בחירת גן יכולה להיות עסק מאד מבלבל", ממשיכה קוגל. "ולכן בשלב ראשוני הייתי ממליצה להורים להכין לעצמם מעין רשימת מכולת אישית, בה הם יציינו לעצמם את כל הדברים שנראים להם חשובים בגן הילדים- גננת חמה, גננת ששמה  דגש על הצד הלימודי, מגוון של משחקים, חצר גדולה, נוכחות של מבשלת וכדומה. לאחר מכן הייתי ממליצה לדרג את הנושאים לפי מידת חשיבותם, לראות מה הכי חשוב לי ועל מה מכל סעיפי הרשימה אפשר להתפשר. עם הרשימה הזאת הולכים לגן ובודקים מה באמת קורה בשטח והאם יש התאמה עם הדברים החשובים לי".


הכל תלוי באווירה
"כשנכנסתי בפעם הראשונה לגן של נאור בני הרגשתי שהגעתי הביתה", מספרת רינת כהן, אמא לנאור בן השנתיים. "האווירה הייתה נעימה, הילדים היו עסוקים כל ילד בעניינו, הגננת והצוות מסבירי פנים. למרות שבדקתי הרבה גנים, זה היה הגן הראשון בו חשתי ביטחון להשאיר את בני". 


בדקו את האינטראקציה של הצוות עם הילדים
"לפעמים כשנכנסים לבדוק גן כלשהו אין כל צורך במילים ובהסברים רבים- האווירה שמסביב בהחלט יכולה להשפיע עלינו. עם זאת, כדי להיות בטוחים בתחושותינו חשוב לשים לב לאינטראקציות של הגננת והצוות המטפל עם הילדים. לבדוק למשל האם הגננת מדברת עם הילדים בגובה העיניים ובשפה שמובנת להם, האם היא מפגינה סבלנות ונענית לבקשותיהם, האם האווירה בגן נעימה. כמו כן, בדקו גם את יחסה של הגננת לצוות, האם הצוות נעים סבר, האם המטפלות נוטות לחייך או ארשת פניהן חמוצה?  חשוב לזכור כי למערכת יחסי האנוש בגן ישנה השפעה רבה על האווירה וגם על היחס לילדים מבחינת סבלנות והקשבה. כמו כן, חשוב לזכור כי הילדים לא מתחברים בהכרח לגננת וכל אחד ימצא לעצמו דמות איתה הוא יכול ליצור קשר. ולכן כשמסתכלים על הגן עלינו להסתכל ולבחון את כל הצוות הבוגר העובד בו".


חשוב שיהיה סדר יום (אבל לא נוקשה מידי)
פרמטר נוסף בבחירת גן הוא מידת הגמישות או הנוקשות שלו. "ילדים בגיל הרך זקוקים לסדר יום מובנה וקבוע", מסבירה קוגל, "טקסים וריטואליים שחוזרים על עצמם מקנים לקטנטנים תחושה טובה של ביטחון ושליטה. יחד עם זאת בידקו האם ישנה גם גמישות מסוימת. מה קורה למשל אם הילד שלי לא מוכן ללכת לישון עם שאר הילדים? האם מכריחים אותו לישון או מעסיקים אותו?" 


בדקו את התפריט היומי 
כדאי לשים לב לתפריט בגן- האם הוא מגוון וכולל את כל אבות המזון והמרכיבים החשובים להתפתחותם התקינה של ילדנו. האם האוכל מוגש טרי, טרי כל יום? האם ישנה מבשלת במקום? גם בנושא האוכל כדאי לבדוק האם קיימת גמישות ופתיחות..


לא בטוח שהילד שלכם צריך ללמוד פיזיקה כרגע
"אחד הדברים שמרגיזים אותי בעיקר אצל הורים צעירים", אומרת קוגל, "הוא העובדה שלעיתים הם בוחרים את הגן לפי הרשימה האינסופית של החוגים שמציעים להם בעיקר בגנים הפרטיים. את חוגי הפיזיקה היישומית ושימושי המחשב ניתן בהחלט לדחות ולהשאיר לגילאים מאוחרים יותר. חשוב להבין כי בגילאים הקטנטנים החומר הלימודי הינו שולי ומה שחשוב יותר אלו הם תנאי הסביבה ".


ערכו ביקורי-בית גם אחרי שבחרתם את הגן
"אני בהחלט ממליצה להגיע לגן מספר פעמים במועדים שונים", מסכמת קוגל. "ייתכן שבמפגש הראשון הייתם מעט במתח ולא הרגשתם בנוח לשאול את כל השאלות הרצויות או שלא הספקתם לראות את כל מה שרציתם. אין כל מניעה לבקר בגן פעם נוספת ובהחלט רצוי לבחור במועדים שונים על מנת לבחון סיטואציות שונות המתרחשות בגן בפרקי זמן שונים. אל תרגישו כי אתם נודניקים ואל תתביישו כי בסופו של דבר אתם הולכים להפקיד בידי צוות הגן את הדבר היקר והחשוב לכם מכל. ואם תחושו ביטחון כלפי הצוות ותדעו כי הילד שלכם נמצא בידיים טובות יהיה לכם הרבה יותר קל להשאיר אותו מאחור ואף לשדר לו תחושת ביטחון. ואם למשל נתקלתם בגן שבו לא מקובל להיכנס בצורה חופשית ולצפות בפעילויות השונות באמצע יום הלימודים, הדבר מעורר חשד ואומר 'דרשני' וייתכן שיש דברים להסתיר".


קחו בחשבון את מיקום הגן
כשאתם עורכים סקר ראשוני של גנים מומלצים יש לקחת בחשבון את מיקומו של הגן. ואם הגן רחוק מביתכם ואין ברשותכם מכונית, בידקו האם תוכלו להגיע אליו בקלות גם בימי גשם. בדקו גם אם קיימת אופציה להשאיר את הילד בתשלום לאחר סיום הלימודים אם במקרה נתקעתם בדרך.

ועכשיו נותר לכם רק להכין נייר ועיפרון, להצטייד בהמלצות ואולי גם בנעלי הליכה מתאימות ולהתחיל לכתת רגליכם מגן לגן עד שתמצאו את הגן המושלם. בהצלחה!להוסיף תגובה
שם
דואר אלקטרוני
נושא
תוכן

כל תמונה היא סיפור 

*לכניסה לגלריות לחצו כאן

 

 

עוד באו-מאמא

 

ידיים, משפחה, ניוזלטר או-מאמא

ניוזלטר שבועי

אחת לשבוע מקבלים חברי מועדון O-mama ישירות לתיבת המייל שלהם, ניוז לטר הכולל מגוון תכנים בנושא משפחה והורות.

*ההרשמה חינם.

לכניסה לחצו כאן 

 

הרשמה לניוזלטר או-מאמא

שם פרטי
משפחה
דוא"ל
Powered by Artvision | Truppo Websites